A3et

Søren Nielsen

Persondiagram

Forældre

Fader Fødselsdato Moder Fødselsdato
Niels Rasmussen 1686 Karen Andersdatter 1690

Personbegivenheder

Begivenhedstype Dato Sted Beskrivelse
Fødsel 1723 Morsholt, Odder, Århus, Danmark
Dåb 11.07.1723 Morsholt, Odder, Århus, Danmark
Vielse 03.08.1753 Odder, Århus, Danmark
Død 23.10.1807 Morsholt, Odder, Århus, Danmark
Begravelse 30.10.1807 Morsholt, Odder, Århus, Danmark

Slægtskabsrapport

Navn Art Fødselssted Fødselsdato Dødssted Dødsdato
Partner
Maren Jensdatter Ægtehustru Odder, Århus, Danmark 1725 Ondrup, Odder, Århus, Danmark 1777
Brødre & søstre
Anders Nielsen Broder
Anne Nielsdatter Søster
Else Nielsdatter Søster
Helle Nielsen Søster
Johanne Nielsdatter Søster
Jørgen Nielsen Broder
Knud Nielsen Broder
Maren Nielsdatter Søster
Niels Nielsen Broder
Rasmus Nielsen Broder
Børn
Niels Sørensen Søn
Ellen Sørensdatter Datter Ondrup, Odder, Århus, Danmark 1755 Randlev, Århus, Danmark 08.10.1838
Knud Sørensen Søn Ondrup, Odder, Århus, Danmark 10.02.1760
Jens Sørensen Søn Ondrup, Odder, Århus, Danmark 05.12.1762
Karen Sørensdatter Datter Ondrup, Odder, Århus, Danmark 16.12.1763
Jens Sørensen Søn Ondrup, Odder, Århus, Danmark 12.07.1767
Forældre
Niels Rasmussen Fader Ørting, Århus, Danmark 1686
Karen Andersdatter Moder Morsholt, Odder, Århus, Danmark 1690
Oldebørn
Ane Kirstine Hagedorn Oldedatter Jelling, Vejle, Danmark 1703 Jelling, Vejle, Danmark 1745
Rasmus Jensen Oldesøn Snærild 26.04.1771
Knud Rasmussen Oldesøn Morsholt, Odder, Århus, Danmark 21.01.1801 02.02.1801
Maren Rasmusdater Oldedatter Ondrup, Odder, Århus, Danmark 27.05.1802
Ellen Rasmusdatter Oldedatter Ondrup, Odder, Århus, Danmark 09.05.1804 1815
Karen Rasmusdatter Oldedatter 26.06.1807 21.11.1869
Karen Rasmusdatter Oldedatter Odder, Århus, Danmark 26.06.1807 Thiimhus, Ikast, Ringkøbing, Danmark 21.11.1869
Knud Rasmussen Oldesøn Ondrup, Odder, Århus, Danmark 03.05.1809
Jens Rasmussen Oldesøn Ondrup, Odder, Århus, Danmark 29.06.1811 01.04.1812
Niels Sørensen Oldesøn Randlev, Århus, Danmark 09.02.1814
Jørgen Rasmussen Oldesøn Ondrup, Odder, Århus, Danmark 16.05.1814
Knud Sørensen Oldesøn Randlev, Århus, Danmark 12.02.1816
Jens Rasmussen Oldesøn Ondrup, Odder, Århus, Danmark 12.11.1816 17.12.1816
Ellen Sørensdatter Oldedatter Randlev, Århus, Danmark 20.04.1817
Ane Kirstine Rasmusdatter Oldedatter Ondrup, Odder, Århus, Danmark 02.01.1818 02.12.1820
Hans Rasmussen Oldesøn 08.10.1820 15.04.1822
Kirsten Rasmusdatter Oldedatter Ondrup, Odder, Århus, Danmark 26.08.1823
Tipoldebørn
Peder Christensen Mulvad Tipoldesøn Jelling, Vejle, Danmark 1723
Hans Christensen Mulvad Tipoldesøn 1725
Clare Marie Christensen Mulvad Tipoldedatter Jelling, Vejle, Danmark 1730
Frands Christensen Mulvad Tipoldesøn Jelling, Vejle, Danmark 1734 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 1798
Jes Christensen Mulvad Tipoldesøn Jelling, Vejle, Danmark 15.03.1736 03.06.1816
Poul Andersen Tipoldesøn Odder, Århus, Danmark 16.09.1829
Rasmus Andersen Tipoldesøn Ikast, Ringkøbing, Danmark 28.01.1832
Kirsten Andersen Tipoldedatter Thiimhus, Ringkøbing, Danmark 07.02.1834
Maren Andersdatter Tipoldedatter Thiimhus, Ringkøbing, Danmark 02.02.1836
Anders Andersen Tipoldesøn 20.07.1838 07.04.1840
Mette Marie Andersen Tipoldedatter Ikast, Ringkøbing, Danmark 17.12.1840
Ane Kirstine Andersen Tipoldedatter Ikast, Ringkøbing, Danmark 19.10.1843 Elling, Funder, Viborg, Danmark 15.05.1919
Niels Andersen Tipoldesøn Thiimhus 02.04.1846
Knud Andersen Tipoldesøn Ikast, Ringkøbing, Danmark 13.03.1848
Jens Thomas Andersen Tipoldesøn Ikast, Ringkøbing, Danmark 08.11.1851
Tiptipoldebørn
Anders Christian Andersen Tiptipoldesøn
Ane Kirstine Frandsdatter Mulvad Tiptipoldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark
Anne Kirstine Franddatter Tiptipoldedatter
Anton Andersen Tiptipoldesøn
Christen Frandsen Tiptipoldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 01.08.1845
Knud Andersen Tiptipoldesøn
Niels Martinus Andersen Tiptipoldesøn
Otto Marinus Andersen Tiptipoldesøn
Jørgen Mikkel Hansen Tiptipoldesøn Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.06.1858
Jørgen Mikkel Jørgensen Tiptipoldesøn Klovborg, Skanderborg, Danmark 18.04.1863
Carl Martin Jørgensen Tiptipoldesøn Klovborg, Skanderborg, Danmark 01.11.1865
Christian Peder Sørensen Tiptipoldesøn Ebeltoft, Randers, Danmark 02.01.1873
Peter Urskov Kristensen Tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 17.09.1881
Poul Andersen Tiptipoldesøn Linaa, Skanderborg, Danmark 07.10.1881
Johanne Andersen Tiptipoldedatter Linaa, Skanderborg, Danmark 04.04.1883
Carline Mette Kirstine Andersen Tiptipoldedatter 25.09.1884
Ane Kathrine Kristensen Tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 26.05.1885
Ane Kirstine Andersen Tiptipoldedatter Linaa, Skanderborg, Danmark 18.03.1886
Frederik Andersen Tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.08.1886 Horsens 15.11.1962
Ane Johanne Andersen Tiptipoldedatter Linaa, Skanderborg, Danmark 25.03.1888
Karen Andersen Tiptipoldedatter Linaa, Skanderborg, Danmark 21.03.1890
Ane Kirstine Andersen Tiptipoldedatter 10.03.1892
Povlene Andersen Tiptipoldedatter Linaa, Skanderborg, Danmark 08.05.1892
Hanne Andersen Tiptipoldedatter Linaa, Skanderborg, Danmark 17.03.1894
Agnes Andersen Tiptipoldedatter Linaa, Skanderborg, Danmark 18.05.1896
Tip3-oldebørn
Christen Christensen Tip3-oldesøn 02.04.1826
Jens Christensen Tip3-oldesøn 10.01.1822
Kirsten Maria Christensen Tip3-oldedatter
Oluf Henrichsen Tip3-oldesøn 1840
Ane Marie Henriksdatter Tip3-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 24.11.1793 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 11.04.1871
Anna Henrichsdatter Tip3-oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 26.06.1796
Anna Henrichsdatter Tip3-oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 30.06.1799
Kristen Henrichsen Tip3-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 08.05.1803
Anne Kirstine Henrichsen Tip3-oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 20.10.1805
Anne Kirstine Henrichsen Tip3-oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 20.03.1808
Frands Henrichsen Tip3-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 14.07.1811
Bodil Christensen Tip3-oldedatter Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 17.04.1814
Maren Christensen Tip3-oldedatter Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 17.04.1814
Johanne Marie Christensen Tip3-oldedatter Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 10.08.1818
Niels Frandsen Christensen Tip3-oldesøn Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 22.02.1821
Hulda Kristiane Uhrskov Kristensen Tip3-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 20.09.1903 Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 27.05.1989
Peder Vilhelm Uhrkov Kristensen Tip3-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.05.1905
Axel Henrik Uhrskov Kristensen Tip3-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 10.06.1906 04.07.1926
Erna Kathrine Uhrskov Kristensen Tip3-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 28.07.1909
Jens Kristian Andersen Tip3-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 24.07.1910 1915
Anna Margrethe Uhrskov Kristensen Tip3-oldedatter Engesvang, Kragelund, Viborg, Danmark 09.09.1911
Agnes Margrethe Andersen Tip3-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 07.04.1912 København 18.12.1996
Jutta Antonie Helene Andersen Tip3-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 01.10.1914 21.11.1999
Helga Natalie Gudrun Andersen Tip3-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 13.03.1915
Harry Immanuel Uhrskov Kristensen Tip3-oldesøn Engesvang, Kragelund, Viborg, Danmark 01.06.1916
Jens Kristian Andersen Tip3-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 5.9.1917 2.6.1936
Vagner Harald Uhrskov Kristensen Tip3-oldesøn Engesvang, Kragelund, Viborg, Danmark 13.10.1917
Dagmar Viola Andersen Tip3-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 15.1.1919
Viggo Thorvald Uhrskov Kristensen Tip3-oldesøn Engesvang, Kragelund, Viborg, Danmark 07.01.1920
Rosa Ketty Andersen Tip3-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 30.11.1920
Karen Margrete Andersen Tip3-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 25.9.1922
Ester Julie Andersen Tip3-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 8.9.1924
Søren Åge Andersen Tip3-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 7.5.1926 Vejle 16.12.2009
Hans Erik Andersen Tip3-oldesøn 22.8.1927
Gerda Elisabeth Andersen Tip3-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.11.1928
Ella Andersen Tip3-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 18.4.1930 Århus 10.11.2002
Frank Andersen Tip3-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 18.04.1930
Karl Heinrich Andersen Tip3-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 11.9.1932
Ove Henning Andersen Tip3-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 22.12.1933
Inger Lise Andersen Tip3-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.7.1935
Jenny Doris Andersen Tip3-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 12.9.1936 1.7.2013
Frode Andersen Tip3-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 5.12.1938
Bent Villy Andersen Tip3-oldesøn Gulforhoved Kolpensig Bording 22.8.1940
Tip4-oldebørn
Andersen Tip4-oldesøn
Ellen Margrethe Jensen Tip4-oldedatter
LiselLotte Bangshåb Tip4-oldedatter Horsens 07.11.59
Anne Mette Bangshåb Andersen Tip4-oldedatter Horsens 01.07.66
Karen Nielsdatter Tip4-oldedatter Julianehede, Bording, Ringkøbing, Danmark 05.03.1818
Ane Kirstine Nielsdatter Tip4-oldedatter Julianehede, Bording, Ringkøbing, Danmark 03.06.1819 06.09.1819
Ane Nielsdatter Tip4-oldedatter Julianehede, Bording, Ringkøbing, Danmark 21.06.1822 Røgen Tvilum, Silkeborg, Ringkøbing, Danmark 31.01.1859
Anders Nielsen Tip4-oldesøn Skygge, Kragelund, Viborg, Danmark 17.04.1825 10.05.1826
Anders Nielsen Tip4-oldesøn Skygge, Kragelund, Viborg, Danmark 26.04.1828 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 03.02.1925
Heinrich Nielsen Tip4-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 18.10.1831
Dødfødt dreng Tip4-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 7.1834
Dødfødt dreng Tip4-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 8.1835
Charl Andersen Tip4-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 22.06.1837
Ane Kirstine Nielsen Tip4-oldedatter Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 01.11.1849
Christen Nielsen Tip4-oldesøn Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 04.11.1849 Bodholt, Bording, Ringkøbing, Danmark 30.12.1925
Jens Nielsen Tip4-oldesøn Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 09.08.1852
Elly Marie Uhrskov Andersen Tip4-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.11.1923
Gudrun Jensigne Uhrskov Andersen Tip4-oldedatter Skygge Engesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 28.11.1926
Jens Peder Uhrskov Andersen Tip4-oldesøn Skygge Engesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 05.08.1928
Svend Åge Uhrskov Andersen Tip4-oldesøn Skygge Engesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 11.04.1930
Lander Gulhammer Pedersen Tip4-oldesøn 08.04.1933
Regner Klingenberg Nielsen Tip4-oldesøn Horsens Kloster, Horsens, Vejle, Danmark 10.05.1934 1984
Erik Skou Tip4-oldesøn Voldum Randers 09.08.1934 06.04.1935
Ketty Skou Tip4-oldedatter Voldum Randers 24.07.1935
Annelis Rønnelin Sørensen Tip4-oldedatter Nørregade 24, Horsens, Horsens, Ringkøbing, Danmark 01.06.1936
Arne Simonsen Tip4-oldesøn Valore, Ejby, København, Danmark 30.09.1937
Randi Skou Tip4-oldedatter Alrø Århus Amt, Danmark 19.08.1938
Anne Lise Andersen Tip4-oldedatter Horsens 07.11.1940
Ellen Margrethe Simonsen Tip4-oldedatter Valore, Ejby, København, Danmark 27.03.1941
Joan Guldhammer Pedersen Tip4-oldedatter 29.07.1944
Mona Skou Tip4-oldedatter Magleby Sogn Svendborg 11.03.1945 Tårnborg Sorø
Jette Loise Franzen Tip4-oldedatter Horsens 07.07.1945
Kurt Bøje Pedersen Tip4-oldesøn Horsens 02.08.1946
Karen Elisabeth Simonsen Tip4-oldedatter Valore, Ejby, København, Danmark 07.10.1946
Else Uhrskov Andersen Tip4-oldedatter Kjellerup, Viborg, Danmark 22.10.1946
Grethe Uhrskov Andersen Tip4-oldedatter Kjellerup, Viborg, Danmark 22.10.1946
Ivan Guldhammer Pedersen Tip4-oldesøn Horsens 01.12.1947
Margit Andersen Tip4-oldedatter Horsens 01.01.1948
Tove Elinor Andersen Tip4-oldedatter Horsens 11.03.1948
Ulla Lilian Pedersen Tip4-oldedatter 07.04.1948
Erna Guldhammer Pedersen Tip4-oldedatter Horsens 14.11.1948 23.03.1949
Marie Louise Andersen Tip4-oldedatter Horsens 18.11.1948
Eva Annitta Andersen Tip4-oldedatter Horsens 18.11.1949
John Richie Hansen Tip4-oldesøn Ontario, Canada 29.05.1950
Poul Erik Andersen Tip4-oldesøn Horsens 1.11.1951
Robert Brian Hansen Tip4-oldesøn Ontario, Canada 22.02.1952
Allan Guldhammer Pedersen Tip4-oldesøn Horsens 08.07.1952
Helle Krogh Hansen Tip4-oldedatter 28.08.1953
Lisbeth Laubjerg Tip4-oldedatter Sølystgade 56, 8000 Århus C, Danmark 12.09.1953
Mogens Riis Laubjerg Tip4-oldesøn Sølystgade 56, 8000 Århus C, Danmark 11.11.1954
Hanne Andersen Tip4-oldedatter Horsens 24.01.1955
Lone Andersen Tip4-oldedatter Horsens 24.01.1955
Karsten Bangshåb Tip4-oldesøn Horsens 25.08.1955
Britta Susanne Andersen Tip4-oldedatter Lund Tumdrup 11.01.1956
Flemming La Cour Herlin Andersen Tip4-oldesøn Horsens 29.03.1956
Rikke La Cour Herlin Andersen Tip4-oldedatter Horsens 28.11.1956
Bente Andersen Tip4-oldedatter Horsens 09.08.1957
Torben Johannes Rolskov Tip4-oldesøn Vrold Skanderborg 28.07.1958
Heinrich Rene Rixen Andersen Tip4-oldesøn Lund Tumdrup 21.11.1958
Kim La Cour Herlin Andersen Tip4-oldesøn Horsens 26.05.1959
Hans Henrik Rolskov Tip4-oldesøn Vrold Skanderborg 19.12.1959
Birgitte Andersen Tip4-oldedatter Viby, Århus, Århus, Danmark 09.06.1960
Jesper Franzen Tip4-oldesøn Århus 09.01.1961
Steen Andersen Tip4-oldesøn Horsens 19.01.1961 Horsens 07.01.1979
Susanne Andersen Tip4-oldedatter Horsens 08.04.1961
Vibeke Rolskov Tip4-oldedatter Vrold Skanderborg 28.2.1962
Anette Dorit Rixen Andersen Tip4-oldedatter Horsens 23.03.1962
Elisabeth Jacobsen Tip4-oldedatter Thorsted, Vejle, Vejle, Danmark 22.12.1963
Allen Roy Hansen Tip4-oldesøn Ontario, Canada 30.01.1964
Claus Filskov Andersen Tip4-oldesøn Horsens 04.05.1964
Jan Michael Andersen Tip4-oldesøn Horsens 30.06.1965
Steven Hansen Tip4-oldesøn Ontario, Canada 23.05.1966
Helen Jacobsen Tip4-oldedatter Durup 01.05.1967
Lars Filskov Andersen Tip4-oldesøn Horsens 17.11.1968
Lone Jacobsen Tip4-oldedatter Nedrehede Skals, Viborg, Danmark 20.03.1969
Tip5-oldebørn
Chatrine Hansen Tip5-oldedatter
Connie Pedersen Tip5-oldedatter
Inger Kirstine Nielsen Frandsen Tip5-oldersøn
Mira Jun Pedersen Tip5-oldedatter Seul, Korea 11.05.0082
Maj Bangshåb Tip5-oldedatter Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 14.04.90
Mads Bangshåb Tip5-oldersøn Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 12.12.92
Line Bangshåb Christensen Tip5-oldedatter Århus 28.04.96
Liv Bangshåb Tip5-oldedatter Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 22.10.98
Jeppe Bangshåb Christensen Tip5-oldersøn Århus 24.11.99
Ane Pedersen Tip5-oldedatter Voel Tvilum, Skanderborg, Danmark 04.10.1853
Marie Andersen Tip5-oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 25.06.1854
Karen Marie Pedersen Tip5-oldedatter Voel Tvilum, Skanderborg, Danmark 03.06.1855
Anne Marie Andersen Tip5-oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 04.04.1856 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 09.12.1930
Rasmus Peder Pedersen Tip5-oldersøn Voel Tvilum, Skanderborg, Danmark 05.08.1858
Niels Christian Nielsen Tip5-oldersøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 06.01.1859
Niels Kristian Andersen Tip5-oldersøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 05.05.1859 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 04.12.1945
Niels Anton Nielsen Tip5-oldersøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 30.08.1860 26.12.1861
Ane Marie Nielsen Tip5-oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 29.09.1861
Niels Nicolaj Andersen Tip5-oldersøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 09.05.1862
Niels Anton Nielsen Tip5-oldersøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 30.08.1863 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 16.04.1868
Ane Andersen Tip5-oldersøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 02.04.1865
Maren Nielsen Tip5-oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 23.05.1865 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 19.11.1865
Peder Nielsen Tip5-oldersøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 29.07.1866 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 20.08.1866
Maren Nielsen Tip5-oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 10.08.1867
Mads Christian Andersen Tip5-oldersøn 07.01.1868 27.01.1868
Ole Nielsen Tip5-oldersøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 01.05.1868 1868
Mads Christian Andersen Tip5-oldersøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 25.02.1869
Anton Nielsen Tip5-oldersøn 18.08.1869
Ane Nielsen Tip5-oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 03.03.1871 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 14.03.1871
Anton Andersen Tip5-oldersøn 16.09.1871 16.01.1895
Niels Peder Nielsen Tip5-oldersøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 03.05.1872
Jens Peter Nielsen Tip5-oldersøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 16.10.1873
Karl Andersen Tip5-oldersøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 10.05.1875 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 09.02.1977
Niels Peder Nielsen Frandsen Tip5-oldersøn Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 29.10.1896
Lone Pedersen Tip5-oldedatter 17.12.1956
Villy Ludvig Marcher Tip5-oldersøn Tårnborg Sorø 20.03.1957
Anette Marcher Tip5-oldedatter Korsør 21.03.1961
Marianne Simonsen Tip5-oldedatter Århus 25.12.1961
Jens Ole Jørgensen Tip5-oldersøn Stestrup K Eskildstrup Holbæk, Holbæk 04.04.1966
Maibrit Marcher Tip5-oldedatter Svendstrup 20.05.1966
Rikke Stær Nielsen Tip5-oldedatter Korsør 05.11.1966
Per Stær Nielsen Tip5-oldersøn Skælskør Sorø, Danmark 02.03.1968
Tommy Mikkelsen Tip5-oldersøn Århus 20.04.1970
Jeanette Hansen Tip5-oldedatter Vejle 18.10.1970
Mads Kelø Tip5-oldersøn Odense 22.06.1971
Anne Dorthe Hansen Tip5-oldedatter Vejle 14.02.1973
Loise Møller Tip5-oldedatter Århus 03.07.1974
Melmanat Tip5-oldersøn Iran 23.08.1974
Kim Fokdal Tip5-oldersøn Roskilde 16.12.1974
Lisbeth Rebekka Kelø Tip5-oldedatter Odense 14.05.1975
Line Revsbæk Tip5-oldedatter Illerupvej 24, 8200 Århus N 16.03.1977
Kenneth Fokdal Tip5-oldersøn Køge 18.07.1977
Klaus Jørgensen Tip5-oldersøn Søndre Sogn, Roskilde 19.10.1979
Morten Revsbæk Tip5-oldersøn Illerupvej 24, 8200 Århus N 20.07.1980
Heidi Vedel Hansen Tip5-oldedatter 20.12.1980
Christian Kiil la Cour Tip5-oldersøn Horsens 04.02.1981
Lise Andersen Tip5-oldedatter Horsens, Central Jutland, Horsens Kommune, Denmark 11.7.1981
Maria Andersen Wael Tip5-oldedatter Århus 03.11.1981
Michael Rohden Tip5-oldersøn Aabenra, Aabenra, Sønderborg, Danmark 10.08.1983
Kathrine Andersen Wael Tip5-oldedatter Århus 08.01.1984
Heidi Ravnsgaard Rolskov Tip5-oldedatter Horsens 19.06.1984
Sara Ho Jacobsen Tip5-oldedatter Horsens 21.06.1984
Timothy Søren Roy Saunders Tip5-oldersøn Kingston, Ontario, Canada 15.09.1984
Marianne Andersen Tip5-oldedatter Horsens 8.11.1984
Casper Strecker Tip5-oldersøn 04.09.1985
Maria Ho Jacobsen Tip5-oldedatter Horsens 24.09.1986
Christian Brandt Rixen Andersen Tip5-oldersøn Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 19.06.1987
Asker Laubjerg Tip5-oldersøn Tybjerglille Bakker 03.07.1987
Karina Ravnsgaard Rolskov Tip5-oldedatter Juelsminde 30.07.1987
Casey Christopher Rasmus Saunders Tip5-oldersøn Kingston, Ontario, Canada 20.10.1987
Kim Jun Pedersen Tip5-oldersøn Seul, Korea 09.10.1988
Joachim Brandt Rixen Andersen Tip5-oldersøn Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 01.01.1989
Jesper la Cour Rosendahl Poulsen Tip5-oldersøn Tvingstrup, Horsens 05.01.1990
Emil Pedersen Tip5-oldersøn Valby, Capital Region, Københavns Kommune, Denmark 2.5.1990
Christina Drejer Stinne Tip5-oldedatter Hansted, Horsens, Vejle, Danmark 07.07.1990
Anne Rohden Tip5-oldedatter Aabenra, Aabenra, Sønderborg, Danmark 25.06.1991
Jonas Vendelbo Andersen Tip5-oldersøn Tyrsted Uth, Horsens, Vejle, Danmark 14.10.1991
Sebastian Thomsen Tip5-oldersøn Holbæk 30.04.1992
Camilla Rixen Andersen Tip5-oldedatter Horsens 06.06.1992
Michelle Louise Nielsen Tip5-oldedatter Horsens 05.02.1993
Jonas la Cour Rosendahl Poulsen Tip5-oldersøn Serridslev, Vejle, Danmark 13.05.1993
Jara Alexandra Rolskov Thagaard Jensen Tip5-oldedatter Tyskland 10.1993
Sebastian Bundgaard Rolskov Jensen Tip5-oldersøn 12.11.1993
Sophie Thomsen Tip5-oldedatter Frederiksberg, København, Danmark 15.02.1994
Frederik Brandt Rixen Andersen Tip5-oldersøn Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 08.06.1994
Maibritt Line Nielsen Tip5-oldersøn Horsens 02.11.1994
Anders la Cour Rosendahl Poulsen Tip5-oldersøn Serridslev, Vejle, Danmark 10.05.1995
Nanna Vendelbo Andersen Tip5-oldedatter Tyrsted Uth, Horsens, Vejle, Danmark 25.07.1995
Casper Rixen Andersen Tip5-oldersøn Horsens 22.09.1998
Emil la Cour Rosendahl Poulsen Tip5-oldersøn Serridslev, Vejle, Danmark 17.02.1999
Jens Harald Rolskov Tip5-oldersøn Måstrup, 9870 Sindal, Danmark 09.09.1999
Lui Valdemar Fausing Tip5-oldersøn Frederiksberg, København, Danmark 26.10.1999
Luna Victoria Fausing Tip5-oldedatter Frederiksberg, København, Danmark 13.02.2001
Tristan Seltz Christensen Tip5-oldersøn Rigshospitalet, København 25.07.2002
Tip6-oldebørn
Anders Christian Andersen Tip6-oldesøn
Anton Andersen Tip6-oldesøn
Knud Andersen Tip6-oldesøn
Niels Martinus Andersen Tip6-oldesøn
Otto Marinus Andersen Tip6-oldesøn
Soya Martini Revsbæk Tip6-oldedatter
Carline Mette Kirstine Andersen Tip6-oldedatter 25.09.1884
Frederik Andersen Tip6-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.08.1886 Horsens 15.11.1962
Anders Peter Andersen Tip6-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 02.06.1888 17.12.1949
Anders Kristian Andersen Tip6-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 21.03.1890
Poul Andersen Tip6-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 10.09.1891
Marie Kirstine Andersen Tip6-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 26.11.1891
Ane Kirstine Andersen Tip6-oldedatter 10.03.1892
Mette Kirstine Andersen Tip6-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 26.05.1893
Maren Andersen Tip6-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 16.11.1896
Maren Alvlda Kirstine Andersen Tip6-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 09.10.1897
Anders Andersen Tip6-oldesøn Vinding, Ringkøbing, Danmark 26.02.1898
Mette Kristine Andersen Tip6-oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 03.01.1899
Ane Cecilie Mette Marie Andersen Tip6-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 11.02.1901 20.04.1997
Poul William Andersen Tip6-oldesøn Ikast, Ringkøbing, Danmark 28.05.1901
Klara Frederikke Magne Andersen Tip6-oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 17.05.1903 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 14.04.1962
Mette Kirstine Andersen Tip6-oldedatter Ikast, Ringkøbing, Danmark 27.02.1904
Anne Helene Andersen Tip6-oldedatter Herning, Ringkøbing, Danmark 21.05.1905
Anders Kristian Andersen Tip6-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 21.10.1907 15.07.1908
Jens Poulsen Tværmose Andersen Tip6-oldesøn Herning 16.09.1908
Anders Kristian Andersen Tip6-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 07.03.1909
Amalie Andersen Tip6-oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 03.08.1910 08.11.1975
Anton Andersen Tip6-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 12.02.1912
Poul Andersen Tip6-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 08.05.1913
Arne kristian Nielsen Frandsen Tip6-oldesøn Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 22.06.1926
Signe Marie Nielsen Frandsen Tip6-oldedatter Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 27.03.1934
Villy Ludvig Marcher Tip6-oldesøn Tårnborg Sorø 20.03.1957
Anette Marcher Tip6-oldedatter Korsør 21.03.1961
Maibrit Marcher Tip6-oldedatter Svendstrup 20.05.1966
Magnus Troldeskov Revsbæk Tip6-oldesøn Høgh Guldbergsgade 65, Århus, Danmark 23.12.2007
Elisabeth Nicole Bush Tip6-oldedatter Huston, Texas, USA 15.12.2010
Ronja Revsbæk Troldeskov Tip6-oldedatter Høgh Guldbergsgade 65, Århus, Danmark 31.5.2011
Victoria Emilie Bush Tip6-oldesøn Huston, Texas, USA 22.01.2014
Ella Christina Laubjerg Tip6-oldedatter 26.8.2016
Vester Martini Revsbæk Tip6-oldesøn Aarhus Universitetshospital Skejby, Danmark 05.09.2017
Kayla Chan Laubjerg Tip6-oldedatter Matilda International Hospital, Kina, Hong Kong 15.6.2018
Fjern efterslægt
Andersen 9th grandson
Chatrine Hansen 10th granddaughter
Connie Pedersen 10th granddaughter
Ellen Margrethe Jensen 9th granddaughter
Marianne Amstrup 9th granddaughter
Soya Martini Revsbæk 11th granddaughter
LiselLotte Bangshåb 9th granddaughter Horsens 07.11.59
Anne Mette Bangshåb Andersen 9th granddaughter Horsens 01.07.66
Mira Jun Pedersen 10th granddaughter Seul, Korea 11.05.0082
Maj Bangshåb 10th granddaughter Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 14.04.90
Mads Bangshåb 10th grandson Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 12.12.92
Line Bangshåb Christensen 10th granddaughter Århus 28.04.96
Liv Bangshåb 10th granddaughter Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 22.10.98
Jeppe Bangshåb Christensen 10th grandson Århus 24.11.99
Jens Kristian Andersen 8th grandson Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 24.07.1910 1915
Agnes Margrethe Andersen 8th granddaughter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 07.04.1912 København 18.12.1996
Jutta Antonie Helene Andersen 8th granddaughter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 01.10.1914 21.11.1999
Helga Natalie Gudrun Andersen 8th granddaughter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 13.03.1915
Jens Kristian Andersen 8th grandson Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 5.9.1917 2.6.1936
Dagmar Viola Andersen 8th granddaughter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 15.1.1919
Rosa Ketty Andersen 8th granddaughter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 30.11.1920
Poul Verner Stenholt Andersen 8th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 24.04.1922
Karen Margrete Andersen 8th granddaughter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 25.9.1922
Johannes Jensen Voldby 8th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 13.08.1923
Jens Kristian Helmuth Andersen 8th grandson Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 19.07.1924
Ester Julie Andersen 8th granddaughter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 8.9.1924
Liddy Ruth Stenholt Andersen 8th granddaughter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 24.08.1925 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 23.09.2002
Jens Peter Voldby 8th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 25.02.1926
Søren Åge Andersen 8th grandson Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 7.5.1926 Vejle 16.12.2009
Henny Alice Andersen 8th granddaughter Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 08.12.1926
Hans Erik Andersen 8th grandson 22.8.1927
Karl Jensen Fuglsang 9th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 08.04.1928
Lilli Aase Stenholt Andersen 8th granddaughter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.08.1928
Gerda Elisabeth Andersen 8th granddaughter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.11.1928
Elly Marie Hamann 8th granddaughter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 02.01.1929
Ernst Oluf Andersen 8th grandson Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 03.01.1929 18.01.1929
Ester Andersen 8th granddaughter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 18.01.1929
Helga Marie Voldby 8th granddaughter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 20.03.1929
Ella Andersen 8th granddaughter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 18.4.1930 Århus 10.11.2002
Frank Andersen 8th grandson Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 18.04.1930
Karl Andersen Hamann 8th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 14.09.1930 19.09.1966
Svend Børge Andersen 8th grandson Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 09.09.1931
Edith Andersen Hamann 8th granddaughter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 25.12.1931
Karl Heinrich Andersen 8th grandson Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 11.9.1932
Lander Gulhammer Pedersen 9th grandson 08.04.1933
Vagn Kristian Andersen 8th grandson Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 13.12.1933
Ove Henning Andersen 8th grandson Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 22.12.1933
Villy Normand Andersen 8th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 23.02.1934
Regner Klingenberg Nielsen 9th grandson Horsens Kloster, Horsens, Vejle, Danmark 10.05.1934 1984
Erik Skou 9th grandson Voldum Randers 09.08.1934 06.04.1935
Inger Lise Andersen 8th granddaughter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.7.1935
Ketty Skou 9th granddaughter Voldum Randers 24.07.1935
Lissy Margit Andersen 8th grandson Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 28.01.1936
Annelis Rønnelin Sørensen 9th granddaughter Nørregade 24, Horsens, Horsens, Ringkøbing, Danmark 01.06.1936
Jenny Doris Andersen 8th granddaughter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 12.9.1936 1.7.2013
Anna Helene Voldby 8th granddaughter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 26.03.1937
Arne Simonsen 9th grandson Valore, Ejby, København, Danmark 30.09.1937
Karla Marie Nordmand Andersen 8th granddaughter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 17.12.1937
Randi Skou 9th granddaughter Alrø Århus Amt, Danmark 19.08.1938
Frode Andersen 8th grandson Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 5.12.1938
Bent Villy Andersen 8th grandson Gulforhoved Kolpensig Bording 22.8.1940
Anne Lise Andersen 9th granddaughter Horsens 07.11.1940
Ellen Margrethe Simonsen 9th granddaughter Valore, Ejby, København, Danmark 27.03.1941
Sonja Helene Pedersen 8th granddaughter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 5.1941
Bruno Nordmand Andersen 8th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 15.12.1943
Joan Guldhammer Pedersen 9th granddaughter 29.07.1944
Mona Skou 9th granddaughter Magleby Sogn Svendborg 11.03.1945 Tårnborg Sorø
Jette Loise Franzen 9th granddaughter Horsens 07.07.1945
Lindy Lindberg Pedersen 8th grandson 20.6.1946 24.11.1917
Kurt Bøje Pedersen 9th grandson Horsens 02.08.1946
Steen Bjarne Christensen 9th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 16.08.1946
Karen Elisabeth Simonsen 9th granddaughter Valore, Ejby, København, Danmark 07.10.1946
Ivan Guldhammer Pedersen 9th grandson Horsens 01.12.1947
Margit Andersen 9th granddaughter Horsens 01.01.1948
Lili Birgit Hamann 9th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 18.02.1948
Tove Elinor Andersen 9th granddaughter Horsens 11.03.1948
Ulla Lilian Pedersen 9th granddaughter 07.04.1948
Leila Anette Stenholt Andersen 9th grandson Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 09.09.1948
Erna Guldhammer Pedersen 9th granddaughter Horsens 14.11.1948 23.03.1949
Marie Louise Andersen 9th granddaughter Horsens 18.11.1948
Eva Annitta Andersen 9th granddaughter Horsens 18.11.1949
John Richie Hansen 9th grandson Ontario, Canada 29.05.1950
Bjarne Salomonsen 9th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 02.06.1950
Poul Erik Andersen 9th grandson Horsens 1.11.1951
Ove Bent Pedersen 8th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 22.02.1952
Robert Brian Hansen 9th grandson Ontario, Canada 22.02.1952
Børge Salomonsen 9th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 07.07.1952
Allan Guldhammer Pedersen 9th grandson Horsens 08.07.1952
Preben Edvard Ebbesen 9th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 21.06.1953
Helle Krogh Hansen 9th granddaughter 28.08.1953
Lisbeth Laubjerg 9th granddaughter Sølystgade 56, 8000 Århus C, Danmark 12.09.1953
Jan Finn Andersen 9th grandson Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 01.03.1954
Torkil Stenholt Olesen 9th grandson Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.04.1954
Mogens Riis Laubjerg 9th grandson Sølystgade 56, 8000 Århus C, Danmark 11.11.1954
Hanne Andersen 9th granddaughter Horsens 24.01.1955
Lone Andersen 9th granddaughter Horsens 24.01.1955
Karsten Bangshåb 9th grandson Horsens 25.08.1955
Britta Susanne Andersen 9th granddaughter Lund Tumdrup 11.01.1956
Flemming La Cour Herlin Andersen 9th grandson Horsens 29.03.1956
Rikke La Cour Herlin Andersen 9th granddaughter Horsens 28.11.1956
Lone Pedersen 10th granddaughter 17.12.1956
Villy Ludvig Marcher 13th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 9th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 8th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 10th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 12th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 11th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 14th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Bente Andersen 9th granddaughter Horsens 09.08.1957
Torben Johannes Rolskov 9th grandson Vrold Skanderborg 28.07.1958
Heinrich Rene Rixen Andersen 9th grandson Lund Tumdrup 21.11.1958
Kim La Cour Herlin Andersen 9th grandson Horsens 26.05.1959
Hans Henrik Rolskov 9th grandson Vrold Skanderborg 19.12.1959
Birgitte Andersen 9th granddaughter Viby, Århus, Århus, Danmark 09.06.1960
Jesper Franzen 9th grandson Århus 09.01.1961
Steen Andersen 9th grandson Horsens 19.01.1961 Horsens 07.01.1979
Anette Marcher 14th granddaughter Korsør 21.03.1961
Anette Marcher 8th granddaughter Korsør 21.03.1961
Anette Marcher 13th granddaughter Korsør 21.03.1961
Anette Marcher 12th granddaughter Korsør 21.03.1961
Anette Marcher 11th granddaughter Korsør 21.03.1961
Anette Marcher 9th granddaughter Korsør 21.03.1961
Anette Marcher 10th granddaughter Korsør 21.03.1961
Susanne Andersen 9th granddaughter Horsens 08.04.1961
Marianne Simonsen 10th granddaughter Århus 25.12.1961
Vibeke Rolskov 9th granddaughter Vrold Skanderborg 28.2.1962
Anette Dorit Rixen Andersen 9th granddaughter Horsens 23.03.1962
Elisabeth Jacobsen 9th granddaughter Thorsted, Vejle, Vejle, Danmark 22.12.1963
Allen Roy Hansen 9th grandson Ontario, Canada 30.01.1964
Claus Filskov Andersen 9th grandson Horsens 04.05.1964
Jan Michael Andersen 9th grandson Horsens 30.06.1965
Jens Ole Jørgensen 10th grandson Stestrup K Eskildstrup Holbæk, Holbæk 04.04.1966
Maibrit Marcher 14th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Maibrit Marcher 8th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Maibrit Marcher 13th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Maibrit Marcher 12th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Maibrit Marcher 11th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Maibrit Marcher 9th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Maibrit Marcher 10th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Steven Hansen 9th grandson Ontario, Canada 23.05.1966
Rikke Stær Nielsen 10th granddaughter Korsør 05.11.1966
Helen Jacobsen 9th granddaughter Durup 01.05.1967
Per Stær Nielsen 10th grandson Skælskør Sorø, Danmark 02.03.1968
Lars Filskov Andersen 9th grandson Horsens 17.11.1968
Lone Jacobsen 9th granddaughter Nedrehede Skals, Viborg, Danmark 20.03.1969
Tommy Mikkelsen 10th grandson Århus 20.04.1970
Jeanette Hansen 10th granddaughter Vejle 18.10.1970
Mads Kelø 10th grandson Odense 22.06.1971
Anne Dorthe Hansen 10th granddaughter Vejle 14.02.1973
Loise Møller 10th granddaughter Århus 03.07.1974
Melmanat 10th grandson Iran 23.08.1974
Kim Fokdal 10th grandson Roskilde 16.12.1974
Lisbeth Rebekka Kelø 10th granddaughter Odense 14.05.1975
Line Revsbæk 10th granddaughter Illerupvej 24, 8200 Århus N 16.03.1977
Kenneth Fokdal 10th grandson Køge 18.07.1977
Klaus Jørgensen 10th grandson Søndre Sogn, Roskilde 19.10.1979
Morten Revsbæk 10th grandson Illerupvej 24, 8200 Århus N 20.07.1980
Heidi Vedel Hansen 10th granddaughter 20.12.1980
Christian Kiil la Cour 10th grandson Horsens 04.02.1981
Lise Andersen 10th granddaughter Horsens, Central Jutland, Horsens Kommune, Denmark 11.7.1981
Maria Andersen Wael 10th granddaughter Århus 03.11.1981
Michael Rohden 10th grandson Aabenra, Aabenra, Sønderborg, Danmark 10.08.1983
Kathrine Andersen Wael 10th granddaughter Århus 08.01.1984
Heidi Ravnsgaard Rolskov 10th granddaughter Horsens 19.06.1984
Sara Ho Jacobsen 10th granddaughter Horsens 21.06.1984
Timothy Søren Roy Saunders 10th grandson Kingston, Ontario, Canada 15.09.1984
Marianne Andersen 10th granddaughter Horsens 8.11.1984
Casper Strecker 10th grandson 04.09.1985
Maria Ho Jacobsen 10th granddaughter Horsens 24.09.1986
Christian Brandt Rixen Andersen 10th grandson Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 19.06.1987
Asker Laubjerg 10th grandson Tybjerglille Bakker 03.07.1987
Karina Ravnsgaard Rolskov 10th granddaughter Juelsminde 30.07.1987
Casey Christopher Rasmus Saunders 10th grandson Kingston, Ontario, Canada 20.10.1987
Kim Jun Pedersen 10th grandson Seul, Korea 09.10.1988
Joachim Brandt Rixen Andersen 10th grandson Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 01.01.1989
Jesper la Cour Rosendahl Poulsen 10th grandson Tvingstrup, Horsens 05.01.1990
Emil Pedersen 10th grandson Valby, Capital Region, Københavns Kommune, Denmark 2.5.1990
Christina Drejer Stinne 10th granddaughter Hansted, Horsens, Vejle, Danmark 07.07.1990
Anne Rohden 10th granddaughter Aabenra, Aabenra, Sønderborg, Danmark 25.06.1991
Jonas Vendelbo Andersen 10th grandson Tyrsted Uth, Horsens, Vejle, Danmark 14.10.1991
Sebastian Thomsen 10th grandson Holbæk 30.04.1992
Camilla Rixen Andersen 10th granddaughter Horsens 06.06.1992
Michelle Louise Nielsen 10th granddaughter Horsens 05.02.1993
Jonas la Cour Rosendahl Poulsen 10th grandson Serridslev, Vejle, Danmark 13.05.1993
Jara Alexandra Rolskov Thagaard Jensen 10th granddaughter Tyskland 10.1993
Sebastian Bundgaard Rolskov Jensen 10th grandson 12.11.1993
Sophie Thomsen 10th granddaughter Frederiksberg, København, Danmark 15.02.1994
Frederik Brandt Rixen Andersen 10th grandson Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 08.06.1994
Maibritt Line Nielsen 10th grandson Horsens 02.11.1994
Anders la Cour Rosendahl Poulsen 10th grandson Serridslev, Vejle, Danmark 10.05.1995
Nanna Vendelbo Andersen 10th granddaughter Tyrsted Uth, Horsens, Vejle, Danmark 25.07.1995
Casper Rixen Andersen 10th grandson Horsens 22.09.1998
Emil la Cour Rosendahl Poulsen 10th grandson Serridslev, Vejle, Danmark 17.02.1999
Jens Harald Rolskov 10th grandson Måstrup, 9870 Sindal, Danmark 09.09.1999
Lui Valdemar Fausing 10th grandson Frederiksberg, København, Danmark 26.10.1999
Luna Victoria Fausing 10th granddaughter Frederiksberg, København, Danmark 13.02.2001
Tristan Seltz Christensen 10th grandson Rigshospitalet, København 25.07.2002
Magnus Troldeskov Revsbæk 11th grandson Høgh Guldbergsgade 65, Århus, Danmark 23.12.2007
Elisabeth Nicole Bush 11th granddaughter Huston, Texas, USA 15.12.2010
Ronja Revsbæk Troldeskov 11th granddaughter Høgh Guldbergsgade 65, Århus, Danmark 31.5.2011
Victoria Emilie Bush 11th grandson Huston, Texas, USA 22.01.2014
Ella Christina Laubjerg 11th granddaughter 26.8.2016
Vester Martini Revsbæk 11th grandson Aarhus Universitetshospital Skejby, Danmark 05.09.2017
Kayla Chan Laubjerg 11th granddaughter Matilda International Hospital, Kina, Hong Kong 15.6.2018
Bedsteforældre
Anders Knudsen Bedstefader
Svigersønner & -døtre
Byrgde Jørgensen Svigersøn 1739 Ondrup, Odder, Århus, Danmark 14.05.1828
Børnebørn
Åge Pedersen Tip3-oldesvigersøn
Åge Pedersen 8th grandson-in-law
Ane Nielsen Tipoldesvigerdatter
Anne Margrethe Hansdatter Tipoldesvigerdatter
Annie Elisabeth Grønning 9th granddaughter-in-law
Annie Elisabeth Grønning Tip4-oldesvigerdatter
Cathrine Hansdatter Tørslef Tipoldesvigerdatter
Ejner Andersen Tip3-oldesvigersøn
Ejner Andersen 8th grandson-in-law
Erik Kelø Tip4-oldesvigersøn
Erik Kelø 9th grandson-in-law
Gerda Marie Olsen Tip3-oldesvigerdatter
Gerda Marie Olsen 8th granddaughter-in-law
Hans Børge Hansen Tip4-oldesvigersøn
Hans Børge Hansen 9th grandson-in-law
Heinrich Joakim Franzen Tip3-oldesvigersøn
Heinrich Joakim Franzen 8th grandson-in-law
Helle Bundgaard Jensen 9th granddaughter-in-law
Helle Bundgaard Jensen Tip4-oldesvigerdatter
Helle Kiil Rasmussen 9th granddaughter-in-law
Helle Kiil Rasmussen Tip4-oldesvigerdatter
Henning Kristensen Tip4-oldesvigerdatter
Inga Valborg Nielsen Tip3-oldesvigerdatter
Inger Caroline Nielsen Tipoldesvigerdatter
Jens Madsen Tiptipoldesvigersøn
Jens Sørensen Datter-/Sønnesøns ægtefælle
Jytte Thøgersen Tip4-oldesvigerdatter
Laust Christian Nielsen Tip3-oldesvigersøn
Maria Kirstine Andersen Tip3-oldesvigerdatter
Marie Jensen Tip6-oldesvigerdatter
Marie Christine Pedersen Tip6-oldesvigerdatter
Meinert Møller Tip4-oldesvigersøn
Mette Poulsdatter Tip3-oldesvigerdatter
Morten Nielsen Tip3-oldesvigersøn
Nancy Olivia Kjeldgaard Kristensen Tip3-oldesvigerdatter
Niels Hansen Danielsen Tip3-oldesvigersøn
Niels Jensen Nielsen Fuglsang Tip6-oldesvigersøn
Oda Jensen Bangshåb Tip3-oldesvigerdatter
Oda Jensen Bangshåb 8th granddaughter-in-law
Pia Brandt Johansen 9th granddaughter-in-law
Pia Brandt Johansen Tip4-oldesvigerdatter
Povel Geertsen Tip3-oldesvigersøn
Preben Pedersen Tip4-oldesvigersøn 7.1995
Preben Pedersen 9th grandson-in-law 7.1995
Rasmus Jensen Datter-/Sønnedatters ægtefælle Odder, Århus, Danmark Ørting, Århus, Danmark 09.02.1856
Selmer Viggo Jespersen Tip3-oldesvigersøn
Søren Christian Pedersen Tipoldesvigerdatter
Søren Thagaard Jensen Tip4-oldesvigersøn
Søren Thagaard Jensen 9th grandson-in-law
Søren Troldeskov Tip5-oldesvigersøn
Søren Troldeskov 10th grandson-in-law
Susanne Margrethe Madsen 9th granddaughter-in-law
Susanne Margrethe Madsen Tip4-oldesvigerdatter
Svend Niels Kristian Pedersen Tip3-oldesvigersøn
Svend Niels Kristian Pedersen 8th grandson-in-law
Ukendt Tip3-oldesvigerdatter
John Nielsen Lund Tip4-oldesvigersøn Glostrup, Glostrup, København, Danmark 02.06.54
John Nielsen Lund 9th grandson-in-law Glostrup, Glostrup, København, Danmark 02.06.54
Jette Svendsen 9th granddaughter-in-law Grenå, Randers, Danmark 14.03.58
Jette Svendsen Tip4-oldesvigerdatter Grenå, Randers, Danmark 14.03.58
Aage Christensen Tip4-oldesvigersøn Skjern 30.07.59
Aage Christensen 9th grandson-in-law Skjern 30.07.59
Hans Frandsen Hagedorn Datter-/Sønnedatters ægtefælle Solbjerg, Mors, Viborg, Danmark 1680 Jelling, Vejle, Danmark 28.09.1720
Johanne Sørensdatter Sønne-/datterdatter Todbjerg, Randers, Århus, Danmark 1680
Christian Pedersen Mulvad Oldesvigersøn Ringive, Vejle, Danmark 1694 Jelling, Vejle, Danmark 1754
Kirsten Thomsadatter Tipoldesvigerdatter 1743 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 1816
Henrich Olufsen Tiptipoldesvigersøn Bankerød, Hvaler, Norge 1755 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 07.09.1829
Anne Jensdatter Tiptipoldesvigerdatter Stubkær, Bording, Ringkøbing, Danmark 1776 Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 10.01.1863
Søren Byrgesen Sønne-/dattersøn Odder, Århus, Danmark 30.01.1778
Maren Byrgdesdatter Sønne-/datterdatter 03.04.1780
Maren Byrgdesdatter Sønne-/datterdatter 1780 Ørting, Århus, Danmark 04.08.1846
Jørgen Byrgesen Sønne-/dattersøn Fruering, Skanderborg, Århus, Danmark 21.04.1782
Anne Byrgesdatter Sønne-/dattersøn Odder, Århus, Danmark 1785
Gertrud Byrgesdatter Sønne-/datterdatter Odder, Århus, Danmark 28.03.1790 02.05.1797
Helle Byrgesdatter Sønne-/datterdatter Odder, Århus, Danmark 10.11.1791
Helle Byrgesdatter Sønne-/datterdatter Odder, Århus, Danmark 20.11.1793
Niels Andersen Tip3-oldesvigersøn Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark 10.07.1796 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 16.11.1887
Gertrud Byrgesdatter Sønne-/dattersøn Odder, Århus, Danmark 13.08.1797
Anders Poulsen Oldesvigersøn Thiimhus, Ikast, Ringkøbing, Danmark 08.11.1801 Thiimhus, Ikast, Ringkøbing, Danmark 27.12.1864
Peder Rasmussen Tip4-oldesvigersøn Røgen Tvilum, Silkeborg, Ringkøbing, Danmark 31.12.1813
Inger Kirstine Jensdatter Tip3-oldesvigerdatter Ravnholt, Bording, Ringkøbing, Danmark 1818
Hans Jørgensen Tipoldesvigersøn Tved, Svendborg, Svendborg, Danmark 31.05.1826
Henrik Kristensen Tipoldesvigersøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 17.06.1828 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 11.07.1902
Mette Kirstine Nielsdatter Tip4-oldesvigerdatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 22.06.1831 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 21.01.1903
Nielsine Nielsdatter Tip4-oldesvigerdatter Gjellerup, Ringkøbing, Danmark 10.10.1833
Jens Thomas Andersen Tip5-oldesvigersøn Ikast, Ringkøbing, Danmark 08.11.1851
Anne Marie Andersen Tipoldesvigerdatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 04.04.1856 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 09.12.1930
Ane Marie Kirstine Jensen Tipoldesvigerdatter Storring, Århus, Danmark 08.09.1858
Nielsine Christiane Pedersen Tip4-oldesvigerdatter Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 23.03.1861 Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 23.05.1923
Nielsine Nielsen Tip5-oldesvigerdatter Sunds, Ringkøbing, Danmark 18.09.1865
Ane Kirstine Nielsen Tip5-oldesvigerdatter Sønderås, Sunds, Ringkøbing, Danmark 26.01.1868
Peder Sørensen Tipoldesvigersøn Ebeltoft, Randers, Danmark 13.05.1872
Amalie Pedersen Tip5-oldesvigerdatter Søndre Ørum, Viborg, Danmark 27.09.1873 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 07.08.1905
Maren Kirstine Jensine Sørensen Tiptipoldesvigerdatter Raklev, Holbæk, Danmark 29.10.1876
Petrea Nielsen Tip5-oldesvigerdatter Favrholt, Ikast, Ringkøbing, Danmark 13.02.1877
Ole Marius Voldby Tip6-oldesvigersøn Stautrup, Kold, Århus, Danmark 06.10.1886
Emma Amalie Sørensen Tiptipoldesvigerdatter 07.04.1890 29.02.1916
Emma Amalie Sørensen Tip6-oldesvigerdatter 07.04.1890 29.02.1916
Edvard Christian Hamann Tip6-oldesvigersøn Mårslet, Århus, Danmark 05.09.1894 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 08.12.1950
Mette Kirstine Jokumsen Tiptipoldesvigerdatter Askildrup Ølst, Randers, Danmark 1.12.1895 25.7.1981
Mette Kirstine Jokumsen Tip6-oldesvigerdatter Askildrup Ølst, Randers, Danmark 1.12.1895 25.7.1981
Anders Kristian Andersen Tip6-oldesvigersøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 12.02.1899
Otto Marinus Andersen Tip3-oldesvigersøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 01.05.1901 Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 17.10.1983
Kaj Åge Rønnelin Sørensen Tip3-oldesvigersøn Sions sogn, København, Danmark 12.12.1901
Kaj Åge Rønnelin Sørensen 8th grandson-in-law Sions sogn, København, Danmark 12.12.1901
Hans Otto Simonsen Tip3-oldesvigersøn Ørsted, København 13.04.1904 Ørsted, København 6.1984
Hans Otto Simonsen 8th grandson-in-law Ørsted, København 13.04.1904 Ørsted, København 6.1984
Harald August Klingenberg Nielsen Tip3-oldesvigersøn Egebjerg Mark, Hansted, Skanderborg, Århus, Danmark 31.10.1907
Harald August Klingenberg Nielsen 8th grandson-in-law Egebjerg Mark, Hansted, Skanderborg, Århus, Danmark 31.10.1907
Ellen Sørine Karen Pedersen Tip6-oldesvigerdatter Børsted, Thureby, Præstø, Danmark 26.12.1910
Jens Jensen Skou Tip3-oldesvigersøn Mygind Randers 08.08.1911 Voldum Randers 16.04.1935
Jens Jensen Skou 8th grandson-in-law Mygind Randers 08.08.1911 Voldum Randers 16.04.1935
Anna Frandsen Tip6-oldesvigerdatter 07.11.1912
Svend Oluf Olesen 8th grandson-in-law Bodholt, Bording, Ringkøbing, Danmark 13.01.1915 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 25.02.2005
Herdis Hansen Tip6-oldesvigerdatter Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 09.04.1918
Johannes Hjøllund 8th grandson-in-law 22.06.1918
Charles Kornelius Ebbesen 8th grandson-in-law Grindsted, Vejle, Danmark 23.09.1920
Jens Johan Pedersen Tip6-oldesvigersøn Rønkilde, Bording, Ringkøbing, Danmark 16.03.1921 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 14.03.1988
Villy Christian Christensen 8th grandson-in-law 29.07.1921
Otto Salomonsen 8th granddaughter-in-law Septrup, Tem 01.02.1923
Kristian Ernst Laubjerg Tip3-oldesvigersøn Teglværksvej 7, Hellerød 18.06.1926 25.01.2015
Kristian Ernst Laubjerg 8th grandson-in-law Teglværksvej 7, Hellerød 18.06.1926 25.01.2015
Gerda Nielsen Tip3-oldesvigerdatter Hals, North Jutland, Ålborg Kommune, Denmark 23.11.1928 Horsens 31.7.1981
Gerda Nielsen 8th granddaughter-in-law Hals, North Jutland, Ålborg Kommune, Denmark 23.11.1928 Horsens 31.7.1981
Axel Skouenborg Rolskov Tip3-oldesvigersøn Nørre Vissing Vang, Skanderborg 15.10.1929
Axel Skouenborg Rolskov 8th grandson-in-law Nørre Vissing Vang, Skanderborg 15.10.1929
Svend Jacobsen Tip3-oldesvigersøn Roslev, Viborg 14.09.1931 Hobro, Ålborg 02.02.1971
Svend Jacobsen 8th grandson-in-law Roslev, Viborg 14.09.1931 Hobro, Ålborg 02.02.1971
Ketty Skou 11th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou Tip5-oldesvigerdatter Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 14th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 10th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 9th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 13th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 12th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 8th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou Tip6-oldesvigerdatter Voldum Randers 24.07.1935
Aase La Cour Herlin Jensen Tip3-oldesvigerdatter Horsens 10.11.1935 02.11.1987
Aase La Cour Herlin Jensen 8th granddaughter-in-law Horsens 10.11.1935 02.11.1987
Åse Filskov Tip3-oldesvigerdatter Holstebro, Holstebro, Ringkøbing, Danmark 03.06.1938
Åse Filskov 8th granddaughter-in-law Holstebro, Holstebro, Ringkøbing, Danmark 03.06.1938
Erling Jørgensen Tip4-oldesvigersøn Bellinge Odense 22.09.1939
Erling Jørgensen 9th grandson-in-law Bellinge Odense 22.09.1939
Inger Rasmussen 9th granddaughter-in-law 10.10.1939
Inger Rasmussen Tip4-oldesvigerdatter 10.10.1939
Ulla Svendsen Tip3-oldesvigerdatter 26.09.1943
Ulla Svendsen 8th granddaughter-in-law 26.09.1943
Kurt Fokdal Tip4-oldesvigersøn Ejby Roskilde 15.05.1947
Kurt Fokdal 9th grandson-in-law Ejby Roskilde 15.05.1947
Dennis Milton Saunders Tip4-oldesvigersøn 28.02.1948
Dennis Milton Saunders 9th grandson-in-law 28.02.1948
Berit Annelie Vejrup Tip3-oldesvigerdatter Varde, Ribe, Ribe, Danmark 16.10.1951
Berit Annelie Vejrup 8th granddaughter-in-law Varde, Ribe, Ribe, Danmark 16.10.1951
Allan Revsbæk Tip4-oldesvigersøn Illerupvej 24, 8200 Århus N 09.11.1951
Allan Revsbæk 9th grandson-in-law Illerupvej 24, 8200 Århus N 09.11.1951
Ole Wael Tip4-oldesvigersøn 20.01.1954
Ole Wael 9th grandson-in-law 20.01.1954
Egon Rohden Tip4-oldesvigersøn Klostersogn, Horsens, Vejle, Danmark 17.01.1955
Egon Rohden 9th grandson-in-law Klostersogn, Horsens, Vejle, Danmark 17.01.1955
Tullia Tove Dahlgaard 9th granddaughter-in-law Frisersvej Gentofte 06.10.1956
Tullia Tove Dahlgaard Tip4-oldesvigerdatter Frisersvej Gentofte 06.10.1956
Terrence Nilson Bush Tip5-oldesvigersøn Lincoln, Nebraska, USA 26.10.1956
Terrence Nilson Bush 10th grandson-in-law Lincoln, Nebraska, USA 26.10.1956
Villy Ludvig Marcher Tip4-oldesvigersøn Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 9th grandson-in-law Tårnborg Sorø 20.03.1957
Elin Elida Christophersen 9th granddaughter-in-law Færøerne 11.10.1957
Elin Elida Christophersen Tip4-oldesvigerdatter Færøerne 11.10.1957
Claus Strecker Tip4-oldesvigersøn 22.02.1958
Claus Strecker 9th grandson-in-law 22.02.1958
Jens Christian Jensen Andersen Tip4-oldesvigersøn Glostrup, Glostrup, København, Danmark 02.04.1961
Jens Christian Jensen Andersen 9th grandson-in-law Glostrup, Glostrup, København, Danmark 02.04.1961
Ulla Ravnsgaard Nielsen 9th granddaughter-in-law 14.04.1961
Ulla Ravnsgaard Nielsen Tip4-oldesvigerdatter 14.04.1961
Arnbjørn S Egholm Tip4-oldesvigersøn Thorshavn, Færøerne 19.12.1965
Arnbjørn S Egholm 9th grandson-in-law Thorshavn, Færøerne 19.12.1965
Bo Nielsen Tip4-oldesvigersøn Nimtofte 18.06.1966
Bo Nielsen 9th grandson-in-law Nimtofte 18.06.1966
Frank Rosendahl Poulsen Tip4-oldesvigersøn Serridslev, Vejle, Danmark 13.04.1968
Frank Rosendahl Poulsen 9th grandson-in-law Serridslev, Vejle, Danmark 13.04.1968
Sabrina Ann Callaghan Tip5-oldesvigerdatter Our Lady of the Lourdes Catholic Church, Drougheda, Ireland 13.01.1987
Sabrina Ann Callaghan 10th granddaughter-in-law Our Lady of the Lourdes Catholic Church, Drougheda, Ireland 13.01.1987

Historie

Dato Alder Begivenhed Kategori
25 Dec 1642 - 20 Mar 1726 (-80.6) - 2.7 Isaac Newtons tidsalder Kendte personer
21 Mar 1685 - 28 Jul 1750 (-38.3) - 27.1 Johann Sebastian Bachs tidsalder Kendte personer
24 May 1686 - 16 Sep 1736 (-37.1) - 13.2 Daniel Gabriel Fahrenheits tidsalder Kendte personer
18 Jan 1689 - 10 Feb 1755 (-34.5) - 31.6 Charles De Secondat, Baron de Montequieus tidsalder Kendte personer
17 Jan 1706 - 17 Apr 1790 (-17.5) - 66.8 Benjamin Franklins tidsalder Kendte personer
22 Feb 1732 - 14 Dec 1799 8.7 - 76.5 George Washingtons tidsalder Kendte personer
23 Dec 1732 - 5 Aug 1792 9.5 - 69.1 Richard Arkwrights tidsalder Kendte personer
1737 14.0 Opløsningen af huset Medici Italien
28 Aug 1749 - 22 Mar 1832 26.2 - 108.8 Johann Wolfgang Goethes tidsalder Kendte personer
1 Nov 1755 32.4 Alvorligt jordskælv i Lissabon Katastrofer
1756 - 1763 33.0 - 40.0 Syvårskrigen Krige
10 Feb 1763 39.6 Pariser-freden 1763, Florida bliver britisk USA
15 Aug 1769 - 5 May 1821 46.2 - 97.9 Napoléon Bonapartes tidsalder Kendte personer
17 Dec 1770 - 26 Mar 1827 47.5 - 103.8 Ludwig von Beethovens tidsalder Kendte personer
16 Dec 1773 50.5 Te-selskabet i Boston USA
20 Jan 1775 - 10 Jun 1836 51.6 - 113.0 André Marie Ampères tidsalder Kendte personer
19 Apr 1775 - 3 Sep 1783 51.8 - 60.2 Den amerikaniske Uafhængighedskrig USA
4 Jul 1776 53.0 Den amerikanske uafhængighedserklæring USA
3 Sep 1783 60.2 Pariser-freden 1783, afslutningen på Den amerikaniske Uafhængighedskrig USA
30 Apr 1789 - 4 Mar 1797 65.9 - 73.7 Amerikanske præsidenter: George Washington USA - Præsidenter
14 Jul 1789 66.1 Stormen på Bastillen Frankrig
3 Sep 1791 68.2 Vedtagelsen af den første franske forfatning Frankrig
1792 - 1800 69.0 - 77.1 Byggeperioden for Det hvide Hus Monumenter
22 Sep 1792 69.3 Udråbelsen af Den første franske Republik Frankrig
1794 71.0 Første dampdrevne jernbane Teknologi
1795 72.0 Første skridt til udforskning af Niger Opdagelser & Kolonisering
22 Jul 1795 72.1 Basel-freden Spanien
14 Feb 1797 73.7 Søslaget ved Kap St. Vincent Spanien
30 Oct 1797 - 4 Mar 1801 74.4 - 77.7 Amerikanske præsidenter: John Adams USA - Præsidenter
1799 76.1 Grundlæggelsen af JPMorgan Chase Virksomheder
4 Mar 1801 - 4 Mar 1809 77.7 - 85.7 Amerikanske præsidenter: Thomas Jefferson USA - Præsidenter
1802 79.1 Grundlæggelsen af DuPont Virksomheder
20 Mar 1804 - 6 Apr 1814 80.8 - 90.8 Franske kejsere: Napoleon I Frankrig
2 Dec 1804 81.5 Napoleon sætter Kejserkronen på sit eget hoved Frankrig
6 Aug 1806 - 6 Aug 1813 83.2 - 90.2 Opoøsning af det Hellige romerske Rige Tyskland