A3et

Laurids Mogensen Løvenbalk

Persondiagram

Forældre

Fader Fødselsdato Moder Fødselsdato
Mogens Jensen Løvenbalk 1400 Else Svendsdatter Udson

Personbegivenheder

Begivenhedstype Dato Sted Beskrivelse
Fødsel 1454 Aunsbjerg Herregård Sjørslev, Aunsbjerg, Viborg, Danmark
Vielse 1472 Tjele Gods, Viborg, Danmark
Død 1500 Tjele Gods, Viborg, Danmark

Slægtskabsrapport

Navn Art Fødselssted Fødselsdato Dødssted Dødsdato
Partner
Anne Joachimsdatter Flemming Ægtehustru
Karen Pedersdatter Bille Kvindelig partner eller ægtehustru Viborg, Danmark
Børn
Jens Lauridsen Løvenbalk Søn 29.04.1538
Jørgen Lauridsen Løvenbalk Søn Tjele Gods, Viborg, Danmark 1532
Knud Lauridsen Løvenbalk Søn Tjele Gods, Viborg, Danmark 1529
Maren Lauridsdatter Løvenbalk Datter Tjele Gods, Viborg, Danmark
Mogens Lauridsen Løvenbalk Søn 1536
Forældre
Else Svendsdatter Udson Moder
Mogens Jensen Løvenbalk Fader Aunsbjerg Herregård Sjørslev, Aunsbjerg, Viborg, Danmark 1400 Sjørslev, Aunsbjerg, Viborg, Danmark 1441
Oldebørn
Peder Thøgersen Løvenbalk Oldesøn Viborg, Viborg, Danmark 1532 03.05.1595
Tipoldebørn
Else Pedersdatter Tipoldedatter 1559 1591
Else Pedersdatter Løvenbalk Tipoldedatter Viborg, Viborg, Danmark 1559
Tiptipoldebørn
Thøger Jacobsen Holm Tiptipoldesøn Viborg, Viborg, Danmark 1579 Ramme, Ringsted, Danmark 1630
Peder Jacobsen Holm Tiptipoldesøn 1585 1639
Jacob Jacobsen Holm Tiptipoldesøn Viborg, Viborg, Danmark 1587 Nykøbing, Lodderuo, Viborg, Danmark 1663
Kirsten Jacobsen Holm Tiptipoldedatter Viborg, Viborg, Danmark 1590 1653
Else Jacobsen Holm Tiptipoldedatter Viborg, Viborg, Danmark 1591
Tip3-oldebørn
Karen Thøgersdatter Tip3-oldedatter
Anne Thøgersdatter Tip3-oldedatter Skyum, Thisted, Danmark 1607
Chatrine Thøgersdatter Holm Tip3-oldedatter Skyum, Thisted, Danmark 1610
Anne Pedersdatter Holm Tip3-oldedatter 1630 1677
Tip4-oldebørn
Christian Nielsen Schytte Tip4-oldesøn Vestervig, Thisted, Danmark 1645
Knud Nielsen Schytte Tip4-oldesøn Vestervig, Thisted, Danmark 1646
Sofie Nielsdatter Schytte Tip4-oldedatter Vestervig, Thisted, Danmark 1647 Solbjerg, Mors, Viborg, Danmark 1720
Anne Nielsdatter Schytte Tip4-oldedatter Vestervig, Thisted, Danmark 1649
Edel Nielsdatter Schytte Tip4-oldedatter Vestervig, Thisted, Danmark 1650
Ide Rubechsdatter Humble Tip4-oldedatter 1650 1677
Tip5-oldebørn
Helvig Lauridsdatter Bech Tip5-oldedatter 1677 1761
Hans Frandsen Hagedorn Tip5-oldersøn Solbjerg, Mors, Viborg, Danmark 1680 Jelling, Vejle, Danmark 28.09.1720
Vibeke Frandsdatter Hagedorn Tip5-oldedatter Solbjerg, Mors, Viborg, Danmark 1689 02.03.1727
Tip6-oldebørn
Ane Kirstine Hagedorn Tip6-oldedatter Jelling, Vejle, Danmark 1703 Jelling, Vejle, Danmark 1745
Ide Nielsdatter Lang Tip6-oldedatter 1710 1780
Fjern efterslægt
Anders Christian Andersen 13th grandson
Ane Kirstine Frandsdatter Mulvad 9th granddaughter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark
Anne Kirstine Franddatter 9th granddaughter
Anton Andersen 13th grandson
Christen Christensen 10th grandson 02.04.1826
Christen Frandsen 9th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 01.08.1845
Inger Kirstine Nielsen Frandsen 12th grandson
Jens Christensen 10th grandson 10.01.1822
Kirsten Maria Christensen 10th granddaughter
Knud Andersen 13th grandson
Niels Martinus Andersen 13th grandson
Oluf Henrichsen 10th grandson 1840
Otto Marinus Andersen 13th grandson
Peder Christensen Mulvad 8th grandson Jelling, Vejle, Danmark 1723
Hans Christensen Mulvad 8th grandson 1725
Clare Marie Christensen Mulvad 8th granddaughter Jelling, Vejle, Danmark 1730
Frands Christensen Mulvad 8th grandson Jelling, Vejle, Danmark 1734 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 1798
Jes Christensen Mulvad 8th grandson Jelling, Vejle, Danmark 15.03.1736 03.06.1816
Karen Sejrsdatter Leth 8th granddaughter 1737 1812
Jens Madsen Filtenborg 9th grandson 1763 1825
Kirsten Marie Jensdatter Filtenborg 10th granddaughter 1791 1868
Ane Marie Henriksdatter 10th granddaughter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 24.11.1793 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 11.04.1871
Anna Henrichsdatter 10th granddaughter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 26.06.1796
Anna Henrichsdatter 10th granddaughter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 30.06.1799
Kristen Henrichsen 10th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 08.05.1803
Anne Kirstine Henrichsen 10th granddaughter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 20.10.1805
Anne Kirstine Henrichsen 10th granddaughter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 20.03.1808
Frands Henrichsen 10th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 14.07.1811
Bodil Christensen 10th granddaughter Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 17.04.1814
Maren Christensen 10th granddaughter Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 17.04.1814
Karen Nielsdatter 11th granddaughter Julianehede, Bording, Ringkøbing, Danmark 05.03.1818
Christen Poulsen Dahlgaard 11th grandson 1818 1884
Johanne Marie Christensen 10th granddaughter Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 10.08.1818
Ane Kirstine Nielsdatter 11th granddaughter Julianehede, Bording, Ringkøbing, Danmark 03.06.1819 06.09.1819
Niels Frandsen Christensen 10th grandson Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 22.02.1821
Ane Nielsdatter 11th granddaughter Julianehede, Bording, Ringkøbing, Danmark 21.06.1822 Røgen Tvilum, Silkeborg, Ringkøbing, Danmark 31.01.1859
Anders Nielsen 11th grandson Skygge, Kragelund, Viborg, Danmark 17.04.1825 10.05.1826
Anders Nielsen 11th grandson Skygge, Kragelund, Viborg, Danmark 26.04.1828 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 03.02.1925
Heinrich Nielsen 11th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 18.10.1831
Dødfødt dreng 11th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 7.1834
Dødfødt dreng 11th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 8.1835
Charl Andersen 11th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 22.06.1837
Poul Christensen Dahlgaard 12th grandson Lødderup, Mors, Danmark 1848 1897
Ane Kirstine Nielsen 11th granddaughter Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 01.11.1849
Christen Nielsen 11th grandson Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 04.11.1849 Bodholt, Bording, Ringkøbing, Danmark 30.12.1925
Jens Nielsen 11th grandson Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 09.08.1852
Ane Pedersen 12th granddaughter Voel Tvilum, Skanderborg, Danmark 04.10.1853
Marie Andersen 12th granddaughter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 25.06.1854
Karen Marie Pedersen 12th granddaughter Voel Tvilum, Skanderborg, Danmark 03.06.1855
Anne Marie Andersen 12th granddaughter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 04.04.1856 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 09.12.1930
Rasmus Peder Pedersen 12th grandson Voel Tvilum, Skanderborg, Danmark 05.08.1858
Niels Christian Nielsen 12th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 06.01.1859
Niels Kristian Andersen 12th grandson Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 05.05.1859 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 04.12.1945
Niels Anton Nielsen 12th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 30.08.1860 26.12.1861
Ane Marie Nielsen 12th granddaughter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 29.09.1861
Niels Nicolaj Andersen 12th grandson Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 09.05.1862
Niels Anton Nielsen 12th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 30.08.1863 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 16.04.1868
Ane Andersen 12th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 02.04.1865
Maren Nielsen 12th granddaughter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 23.05.1865 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 19.11.1865
Peder Nielsen 12th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 29.07.1866 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 20.08.1866
Maren Nielsen 12th granddaughter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 10.08.1867
Mads Christian Andersen 12th grandson 07.01.1868 27.01.1868
Ole Nielsen 12th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 01.05.1868 1868
Mads Christian Andersen 12th grandson Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 25.02.1869
Anton Nielsen 12th grandson 18.08.1869
Ane Nielsen 12th granddaughter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 03.03.1871 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 14.03.1871
Anton Andersen 12th grandson 16.09.1871 16.01.1895
Niels Peder Nielsen 12th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 03.05.1872
Jens Peter Nielsen 12th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 16.10.1873
Karl Andersen 12th grandson Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 10.05.1875 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 09.02.1977
Carline Mette Kirstine Andersen 13th granddaughter 25.09.1884
Frederik Andersen 13th grandson Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.08.1886 Horsens 15.11.1962
Bertel Dahlgaard 13th grandson Åbakken 4, 7860 Spøttrup, Danmark 7.11.1887 1972
Anders Peter Andersen 13th grandson Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 02.06.1888 17.12.1949
Anders Kristian Andersen 13th grandson Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 21.03.1890
Poul Andersen 13th grandson Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 10.09.1891
Marie Kirstine Andersen 13th granddaughter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 26.11.1891
Ane Kirstine Andersen 13th granddaughter 10.03.1892
Mette Kirstine Andersen 13th granddaughter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 26.05.1893
Niels Peder Nielsen Frandsen 12th grandson Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 29.10.1896
Maren Andersen 13th granddaughter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 16.11.1896
Maren Alvlda Kirstine Andersen 13th granddaughter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 09.10.1897
Anders Andersen 13th grandson Vinding, Ringkøbing, Danmark 26.02.1898
Mette Kristine Andersen 13th granddaughter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 03.01.1899
Ane Cecilie Mette Marie Andersen 13th granddaughter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 11.02.1901 20.04.1997
Poul William Andersen 13th grandson Ikast, Ringkøbing, Danmark 28.05.1901
Klara Frederikke Magne Andersen 13th granddaughter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 17.05.1903 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 14.04.1962
Mette Kirstine Andersen 13th granddaughter Ikast, Ringkøbing, Danmark 27.02.1904
Anne Helene Andersen 13th granddaughter Herning, Ringkøbing, Danmark 21.05.1905
Anders Kristian Andersen 13th grandson Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 21.10.1907 15.07.1908
Jens Poulsen Tværmose Andersen 13th grandson Herning 16.09.1908
Anders Kristian Andersen 13th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 07.03.1909
Jens Kristian Andersen 14th grandson Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 24.07.1910 1915
Amalie Andersen 13th granddaughter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 03.08.1910 08.11.1975
Anton Andersen 13th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 12.02.1912
Agnes Margrethe Andersen 14th granddaughter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 07.04.1912 København 18.12.1996
Poul Andersen 13th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 08.05.1913
Jutta Antonie Helene Andersen 14th granddaughter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 01.10.1914 21.11.1999
Helga Natalie Gudrun Andersen 14th granddaughter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 13.03.1915
Poul Dahlgaard 14th grandson København 31.5.1915 1993
Jens Kristian Andersen 14th grandson Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 5.9.1917 2.6.1936
Lauge Dahlgaard 14th grandson 1.1.1919
Dagmar Viola Andersen 14th granddaughter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 15.1.1919
Rosa Ketty Andersen 14th granddaughter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 30.11.1920
Thyge Dahlgaard 14th grandson København 8.4.1921 København 20.12.1985
Poul Verner Stenholt Andersen 14th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 24.04.1922
Karen Margrete Andersen 14th granddaughter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 25.9.1922
Johannes Jensen Voldby 14th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 13.08.1923
Jens Kristian Helmuth Andersen 14th grandson Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 19.07.1924
Ester Julie Andersen 14th granddaughter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 8.9.1924
Liddy Ruth Stenholt Andersen 14th granddaughter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 24.08.1925 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 23.09.2002
Jens Peter Voldby 14th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 25.02.1926
Søren Åge Andersen 14th grandson Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 7.5.1926 Vejle 16.12.2009
Arne kristian Nielsen Frandsen 13th grandson Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 22.06.1926
Henny Alice Andersen 14th granddaughter Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 08.12.1926
Hans Erik Andersen 14th grandson 22.8.1927
Lilli Aase Stenholt Andersen 14th granddaughter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.08.1928
Gerda Elisabeth Andersen 14th granddaughter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.11.1928
Elly Marie Hamann 14th granddaughter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 02.01.1929
Ernst Oluf Andersen 14th grandson Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 03.01.1929 18.01.1929
Ester Andersen 14th granddaughter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 18.01.1929
Helga Marie Voldby 14th granddaughter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 20.03.1929
Ella Andersen 14th granddaughter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 18.4.1930 Århus 10.11.2002
Frank Andersen 14th grandson Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 18.04.1930
Karl Andersen Hamann 14th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 14.09.1930 19.09.1966
Svend Børge Andersen 14th grandson Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 09.09.1931
Edith Andersen Hamann 14th granddaughter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 25.12.1931
Karl Heinrich Andersen 14th grandson Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 11.9.1932
Vagn Kristian Andersen 14th grandson Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 13.12.1933
Ove Henning Andersen 14th grandson Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 22.12.1933
Villy Normand Andersen 14th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 23.02.1934
Signe Marie Nielsen Frandsen 13th granddaughter Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 27.03.1934
Inger Lise Andersen 14th granddaughter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.7.1935
Lissy Margit Andersen 14th grandson Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 28.01.1936
Jenny Doris Andersen 14th granddaughter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 12.9.1936 1.7.2013
Anna Helene Voldby 14th granddaughter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 26.03.1937
Karla Marie Nordmand Andersen 14th granddaughter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 17.12.1937
Frode Andersen 14th grandson Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 5.12.1938
Bent Villy Andersen 14th grandson Gulforhoved Kolpensig Bording 22.8.1940
Sonja Helene Pedersen 14th granddaughter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 5.1941
Bruno Nordmand Andersen 14th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 15.12.1943
Lindy Lindberg Pedersen 14th grandson 20.6.1946 24.11.1917
Ove Bent Pedersen 14th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 22.02.1952
Bedsteforældre
Svend Udson Bedstefader
Ukendt Bedstemoder
Jens Nielsen Løvenbalk Bedstefader Aunsbjerg Herregård Sjørslev, Aunsbjerg, Viborg, Danmark 1344 Aunsbjerg Herregård Sjørslev, Aunsbjerg, Viborg, Danmark 1438
Oldeforældre
Niels Eriksen Løvenbalk Oldefader Aunsbjerg Herregård Sjørslev, Aunsbjerg, Viborg, Danmark 1331 Aunsbjerg Herregård Sjørslev, Aunsbjerg, Viborg, Danmark 1377
Sophie Johansdatter Rantzau Oldemoder Holsten 1335 1367
Tipoldeforældre
Erik Christoffersen Løvenbalk Tipoldefader
Johan Caisen Rantzau Tipoldefader
NN Godskesdatter Tipoldemoder
Tiptipoldeforældre
Jomfru af Lunge Tiptipoldemoder
Konge Christoffer II Tiptipoldefader 1276 Lolland 02.08.1332
Tip3-oldeforældre
Erik Klippinge Tip3-oldefader 1249 1286
Dronning Agnes Brandenburg Tip3-oldemoder 1257 1304
Tip4-oldeforældre
Dronning Margrethe Sambria af Pommeren Tip4-oldemoder
Mectide Tip4-oldemoder
Johan I af Brandenburg Tip4-oldefader 1213 04.04.1266
Konge Christoffer I Tip4-oldefader 1219 1259
Tip5-oldeforældre
Albrecht II Tip5-oldefader 1261
Mectide af Meklenborg Tip5-oldemoder 23.11.1270
Valdemar II Sejr Tip5-oldefader 1170 1241
Berengaria af Portugel Tip5-oldemoder 1195 1221
Agnes af Türingen Tip5-oldemoder 1206 1247
Sambor II Tip5-oldefader 1211 1277
Fjerne forfædre
Æthelwulf of Wessex 15th great grandfather
Adelaide af Susa og Turin 12th great grandmother
Adelaide of Alsace 14th great grandmother
Adele of Normandy 9th great grandmother
Ælfflæd 13th great grandmother
Æthelred of Wessex 15th great grandfather
Afonso I of Portugal 8th great grandfather
Agnes 10th great grandmother
Agnes af Loon 8th great grandmother
Agnes af Poitou 12th great grandmother
Agnes af Saarbrücken 9th great grandmother 1147
Alfonso VI of León and Castile Alfonse VI 10th great grandfather
Anastasia 11th great grandmother
Bardas Skleros 14th great grandfather
Basil Skleros 13th great grandfather
Béatrice of Vermandois 10th great grandmother
Bjørn den Gamle Eriksson Bjørn 15th great grandfather
Bodil 9th great grandmother
Count of Albon Guy I 11th great grandfather
Count of Poitou William III Towhead 9th great grandfather
Eadburh 15th great grandmother
Eadgifu 12th great grandmother
Estrid Svendsdatter 11th great grandmother
Frederik af Saarbrucken 10th great grandfather
Fyrste Volodar 8th great grandfather 1176
Giesela af Schwaberen 13th great grandmother
Gorka 15th great grandmother
Gregoria Skleros 15th great grandmother
Greve Oddo af Savoyen 12th great grandfather 1057
Gunhild af Polen 12th great grandmother
Gunhild Sveinsdatter 10th great grandmother
Harald Blåtand 13th great grandfather 986
Hedwig of Saxony 9th great grandmother
Helena Sklerina 12th great grandmother
Henry the Fowler 10th great grandfather
Henry, Count of Portuga 9th great grandfather
Hertuginde Judith 7th great grandmother
Hugh The Great 9th great grandfather
Inés of Barcelona 10th great grandmother
Ingeborg af Novgorod 8th great grandmother 18.1.1122
Judith 15th great grandmother 843
Kejser af Tyskland Otto den første 10th great grandfather
Kejser af Tyskland Otto den Store 11th great grandfather
Kejser af Tyskland Otto II 12th great grandfather
King Alfred the great 14th great grandfather
King Edward the Elder 13th great grandfather
King Robert I of France 10th great grandfather
Knud I Hardeknud 15th great grandfather
Konge af Portugal Sancho I 7th great grandfather 1211
Konge af Sverige Erik Sejrsæl 14th great grandfather 995
Kristina Ingesdatter 9th great grandmother
Mahaut of Albon 9th great grandmother
Matilda of Ringelheim 10th great grandmother
Maud of Savoy 8th great grandmother
Mieszko I af Poland 13th great grandfather
Mistovoid 14th great grandfather
Nobelman Æthelred Mucil 15th great grandfather
Odo af Orleans 15th great grandfather 924
Otto I 8th great grandfather
Queen Ealhswith 14th great grandmother
Richia af Polen 8th great grandmother
Siemomysł 15th great grandfather
Sofie af Bayern 7th great grandmother
Storfyrste af Kiev Mitislav I 9th great grandfather
Svensk Stormand Skoglar-Toste 15th great grandfather
Theodosios Monomachos 13th great grandfather
Theophano 12th great grandmother
Thyra Danebod 14th great grandmother
Ulf Jarl 11th great grandfather 1026
Vendisk princesse Tove 13th great grandmother
Vladimir the Great 13th great grandfather
Ximena Moniz 10th great grandmother
Konge Ludvig I Den Fromme 15th great grandfather 778 840
Karl II Den Skallede 14th great grandfather 823 877
Ermentrud 14th great grandmother 830 869
Queen Osburga 15th great grandmother 839 854
Ludvig II Den Stammende 13th great grandfather 846 879
Rollo af Normandiet 10th great grandfather Fakse 846 Rouen, Fankrig 931
Otto I, Duke of Carinthia 15th great grandfather 848
Adelheid 13th great grandmother 855 901
Karl Charles III 12th great grandfather 879 929
Gisela af Frankrig 10th great grandmother 911
Ludvig IV 11th great grandfather 10.09.0920 30.09.0954
Gorm den Gamle 14th great grandfather 936 958
Hugo Capet 8th great grandfather 940 996
Adelaide of Poitiers 8th great grandmother 945 1004
Svend Tveskæg 12th great grandfather Jellinge 960 England 1014
Gerberga af Burgund 11th great grandmother 965 1016
Hertug Boleslav III 9th great grandfather 965 1037
Sigrid Storråde 14th great grandmother 967 1014
Yaroslav I the Wise 12th great grandfather 978 20.2.1054
Konge af Sverige Olof Skötkonung 13th great grandfather 980 1021
Henrik af Speyer 14th great grandfather 990 1039
Konrad II 13th great grandfather 990 4.6.1039
Gothelene (?) 11th great grandmother 993
Byzantinsk kejser Constantine IX Monomachos 12th great grandfather 1000 11.1.1055
Svensk princesse Ingigerd Olafsdottir 12th great grandmother Sigtuna, Sigtuna Kommun, Stockholm, Sweden 1001 Saint Sophia Cathedral, Novgorod, Rusland 10.2.1050
Henrik III 12th great grandfather 1017 1056
Konge Svend Estridsen 10th great grandfather 1020 28.04.1074
Guy II, Count of Albon 10th great grandfather 1025 1095
Storfyrste af Kiev Versevolod I Yaroslavich 11th great grandfather 1030 Vyshhorod 13.4.1093
Henry, Duke of Burgundy 10th great grandfather 1035 1074
Sybil (Beatriz) of Barcelona 10th great grandmother 1035 1088
Frederik I 10th great grandfather 1050 1105
Kejser Henrik IV 11th great grandfather 1050 1106
Bertha af Savoyen og Torino 11th great grandmother 1051 1087
Storfyrste af Kiev Vladinar II Monomachos 10th great grandfather 1053 19.5.1125
Erik Ejegod 9th great grandfather 1056 1103
Theresa, Countess of Portugal 9th great grandmother 1080 1130
Hertug af Swabien Frederik II 9th great grandfather 1090 1147
Amadeus III of Savoy 9th great grandfather 1095 1148
Konge Knud Lavard 8th great grandfather 1096 1131
Greve Ludwig II 8th great grandfather 1128 Neunberg Castle 1172
Konge Valdemar I den Store Monomakh 7th great grandfather 14.1.1131 12.5.1182
Judith af Hohenstaufen 8th great grandmother 1135 7.7.1191
Dronning Sofia af Minsk 7th great grandmother 1140 05.05.1198
Greve af Thuringen Herman den første 7th great grandfather 1155 25.4.1217
Hertug af Sachsen Greve af Anholt Bernhard III 7th great grandfather 1160 1212
Dulce Berenguer Af Barcelona og Aragonia 7th great grandmother 1192 1198
Svigersønner & -døtre
Erik Skram Svigersøn
Onkler & tanter
Ellen Jensdatter Tante
Erik Jensen Onkel Aunsbjerg Herregård Sjørslev, Aunsbjerg, Viborg, Danmark
Gjertrud Jensdatter Onkel
Maren Jensdatter Tante Aunsbjerg Herregård Sjørslev, Aunsbjerg, Viborg, Danmark
Margrethe Jensdatter Tante
Grand2-onkler & -tanter
Johan Eriksen Grand2-onkel
Niels Eriksen Banner Grand2-onkel
Margrethe Eriksdatter Løvenbalk Grand2-tante 1322 1350
Fjerne slægtninge
Jens Nielsen Kaas Tipoldeforældres tipoldesøn 1477 Taarupgaard 1519
Andre slægtninge
Adeliza 4th cousin 7 times removed up (f)
Ælfred Ætheling 3rd cousin 8 times removed up (m)
Anne Nielsdatter Banner Grand-halvtante Vinstrup 1475
Eadgifu 2nd cousin 15 times removed up (f)
Eadgyth 2nd cousin 15 times removed up (f)
Eadhild of England 2nd cousin 15 times removed up (f)
Edward the Confessor 3rd cousin 8 times removed up (m)
Ellen Pedersdatter Skram Tipoldeforældres sønne-/datterdater
Emma 2nd cousin 9 times removed up (f)
Estrid Svendsdatter 4th cousin 12 times removed up (f)
Estrid Svendsdatter 4th cousin 12 times removed up (f)
Goda of England - Godgifu 3rd cousin 8 times removed up (f)
Guldharald 1st cousin 14 times removed up (m)
Guldharald 3rd cousin 13 times removed up (m)
Gundhild Kongemor 2nd cousin 14 times removed up (f)
Gunhilda of Denmark 3rd cousin 8 times removed up (f)
Gunhilda of Denmark 1st cousin 12 times removed up (f)
Harald Blåtand 2nd cousin 14 times removed up (m) 986
Harold Harefoot 1st cousin 12 times removed up (m)
King Edward the Elder 1st cousin 16 times removed up (m)
Knud Danaast 2nd cousin 14 times removed up (m)
Mauger 2nd cousin 9 times removed up (m)
Richard I of Normandie 1st cousin 10 times removed up (m)
Richard II 2nd cousin 9 times removed up (m)
Richard III 3rd cousin 8 times removed up (m)
Robert 2nd cousin 9 times removed up (m)
Robert The Magnificient 3rd cousin 8 times removed up (m)
Svein Knutsson 1st cousin 12 times removed up (m)
Svend Estridsens Mor 4th cousin 12 times removed up (f)
Thyra Danebod 1st cousin 15 times removed up (f)
Toke Gormsen 2nd cousin 14 times removed up (m)
Otto I, Duke of Carinthia 4th cousin 13 times removed up (m) 848
Otto I, Duke of Carinthia 2nd cousin 12 times removed up (m) 848
Harald II 4th cousin 12 times removed up (m) 889 1018
Gisela af Frankrig 4th cousin 13 times removed up (f) 911
Ludvig IV 3rd cousin 14 times removed up (m) 10.09.0920 30.09.0954
Liutgarde of Saxony 3rd cousin 14 times removed up (f) 931 18.11.953
Liutgarde of Saxony 1st cousin 13 times removed up (f) 931 18.11.953
Mathilde af Frankrig 4th cousin 13 times removed up (f) 943 981
Svend Tveskæg 3rd cousin 13 times removed up (m) Jellinge 960 England 1014
Emma af Normandiet 2nd cousin 9 times removed up (f) 985 6.3.1052
Henrik af Speyer 3rd cousin 11 times removed up (m) 990 1039
Konrad II 4th cousin 10 times removed up (m) 990 4.6.1039
Knud den Store 4th cousin 12 times removed up (m) 995 12.11.1035
Knud III Hardeknud 1st cousin 12 times removed up (m) 1018 8.6.1042
Knud III Hardeknud 3rd cousin 8 times removed up (m) 1018 8.6.1042
Wiliam The Conqueror 4th cousin 7 times removed up (m) 1028 1087
Niels Jensen Kaas Tipoldeforældres tiptipoldesøn 1505 1534
Børnebørn
Åge Pedersen 14th grandson-in-law
Anne Margrethe Hansdatter 8th granddaughter-in-law
Cathrine Hansdatter Tørslef 8th granddaughter-in-law
Ejner Andersen 14th grandson-in-law
Gerda Marie Olsen 14th granddaughter-in-law
Heinrich Joakim Franzen 14th grandson-in-law
Laust Christian Nielsen 10th grandson-in-law
Maria Nielsdatter Arctand Tiptipoldesvigerdatter
Marie Jensen 13th granddaughter-in-law
Marie Christine Pedersen 13th granddaughter-in-law
Mette Poulsdatter 10th granddaughter-in-law
Morten Nielsen 10th grandson-in-law
Niels Hansen Danielsen 10th grandson-in-law
Niels Jensen Nielsen Fuglsang 13th grandson-in-law
Oda Jensen Bangshåb 14th granddaughter-in-law
Peder Jacobsen Holst Tip3-oldesvigersøn
Povel Geertsen 10th grandson-in-law
Søren Christensen Bhie Tiptipoldesvigerdatter Ingstrup, Hjørring, Danmark
Svend Niels Kristian Pedersen 14th grandson-in-law
Thomas Christensen Mumme Tiptipoldesvigersøn
Ukendt 10th granddaughter-in-law
Thøger Jensen Løvenbalk Broder Thøger Sønne-/dattersøn Tjele Gods, Viborg, Danmark 1490 1542
Anne Pedersdatter Datter-/Sønnesøns ægtefælle 1510
Jacob Jensen Holm Tipoldesvigersøn Viborg, Viborg, Danmark 1543 Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 29.04.1609
Mette Christoffersdatter Bang Tiptipoldesvigerdatter Skyum, Thisted, Danmark 1565
Niels Andersen Schytte Tip3-oldesvigersøn Tostrup, Roum, Ålborg, Danmark 1608 Vestervig, Thisted, Danmark 1676
Rubech Christensen Humble Tip3-oldesvigersøn 1610 1673
Frands Hansen Hagedorn Tip4-oldesvigersøn Nykøbing, Mors, Viborg, Danmark 23.09.1650 Solbjerg, Mors, Viborg, Danmark 03.05.1696
Johanne Sørensdatter Tip5-oldesvigerdatter Todbjerg, Randers, Århus, Danmark 1680
Christian Pedersen Mulvad Tip6-oldesvigersøn Ringive, Vejle, Danmark 1694 Jelling, Vejle, Danmark 1754
Mads Jensen Bodrum Filtenborg 8th grandson-in-law 1718 1775
Kirsten Thomsadatter 8th granddaughter-in-law 1743 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 1816
Henrich Olufsen 9th grandson-in-law Bankerød, Hvaler, Norge 1755 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 07.09.1829
Kirsten Josephsdatter 9th granddaughter-in-law 1758 1833
Anne Jensdatter 9th granddaughter-in-law Stubkær, Bording, Ringkøbing, Danmark 1776 Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 10.01.1863
Poul Christensen Dahlgaard 10th grandson-in-law 1794 1833
Niels Andersen 10th grandson-in-law Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark 10.07.1796 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 16.11.1887
Peder Rasmussen 11th grandson-in-law Røgen Tvilum, Silkeborg, Ringkøbing, Danmark 31.12.1813
Inger Kirstine Jensdatter 10th granddaughter-in-law Ravnholt, Bording, Ringkøbing, Danmark 1818
Mette Thomasdatter 11th granddaughter-in-law 1820 1906
Mette Kirstine Nielsdatter 11th granddaughter-in-law Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 22.06.1831 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 21.01.1903
Nielsine Nielsdatter 11th granddaughter-in-law Gjellerup, Ringkøbing, Danmark 10.10.1833
Johanne Pedersen Primdahl 12th granddaughter-in-law 1848 1933
Jens Thomas Andersen 12th grandson-in-law Ikast, Ringkøbing, Danmark 08.11.1851
Nielsine Christiane Pedersen 11th granddaughter-in-law Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 23.03.1861 Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 23.05.1923
Nielsine Nielsen 12th granddaughter-in-law Sunds, Ringkøbing, Danmark 18.09.1865
Ane Kirstine Nielsen 12th granddaughter-in-law Sønderås, Sunds, Ringkøbing, Danmark 26.01.1868
Amalie Pedersen 12th granddaughter-in-law Søndre Ørum, Viborg, Danmark 27.09.1873 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 07.08.1905
Petrea Nielsen 12th granddaughter-in-law Favrholt, Ikast, Ringkøbing, Danmark 13.02.1877
Kristine Dorthea Poulsen 13th granddaughter-in-law Viborg 3.9.1885 1975
Ole Marius Voldby 13th grandson-in-law Stautrup, Kold, Århus, Danmark 06.10.1886
Emma Amalie Sørensen 13th granddaughter-in-law 07.04.1890 29.02.1916
Edvard Christian Hamann 13th grandson-in-law Mårslet, Århus, Danmark 05.09.1894 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 08.12.1950
Mette Kirstine Jokumsen 13th granddaughter-in-law Askildrup Ølst, Randers, Danmark 1.12.1895 25.7.1981
Anders Kristian Andersen 13th grandson-in-law Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 12.02.1899
Kaj Åge Rønnelin Sørensen 14th grandson-in-law Sions sogn, København, Danmark 12.12.1901
Hans Otto Simonsen 14th grandson-in-law Ørsted, København 13.04.1904 Ørsted, København 6.1984
Harald August Klingenberg Nielsen 14th grandson-in-law Egebjerg Mark, Hansted, Skanderborg, Århus, Danmark 31.10.1907
Ellen Sørine Karen Pedersen 13th granddaughter-in-law Børsted, Thureby, Præstø, Danmark 26.12.1910
Jens Jensen Skou 14th grandson-in-law Mygind Randers 08.08.1911 Voldum Randers 16.04.1935
Anna Frandsen 13th granddaughter-in-law 07.11.1912
Johanne Marie Junker 14th granddaughter-in-law Tyrolsgade 13, København, Danmark 8.1.1915
Svend Oluf Olesen 14th grandson-in-law Bodholt, Bording, Ringkøbing, Danmark 13.01.1915 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 25.02.2005
Herdis Hansen 13th granddaughter-in-law Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 09.04.1918
Johannes Hjøllund 14th grandson-in-law 22.06.1918
Tove Karen Jørgensen 14th granddaughter-in-law 13.03.1919 10.05.2013
Charles Kornelius Ebbesen 14th grandson-in-law Grindsted, Vejle, Danmark 23.09.1920
Jens Johan Pedersen 13th grandson-in-law Rønkilde, Bording, Ringkøbing, Danmark 16.03.1921 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 14.03.1988
Villy Christian Christensen 14th grandson-in-law 29.07.1921
Otto Salomonsen 14th granddaughter-in-law Septrup, Tem 01.02.1923
Kristian Ernst Laubjerg 14th grandson-in-law Teglværksvej 7, Hellerød 18.06.1926 25.01.2015
Gerda Nielsen 14th granddaughter-in-law Hals, North Jutland, Ålborg Kommune, Denmark 23.11.1928 Horsens 31.7.1981
Axel Skouenborg Rolskov 14th grandson-in-law Nørre Vissing Vang, Skanderborg 15.10.1929
Svend Jacobsen 14th grandson-in-law Roslev, Viborg 14.09.1931 Hobro, Ålborg 02.02.1971
Aase La Cour Herlin Jensen 14th granddaughter-in-law Horsens 10.11.1935 02.11.1987
Åse Filskov 14th granddaughter-in-law Holstebro, Holstebro, Ringkøbing, Danmark 03.06.1938
Ulla Svendsen 14th granddaughter-in-law 26.09.1943
Berit Annelie Vejrup 14th granddaughter-in-law Varde, Ribe, Ribe, Danmark 16.10.1951

Notater

Laurids Mogensen Løvenbalk, til Tjele, som han arvede efter sin halvbroder Christian Eskildsen. L.M. nævnes 1462. Havde 1473 og 1486 Mors i forlening. L.M. lejede 1482 gods af Mariager Kloster. Nævnes 1485 blandt Bo Høg's stamfrænder. L.M. deltog 1487 i hyldningen i Lund. L.M. lejede 1488 gods for livstid af Herman Flemming. Levede 1. august 1500, da han nævnes som medudsteder af et vidne af Viborg landsting. Han døde 1500. Gift med 1) før 1472 Anne Joakimsdatter Flemming, som døde ca. 1488. Hun blev begravet sammen med sin ægtefælle L.M., der dog først døde 1500. Begravet i Mariager Kirke, hvor L.M. havde bygget et kapel. Anne Joakimsdatter Flemming skal dog efter andre angivelser være begravet i Viborg. Hun var gift tidligere, før 1458 med Anders Ebbesen Galt, som døde før 1466. L.M. var gift anden gang med 2) Karen Pedersdatter Bille, som levede 1511. Hun blev begravet i Viborg Domkirke. Karen Pedersdatter Bille var søster til hr. biskop Ove Bille i Aarhus. L.M.'s børn var vist alle af andet ægteskab. Af børn var bl.a. hr. Mogens Lauridssen (Løvenbalk) til Tjele, kendt fra sin udsending til Skotland, hvorfra han hjemførte Genete (Janet) Jacobedatter Graigengelt, "Den skotske Kvinde på Tjele" (H.F.Ewald). Genete var af Montrose's stamme en sidegren til "Clans Græmes" (Grahams). Kendt fra "The Montrose's” bl.a. James Graham, der 1644 udnævntes til "Marquis". Han var senere den engelske konges general i Skotland. Endvidere havde L.M. en datter Maren Lauridsdatter, der blev gift med Erik Pedersen Skram (Skram stammer fra Tyskland, Slesien) til Hastrup. Desuden har der eksisteret en søn af L.M., der hed Jens.

Kilder

Beskrivelse
Aunsbjerg Herregård
Tjele Gods

Medier

Billeder

Laurids Mogensen Løvenbalk og Anne Flemming

Løvenbalk Våbenskjold

Laurids Mogensen Løvenbalk og Anne Flemming

Historie

Dato Alder Begivenhed Kategori
CA 1389 - 3 Feb 1468 (-65.0) - 13.6 Johannes Gutenbergs tidsalder Kendte personer
4 Mar 1461 - 31 Oct 1470 6.7 - 16.3 Engelske konger: Edward IV. Storbritannien
1477 - 1480 23.0 - 26.0 Byggeperioden for Det sixtiniske Kapel Monumenter
10 Nov 1483 - 18 Feb 1546 29.4 - 91.7 Martin Luthers tidsalder Kendte personer
22 Aug 1485 - 21 Apr 1509 31.2 - 54.8 Engelske konger: Henry VII. Storbritannien
31 Mar 1492 37.8 Alhambra-ediktet Spanien
3 Aug 1492 - 15 Mar 1493 38.1 - 38.7 Columbus‘s første rejse Opdagelser & Kolonisering
25 Sep 1493 - 11 Jun 1496 39.3 - 42.0 Columbus‘s anden rejse Opdagelser & Kolonisering
1495 41.0 Vendig-forbundet (’Det hellige Forbund 1495’) Italien
30 May 1498 - 25 Nov 1500 43.9 - 46.4 Columbus‘s tredie rejse Opdagelser & Kolonisering