A3et

Niels Rasmussen

Persondiagram

Personbegivenheder

Begivenhedstype Dato Sted Beskrivelse
Fødsel 1686 Ørting, Århus, Danmark
Vielse 07.01.1714 Morsholt, Odder, Århus, Danmark

Slægtskabsrapport

Navn Art Fødselssted Fødselsdato Dødssted Dødsdato
Partner
Karen Andersdatter Ægtehustru Morsholt, Odder, Århus, Danmark 1690
Børn
Anders Nielsen Søn
Anne Nielsdatter Datter
Else Nielsdatter Datter
Helle Nielsen Datter
Johanne Nielsdatter Datter
Jørgen Nielsen Søn
Knud Nielsen Søn
Maren Nielsdatter Datter
Niels Nielsen Søn
Rasmus Nielsen Søn
Søren Nielsen Søn Morsholt, Odder, Århus, Danmark 1723 Morsholt, Odder, Århus, Danmark 23.10.1807
Oldebørn
Johanne Sørensdatter Oldedatter Todbjerg, Randers, Århus, Danmark 1680
Søren Byrgesen Oldesøn Odder, Århus, Danmark 30.01.1778
Maren Byrgdesdatter Oldedatter 03.04.1780
Maren Byrgdesdatter Oldedatter 1780 Ørting, Århus, Danmark 04.08.1846
Jørgen Byrgesen Oldesøn Fruering, Skanderborg, Århus, Danmark 21.04.1782
Anne Byrgesdatter Oldesøn Odder, Århus, Danmark 1785
Gertrud Byrgesdatter Oldedatter Odder, Århus, Danmark 28.03.1790 02.05.1797
Helle Byrgesdatter Oldedatter Odder, Århus, Danmark 10.11.1791
Helle Byrgesdatter Oldedatter Odder, Århus, Danmark 20.11.1793
Gertrud Byrgesdatter Oldesøn Odder, Århus, Danmark 13.08.1797
Tipoldebørn
Ane Kirstine Hagedorn Tipoldedatter Jelling, Vejle, Danmark 1703 Jelling, Vejle, Danmark 1745
Rasmus Jensen Tipoldesøn Snærild 26.04.1771
Knud Rasmussen Tipoldesøn Morsholt, Odder, Århus, Danmark 21.01.1801 02.02.1801
Maren Rasmusdater Tipoldedatter Ondrup, Odder, Århus, Danmark 27.05.1802
Ellen Rasmusdatter Tipoldedatter Ondrup, Odder, Århus, Danmark 09.05.1804 1815
Karen Rasmusdatter Tipoldedatter 26.06.1807 21.11.1869
Karen Rasmusdatter Tipoldedatter Odder, Århus, Danmark 26.06.1807 Thiimhus, Ikast, Ringkøbing, Danmark 21.11.1869
Knud Rasmussen Tipoldesøn Ondrup, Odder, Århus, Danmark 03.05.1809
Jens Rasmussen Tipoldesøn Ondrup, Odder, Århus, Danmark 29.06.1811 01.04.1812
Niels Sørensen Tipoldesøn Randlev, Århus, Danmark 09.02.1814
Jørgen Rasmussen Tipoldesøn Ondrup, Odder, Århus, Danmark 16.05.1814
Knud Sørensen Tipoldesøn Randlev, Århus, Danmark 12.02.1816
Jens Rasmussen Tipoldesøn Ondrup, Odder, Århus, Danmark 12.11.1816 17.12.1816
Ellen Sørensdatter Tipoldedatter Randlev, Århus, Danmark 20.04.1817
Ane Kirstine Rasmusdatter Tipoldedatter Ondrup, Odder, Århus, Danmark 02.01.1818 02.12.1820
Hans Rasmussen Tipoldesøn 08.10.1820 15.04.1822
Kirsten Rasmusdatter Tipoldedatter Ondrup, Odder, Århus, Danmark 26.08.1823
Tiptipoldebørn
Peder Christensen Mulvad Tiptipoldesøn Jelling, Vejle, Danmark 1723
Hans Christensen Mulvad Tiptipoldesøn 1725
Clare Marie Christensen Mulvad Tiptipoldedatter Jelling, Vejle, Danmark 1730
Frands Christensen Mulvad Tiptipoldesøn Jelling, Vejle, Danmark 1734 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 1798
Jes Christensen Mulvad Tiptipoldesøn Jelling, Vejle, Danmark 15.03.1736 03.06.1816
Poul Andersen Tiptipoldesøn Odder, Århus, Danmark 16.09.1829
Rasmus Andersen Tiptipoldesøn Ikast, Ringkøbing, Danmark 28.01.1832
Kirsten Andersen Tiptipoldedatter Thiimhus, Ringkøbing, Danmark 07.02.1834
Maren Andersdatter Tiptipoldedatter Thiimhus, Ringkøbing, Danmark 02.02.1836
Anders Andersen Tiptipoldesøn 20.07.1838 07.04.1840
Mette Marie Andersen Tiptipoldedatter Ikast, Ringkøbing, Danmark 17.12.1840
Ane Kirstine Andersen Tiptipoldedatter Ikast, Ringkøbing, Danmark 19.10.1843 Elling, Funder, Viborg, Danmark 15.05.1919
Niels Andersen Tiptipoldesøn Thiimhus 02.04.1846
Knud Andersen Tiptipoldesøn Ikast, Ringkøbing, Danmark 13.03.1848
Jens Thomas Andersen Tiptipoldesøn Ikast, Ringkøbing, Danmark 08.11.1851
Tip3-oldebørn
Anders Christian Andersen Tip3-oldesøn
Ane Kirstine Frandsdatter Mulvad Tip3-oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark
Anne Kirstine Franddatter Tip3-oldedatter
Anton Andersen Tip3-oldesøn
Christen Frandsen Tip3-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 01.08.1845
Knud Andersen Tip3-oldesøn
Niels Martinus Andersen Tip3-oldesøn
Otto Marinus Andersen Tip3-oldesøn
Jørgen Mikkel Hansen Tip3-oldesøn Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.06.1858
Jørgen Mikkel Jørgensen Tip3-oldesøn Klovborg, Skanderborg, Danmark 18.04.1863
Carl Martin Jørgensen Tip3-oldesøn Klovborg, Skanderborg, Danmark 01.11.1865
Christian Peder Sørensen Tip3-oldesøn Ebeltoft, Randers, Danmark 02.01.1873
Peter Urskov Kristensen Tip3-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 17.09.1881
Poul Andersen Tip3-oldesøn Linaa, Skanderborg, Danmark 07.10.1881
Johanne Andersen Tip3-oldedatter Linaa, Skanderborg, Danmark 04.04.1883
Carline Mette Kirstine Andersen Tip3-oldedatter 25.09.1884
Ane Kathrine Kristensen Tip3-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 26.05.1885
Ane Kirstine Andersen Tip3-oldedatter Linaa, Skanderborg, Danmark 18.03.1886
Frederik Andersen Tip3-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.08.1886 Horsens 15.11.1962
Ane Johanne Andersen Tip3-oldedatter Linaa, Skanderborg, Danmark 25.03.1888
Karen Andersen Tip3-oldedatter Linaa, Skanderborg, Danmark 21.03.1890
Ane Kirstine Andersen Tip3-oldedatter 10.03.1892
Povlene Andersen Tip3-oldedatter Linaa, Skanderborg, Danmark 08.05.1892
Hanne Andersen Tip3-oldedatter Linaa, Skanderborg, Danmark 17.03.1894
Agnes Andersen Tip3-oldedatter Linaa, Skanderborg, Danmark 18.05.1896
Tip4-oldebørn
Christen Christensen Tip4-oldesøn 02.04.1826
Jens Christensen Tip4-oldesøn 10.01.1822
Kirsten Maria Christensen Tip4-oldedatter
Oluf Henrichsen Tip4-oldesøn 1840
Ane Marie Henriksdatter Tip4-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 24.11.1793 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 11.04.1871
Anna Henrichsdatter Tip4-oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 26.06.1796
Anna Henrichsdatter Tip4-oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 30.06.1799
Kristen Henrichsen Tip4-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 08.05.1803
Anne Kirstine Henrichsen Tip4-oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 20.10.1805
Anne Kirstine Henrichsen Tip4-oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 20.03.1808
Frands Henrichsen Tip4-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 14.07.1811
Bodil Christensen Tip4-oldedatter Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 17.04.1814
Maren Christensen Tip4-oldedatter Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 17.04.1814
Johanne Marie Christensen Tip4-oldedatter Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 10.08.1818
Niels Frandsen Christensen Tip4-oldesøn Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 22.02.1821
Hulda Kristiane Uhrskov Kristensen Tip4-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 20.09.1903 Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 27.05.1989
Peder Vilhelm Uhrkov Kristensen Tip4-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.05.1905
Axel Henrik Uhrskov Kristensen Tip4-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 10.06.1906 04.07.1926
Erna Kathrine Uhrskov Kristensen Tip4-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 28.07.1909
Jens Kristian Andersen Tip4-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 24.07.1910 1915
Anna Margrethe Uhrskov Kristensen Tip4-oldedatter Engesvang, Kragelund, Viborg, Danmark 09.09.1911
Agnes Margrethe Andersen Tip4-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 07.04.1912 København 18.12.1996
Jutta Antonie Helene Andersen Tip4-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 01.10.1914 21.11.1999
Helga Natalie Gudrun Andersen Tip4-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 13.03.1915
Harry Immanuel Uhrskov Kristensen Tip4-oldesøn Engesvang, Kragelund, Viborg, Danmark 01.06.1916
Jens Kristian Andersen Tip4-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 5.9.1917 2.6.1936
Vagner Harald Uhrskov Kristensen Tip4-oldesøn Engesvang, Kragelund, Viborg, Danmark 13.10.1917
Dagmar Viola Andersen Tip4-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 15.1.1919
Viggo Thorvald Uhrskov Kristensen Tip4-oldesøn Engesvang, Kragelund, Viborg, Danmark 07.01.1920
Rosa Ketty Andersen Tip4-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 30.11.1920
Karen Margrete Andersen Tip4-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 25.9.1922
Ester Julie Andersen Tip4-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 8.9.1924
Søren Åge Andersen Tip4-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 7.5.1926 Vejle 16.12.2009
Hans Erik Andersen Tip4-oldesøn 22.8.1927
Gerda Elisabeth Andersen Tip4-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.11.1928
Ella Andersen Tip4-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 18.4.1930 Århus 10.11.2002
Frank Andersen Tip4-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 18.04.1930
Karl Heinrich Andersen Tip4-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 11.9.1932
Ove Henning Andersen Tip4-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 22.12.1933
Inger Lise Andersen Tip4-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.7.1935
Jenny Doris Andersen Tip4-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 12.9.1936 1.7.2013
Frode Andersen Tip4-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 5.12.1938
Bent Villy Andersen Tip4-oldesøn Gulforhoved Kolpensig Bording 22.8.1940
Tip5-oldebørn
Andersen Tip5-oldersøn
Ellen Margrethe Jensen Tip5-oldedatter
LiselLotte Bangshåb Tip5-oldedatter Horsens 07.11.59
Anne Mette Bangshåb Andersen Tip5-oldedatter Horsens 01.07.66
Karen Nielsdatter Tip5-oldedatter Julianehede, Bording, Ringkøbing, Danmark 05.03.1818
Ane Kirstine Nielsdatter Tip5-oldedatter Julianehede, Bording, Ringkøbing, Danmark 03.06.1819 06.09.1819
Ane Nielsdatter Tip5-oldedatter Julianehede, Bording, Ringkøbing, Danmark 21.06.1822 Røgen Tvilum, Silkeborg, Ringkøbing, Danmark 31.01.1859
Anders Nielsen Tip5-oldersøn Skygge, Kragelund, Viborg, Danmark 17.04.1825 10.05.1826
Anders Nielsen Tip5-oldersøn Skygge, Kragelund, Viborg, Danmark 26.04.1828 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 03.02.1925
Heinrich Nielsen Tip5-oldersøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 18.10.1831
Dødfødt dreng Tip5-oldersøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 7.1834
Dødfødt dreng Tip5-oldersøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 8.1835
Charl Andersen Tip5-oldersøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 22.06.1837
Ane Kirstine Nielsen Tip5-oldedatter Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 01.11.1849
Christen Nielsen Tip5-oldersøn Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 04.11.1849 Bodholt, Bording, Ringkøbing, Danmark 30.12.1925
Jens Nielsen Tip5-oldersøn Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 09.08.1852
Elly Marie Uhrskov Andersen Tip5-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.11.1923
Gudrun Jensigne Uhrskov Andersen Tip5-oldedatter Skygge Engesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 28.11.1926
Jens Peder Uhrskov Andersen Tip5-oldersøn Skygge Engesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 05.08.1928
Svend Åge Uhrskov Andersen Tip5-oldersøn Skygge Engesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 11.04.1930
Lander Gulhammer Pedersen Tip5-oldersøn 08.04.1933
Regner Klingenberg Nielsen Tip5-oldersøn Horsens Kloster, Horsens, Vejle, Danmark 10.05.1934 1984
Erik Skou Tip5-oldersøn Voldum Randers 09.08.1934 06.04.1935
Ketty Skou Tip5-oldedatter Voldum Randers 24.07.1935
Annelis Rønnelin Sørensen Tip5-oldedatter Nørregade 24, Horsens, Horsens, Ringkøbing, Danmark 01.06.1936
Arne Simonsen Tip5-oldersøn Valore, Ejby, København, Danmark 30.09.1937
Randi Skou Tip5-oldedatter Alrø Århus Amt, Danmark 19.08.1938
Anne Lise Andersen Tip5-oldedatter Horsens 07.11.1940
Ellen Margrethe Simonsen Tip5-oldedatter Valore, Ejby, København, Danmark 27.03.1941
Joan Guldhammer Pedersen Tip5-oldedatter 29.07.1944
Mona Skou Tip5-oldedatter Magleby Sogn Svendborg 11.03.1945 Tårnborg Sorø
Jette Loise Franzen Tip5-oldedatter Horsens 07.07.1945
Kurt Bøje Pedersen Tip5-oldersøn Horsens 02.08.1946
Karen Elisabeth Simonsen Tip5-oldedatter Valore, Ejby, København, Danmark 07.10.1946
Else Uhrskov Andersen Tip5-oldedatter Kjellerup, Viborg, Danmark 22.10.1946
Grethe Uhrskov Andersen Tip5-oldedatter Kjellerup, Viborg, Danmark 22.10.1946
Ivan Guldhammer Pedersen Tip5-oldersøn Horsens 01.12.1947
Margit Andersen Tip5-oldedatter Horsens 01.01.1948
Tove Elinor Andersen Tip5-oldedatter Horsens 11.03.1948
Ulla Lilian Pedersen Tip5-oldedatter 07.04.1948
Erna Guldhammer Pedersen Tip5-oldedatter Horsens 14.11.1948 23.03.1949
Marie Louise Andersen Tip5-oldedatter Horsens 18.11.1948
Eva Annitta Andersen Tip5-oldedatter Horsens 18.11.1949
John Richie Hansen Tip5-oldersøn Ontario, Canada 29.05.1950
Poul Erik Andersen Tip5-oldersøn Horsens 1.11.1951
Robert Brian Hansen Tip5-oldersøn Ontario, Canada 22.02.1952
Allan Guldhammer Pedersen Tip5-oldersøn Horsens 08.07.1952
Helle Krogh Hansen Tip5-oldedatter 28.08.1953
Lisbeth Laubjerg Tip5-oldedatter Sølystgade 56, 8000 Århus C, Danmark 12.09.1953
Mogens Riis Laubjerg Tip5-oldersøn Sølystgade 56, 8000 Århus C, Danmark 11.11.1954
Hanne Andersen Tip5-oldedatter Horsens 24.01.1955
Lone Andersen Tip5-oldedatter Horsens 24.01.1955
Karsten Bangshåb Tip5-oldersøn Horsens 25.08.1955
Britta Susanne Andersen Tip5-oldedatter Lund Tumdrup 11.01.1956
Flemming La Cour Herlin Andersen Tip5-oldersøn Horsens 29.03.1956
Rikke La Cour Herlin Andersen Tip5-oldedatter Horsens 28.11.1956
Bente Andersen Tip5-oldedatter Horsens 09.08.1957
Torben Johannes Rolskov Tip5-oldersøn Vrold Skanderborg 28.07.1958
Heinrich Rene Rixen Andersen Tip5-oldersøn Lund Tumdrup 21.11.1958
Kim La Cour Herlin Andersen Tip5-oldersøn Horsens 26.05.1959
Hans Henrik Rolskov Tip5-oldersøn Vrold Skanderborg 19.12.1959
Birgitte Andersen Tip5-oldedatter Viby, Århus, Århus, Danmark 09.06.1960
Jesper Franzen Tip5-oldersøn Århus 09.01.1961
Steen Andersen Tip5-oldersøn Horsens 19.01.1961 Horsens 07.01.1979
Susanne Andersen Tip5-oldedatter Horsens 08.04.1961
Vibeke Rolskov Tip5-oldedatter Vrold Skanderborg 28.2.1962
Anette Dorit Rixen Andersen Tip5-oldedatter Horsens 23.03.1962
Elisabeth Jacobsen Tip5-oldedatter Thorsted, Vejle, Vejle, Danmark 22.12.1963
Allen Roy Hansen Tip5-oldersøn Ontario, Canada 30.01.1964
Claus Filskov Andersen Tip5-oldersøn Horsens 04.05.1964
Jan Michael Andersen Tip5-oldersøn Horsens 30.06.1965
Steven Hansen Tip5-oldersøn Ontario, Canada 23.05.1966
Helen Jacobsen Tip5-oldedatter Durup 01.05.1967
Lars Filskov Andersen Tip5-oldersøn Horsens 17.11.1968
Lone Jacobsen Tip5-oldedatter Nedrehede Skals, Viborg, Danmark 20.03.1969
Tip6-oldebørn
Chatrine Hansen Tip6-oldedatter
Connie Pedersen Tip6-oldedatter
Inger Kirstine Nielsen Frandsen Tip6-oldesøn
Mira Jun Pedersen Tip6-oldedatter Seul, Korea 11.05.0082
Maj Bangshåb Tip6-oldedatter Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 14.04.90
Mads Bangshåb Tip6-oldesøn Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 12.12.92
Line Bangshåb Christensen Tip6-oldedatter Århus 28.04.96
Liv Bangshåb Tip6-oldedatter Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 22.10.98
Jeppe Bangshåb Christensen Tip6-oldesøn Århus 24.11.99
Ane Pedersen Tip6-oldedatter Voel Tvilum, Skanderborg, Danmark 04.10.1853
Marie Andersen Tip6-oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 25.06.1854
Karen Marie Pedersen Tip6-oldedatter Voel Tvilum, Skanderborg, Danmark 03.06.1855
Anne Marie Andersen Tip6-oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 04.04.1856 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 09.12.1930
Rasmus Peder Pedersen Tip6-oldesøn Voel Tvilum, Skanderborg, Danmark 05.08.1858
Niels Christian Nielsen Tip6-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 06.01.1859
Niels Kristian Andersen Tip6-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 05.05.1859 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 04.12.1945
Niels Anton Nielsen Tip6-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 30.08.1860 26.12.1861
Ane Marie Nielsen Tip6-oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 29.09.1861
Niels Nicolaj Andersen Tip6-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 09.05.1862
Niels Anton Nielsen Tip6-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 30.08.1863 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 16.04.1868
Ane Andersen Tip6-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 02.04.1865
Maren Nielsen Tip6-oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 23.05.1865 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 19.11.1865
Peder Nielsen Tip6-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 29.07.1866 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 20.08.1866
Maren Nielsen Tip6-oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 10.08.1867
Mads Christian Andersen Tip6-oldesøn 07.01.1868 27.01.1868
Ole Nielsen Tip6-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 01.05.1868 1868
Mads Christian Andersen Tip6-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 25.02.1869
Anton Nielsen Tip6-oldesøn 18.08.1869
Ane Nielsen Tip6-oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 03.03.1871 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 14.03.1871
Anton Andersen Tip6-oldesøn 16.09.1871 16.01.1895
Niels Peder Nielsen Tip6-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 03.05.1872
Jens Peter Nielsen Tip6-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 16.10.1873
Karl Andersen Tip6-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 10.05.1875 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 09.02.1977
Niels Peder Nielsen Frandsen Tip6-oldesøn Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 29.10.1896
Lone Pedersen Tip6-oldedatter 17.12.1956
Villy Ludvig Marcher Tip6-oldesøn Tårnborg Sorø 20.03.1957
Anette Marcher Tip6-oldedatter Korsør 21.03.1961
Marianne Simonsen Tip6-oldedatter Århus 25.12.1961
Jens Ole Jørgensen Tip6-oldesøn Stestrup K Eskildstrup Holbæk, Holbæk 04.04.1966
Maibrit Marcher Tip6-oldedatter Svendstrup 20.05.1966
Rikke Stær Nielsen Tip6-oldedatter Korsør 05.11.1966
Per Stær Nielsen Tip6-oldesøn Skælskør Sorø, Danmark 02.03.1968
Tommy Mikkelsen Tip6-oldesøn Århus 20.04.1970
Jeanette Hansen Tip6-oldedatter Vejle 18.10.1970
Mads Kelø Tip6-oldesøn Odense 22.06.1971
Anne Dorthe Hansen Tip6-oldedatter Vejle 14.02.1973
Loise Møller Tip6-oldedatter Århus 03.07.1974
Melmanat Tip6-oldesøn Iran 23.08.1974
Kim Fokdal Tip6-oldesøn Roskilde 16.12.1974
Lisbeth Rebekka Kelø Tip6-oldedatter Odense 14.05.1975
Line Revsbæk Tip6-oldedatter Illerupvej 24, 8200 Århus N 16.03.1977
Kenneth Fokdal Tip6-oldesøn Køge 18.07.1977
Klaus Jørgensen Tip6-oldesøn Søndre Sogn, Roskilde 19.10.1979
Morten Revsbæk Tip6-oldesøn Illerupvej 24, 8200 Århus N 20.07.1980
Heidi Vedel Hansen Tip6-oldedatter 20.12.1980
Christian Kiil la Cour Tip6-oldesøn Horsens 04.02.1981
Lise Andersen Tip6-oldedatter Horsens, Central Jutland, Horsens Kommune, Denmark 11.7.1981
Maria Andersen Wael Tip6-oldedatter Århus 03.11.1981
Michael Rohden Tip6-oldesøn Aabenra, Aabenra, Sønderborg, Danmark 10.08.1983
Kathrine Andersen Wael Tip6-oldedatter Århus 08.01.1984
Heidi Ravnsgaard Rolskov Tip6-oldedatter Horsens 19.06.1984
Sara Ho Jacobsen Tip6-oldedatter Horsens 21.06.1984
Timothy Søren Roy Saunders Tip6-oldesøn Kingston, Ontario, Canada 15.09.1984
Marianne Andersen Tip6-oldedatter Horsens 8.11.1984
Casper Strecker Tip6-oldesøn 04.09.1985
Maria Ho Jacobsen Tip6-oldedatter Horsens 24.09.1986
Christian Brandt Rixen Andersen Tip6-oldesøn Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 19.06.1987
Asker Laubjerg Tip6-oldesøn Tybjerglille Bakker 03.07.1987
Karina Ravnsgaard Rolskov Tip6-oldedatter Juelsminde 30.07.1987
Casey Christopher Rasmus Saunders Tip6-oldesøn Kingston, Ontario, Canada 20.10.1987
Kim Jun Pedersen Tip6-oldesøn Seul, Korea 09.10.1988
Joachim Brandt Rixen Andersen Tip6-oldesøn Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 01.01.1989
Jesper la Cour Rosendahl Poulsen Tip6-oldesøn Tvingstrup, Horsens 05.01.1990
Emil Pedersen Tip6-oldesøn Valby, Capital Region, Københavns Kommune, Denmark 2.5.1990
Christina Drejer Stinne Tip6-oldedatter Hansted, Horsens, Vejle, Danmark 07.07.1990
Anne Rohden Tip6-oldedatter Aabenra, Aabenra, Sønderborg, Danmark 25.06.1991
Jonas Vendelbo Andersen Tip6-oldesøn Tyrsted Uth, Horsens, Vejle, Danmark 14.10.1991
Sebastian Thomsen Tip6-oldesøn Holbæk 30.04.1992
Camilla Rixen Andersen Tip6-oldedatter Horsens 06.06.1992
Michelle Louise Nielsen Tip6-oldedatter Horsens 05.02.1993
Jonas la Cour Rosendahl Poulsen Tip6-oldesøn Serridslev, Vejle, Danmark 13.05.1993
Jara Alexandra Rolskov Thagaard Jensen Tip6-oldedatter Tyskland 10.1993
Sebastian Bundgaard Rolskov Jensen Tip6-oldesøn 12.11.1993
Sophie Thomsen Tip6-oldedatter Frederiksberg, København, Danmark 15.02.1994
Frederik Brandt Rixen Andersen Tip6-oldesøn Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 08.06.1994
Maibritt Line Nielsen Tip6-oldesøn Horsens 02.11.1994
Anders la Cour Rosendahl Poulsen Tip6-oldesøn Serridslev, Vejle, Danmark 10.05.1995
Nanna Vendelbo Andersen Tip6-oldedatter Tyrsted Uth, Horsens, Vejle, Danmark 25.07.1995
Casper Rixen Andersen Tip6-oldesøn Horsens 22.09.1998
Emil la Cour Rosendahl Poulsen Tip6-oldesøn Serridslev, Vejle, Danmark 17.02.1999
Jens Harald Rolskov Tip6-oldesøn Måstrup, 9870 Sindal, Danmark 09.09.1999
Lui Valdemar Fausing Tip6-oldesøn Frederiksberg, København, Danmark 26.10.1999
Luna Victoria Fausing Tip6-oldedatter Frederiksberg, København, Danmark 13.02.2001
Tristan Seltz Christensen Tip6-oldesøn Rigshospitalet, København 25.07.2002
Fjern efterslægt
Anders Christian Andersen 8th grandson
Andersen 10th grandson
Anton Andersen 8th grandson
Chatrine Hansen 11th granddaughter
Connie Pedersen 11th granddaughter
Ellen Margrethe Jensen 10th granddaughter
Knud Andersen 8th grandson
Marianne Amstrup 10th granddaughter
Niels Martinus Andersen 8th grandson
Otto Marinus Andersen 8th grandson
Soya Martini Revsbæk 8th granddaughter
Soya Martini Revsbæk 12th granddaughter
LiselLotte Bangshåb 10th granddaughter Horsens 07.11.59
Anne Mette Bangshåb Andersen 10th granddaughter Horsens 01.07.66
Mira Jun Pedersen 11th granddaughter Seul, Korea 11.05.0082
Maj Bangshåb 11th granddaughter Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 14.04.90
Mads Bangshåb 11th grandson Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 12.12.92
Line Bangshåb Christensen 11th granddaughter Århus 28.04.96
Liv Bangshåb 11th granddaughter Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 22.10.98
Jeppe Bangshåb Christensen 11th grandson Århus 24.11.99
Carline Mette Kirstine Andersen 8th granddaughter 25.09.1884
Frederik Andersen 8th grandson Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.08.1886 Horsens 15.11.1962
Anders Peter Andersen 8th grandson Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 02.06.1888 17.12.1949
Anders Kristian Andersen 8th grandson Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 21.03.1890
Poul Andersen 8th grandson Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 10.09.1891
Marie Kirstine Andersen 8th granddaughter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 26.11.1891
Ane Kirstine Andersen 8th granddaughter 10.03.1892
Mette Kirstine Andersen 8th granddaughter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 26.05.1893
Maren Andersen 8th granddaughter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 16.11.1896
Maren Alvlda Kirstine Andersen 8th granddaughter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 09.10.1897
Anders Andersen 8th grandson Vinding, Ringkøbing, Danmark 26.02.1898
Mette Kristine Andersen 8th granddaughter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 03.01.1899
Ane Cecilie Mette Marie Andersen 8th granddaughter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 11.02.1901 20.04.1997
Poul William Andersen 8th grandson Ikast, Ringkøbing, Danmark 28.05.1901
Klara Frederikke Magne Andersen 8th granddaughter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 17.05.1903 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 14.04.1962
Mette Kirstine Andersen 8th granddaughter Ikast, Ringkøbing, Danmark 27.02.1904
Anne Helene Andersen 8th granddaughter Herning, Ringkøbing, Danmark 21.05.1905
Anders Kristian Andersen 8th grandson Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 21.10.1907 15.07.1908
Jens Poulsen Tværmose Andersen 8th grandson Herning 16.09.1908
Anders Kristian Andersen 8th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 07.03.1909
Jens Kristian Andersen 9th grandson Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 24.07.1910 1915
Amalie Andersen 8th granddaughter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 03.08.1910 08.11.1975
Anton Andersen 8th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 12.02.1912
Agnes Margrethe Andersen 9th granddaughter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 07.04.1912 København 18.12.1996
Poul Andersen 8th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 08.05.1913
Jutta Antonie Helene Andersen 9th granddaughter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 01.10.1914 21.11.1999
Helga Natalie Gudrun Andersen 9th granddaughter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 13.03.1915
Jens Kristian Andersen 9th grandson Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 5.9.1917 2.6.1936
Dagmar Viola Andersen 9th granddaughter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 15.1.1919
Rosa Ketty Andersen 9th granddaughter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 30.11.1920
Poul Verner Stenholt Andersen 9th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 24.04.1922
Karen Margrete Andersen 9th granddaughter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 25.9.1922
Johannes Jensen Voldby 9th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 13.08.1923
Jens Kristian Helmuth Andersen 9th grandson Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 19.07.1924
Ester Julie Andersen 9th granddaughter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 8.9.1924
Liddy Ruth Stenholt Andersen 9th granddaughter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 24.08.1925 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 23.09.2002
Jens Peter Voldby 9th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 25.02.1926
Søren Åge Andersen 9th grandson Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 7.5.1926 Vejle 16.12.2009
Arne kristian Nielsen Frandsen 8th grandson Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 22.06.1926
Henny Alice Andersen 9th granddaughter Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 08.12.1926
Hans Erik Andersen 9th grandson 22.8.1927
Karl Jensen Fuglsang 10th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 08.04.1928
Lilli Aase Stenholt Andersen 9th granddaughter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.08.1928
Gerda Elisabeth Andersen 9th granddaughter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.11.1928
Elly Marie Hamann 9th granddaughter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 02.01.1929
Ernst Oluf Andersen 9th grandson Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 03.01.1929 18.01.1929
Ester Andersen 9th granddaughter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 18.01.1929
Helga Marie Voldby 9th granddaughter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 20.03.1929
Ella Andersen 9th granddaughter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 18.4.1930 Århus 10.11.2002
Frank Andersen 9th grandson Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 18.04.1930
Karl Andersen Hamann 9th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 14.09.1930 19.09.1966
Svend Børge Andersen 9th grandson Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 09.09.1931
Edith Andersen Hamann 9th granddaughter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 25.12.1931
Karl Heinrich Andersen 9th grandson Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 11.9.1932
Lander Gulhammer Pedersen 10th grandson 08.04.1933
Vagn Kristian Andersen 9th grandson Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 13.12.1933
Ove Henning Andersen 9th grandson Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 22.12.1933
Villy Normand Andersen 9th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 23.02.1934
Signe Marie Nielsen Frandsen 8th granddaughter Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 27.03.1934
Regner Klingenberg Nielsen 10th grandson Horsens Kloster, Horsens, Vejle, Danmark 10.05.1934 1984
Erik Skou 10th grandson Voldum Randers 09.08.1934 06.04.1935
Inger Lise Andersen 9th granddaughter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.7.1935
Ketty Skou 10th granddaughter Voldum Randers 24.07.1935
Lissy Margit Andersen 9th grandson Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 28.01.1936
Annelis Rønnelin Sørensen 10th granddaughter Nørregade 24, Horsens, Horsens, Ringkøbing, Danmark 01.06.1936
Jenny Doris Andersen 9th granddaughter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 12.9.1936 1.7.2013
Anna Helene Voldby 9th granddaughter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 26.03.1937
Arne Simonsen 10th grandson Valore, Ejby, København, Danmark 30.09.1937
Karla Marie Nordmand Andersen 9th granddaughter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 17.12.1937
Randi Skou 10th granddaughter Alrø Århus Amt, Danmark 19.08.1938
Frode Andersen 9th grandson Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 5.12.1938
Bent Villy Andersen 9th grandson Gulforhoved Kolpensig Bording 22.8.1940
Anne Lise Andersen 10th granddaughter Horsens 07.11.1940
Ellen Margrethe Simonsen 10th granddaughter Valore, Ejby, København, Danmark 27.03.1941
Sonja Helene Pedersen 9th granddaughter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 5.1941
Bruno Nordmand Andersen 9th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 15.12.1943
Joan Guldhammer Pedersen 10th granddaughter 29.07.1944
Mona Skou 10th granddaughter Magleby Sogn Svendborg 11.03.1945 Tårnborg Sorø
Jette Loise Franzen 10th granddaughter Horsens 07.07.1945
Lindy Lindberg Pedersen 9th grandson 20.6.1946 24.11.1917
Kurt Bøje Pedersen 10th grandson Horsens 02.08.1946
Steen Bjarne Christensen 10th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 16.08.1946
Karen Elisabeth Simonsen 10th granddaughter Valore, Ejby, København, Danmark 07.10.1946
Ivan Guldhammer Pedersen 10th grandson Horsens 01.12.1947
Margit Andersen 10th granddaughter Horsens 01.01.1948
Lili Birgit Hamann 10th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 18.02.1948
Tove Elinor Andersen 10th granddaughter Horsens 11.03.1948
Ulla Lilian Pedersen 10th granddaughter 07.04.1948
Leila Anette Stenholt Andersen 10th grandson Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 09.09.1948
Erna Guldhammer Pedersen 10th granddaughter Horsens 14.11.1948 23.03.1949
Marie Louise Andersen 10th granddaughter Horsens 18.11.1948
Eva Annitta Andersen 10th granddaughter Horsens 18.11.1949
John Richie Hansen 10th grandson Ontario, Canada 29.05.1950
Bjarne Salomonsen 10th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 02.06.1950
Poul Erik Andersen 10th grandson Horsens 1.11.1951
Ove Bent Pedersen 9th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 22.02.1952
Robert Brian Hansen 10th grandson Ontario, Canada 22.02.1952
Børge Salomonsen 10th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 07.07.1952
Allan Guldhammer Pedersen 10th grandson Horsens 08.07.1952
Preben Edvard Ebbesen 10th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 21.06.1953
Helle Krogh Hansen 10th granddaughter 28.08.1953
Lisbeth Laubjerg 10th granddaughter Sølystgade 56, 8000 Århus C, Danmark 12.09.1953
Jan Finn Andersen 10th grandson Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 01.03.1954
Torkil Stenholt Olesen 10th grandson Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.04.1954
Mogens Riis Laubjerg 10th grandson Sølystgade 56, 8000 Århus C, Danmark 11.11.1954
Hanne Andersen 10th granddaughter Horsens 24.01.1955
Lone Andersen 10th granddaughter Horsens 24.01.1955
Karsten Bangshåb 10th grandson Horsens 25.08.1955
Britta Susanne Andersen 10th granddaughter Lund Tumdrup 11.01.1956
Flemming La Cour Herlin Andersen 10th grandson Horsens 29.03.1956
Rikke La Cour Herlin Andersen 10th granddaughter Horsens 28.11.1956
Lone Pedersen 11th granddaughter 17.12.1956
Villy Ludvig Marcher 13th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 9th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 8th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 10th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 12th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 11th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 14th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Bente Andersen 10th granddaughter Horsens 09.08.1957
Torben Johannes Rolskov 10th grandson Vrold Skanderborg 28.07.1958
Heinrich Rene Rixen Andersen 10th grandson Lund Tumdrup 21.11.1958
Kim La Cour Herlin Andersen 10th grandson Horsens 26.05.1959
Hans Henrik Rolskov 10th grandson Vrold Skanderborg 19.12.1959
Birgitte Andersen 10th granddaughter Viby, Århus, Århus, Danmark 09.06.1960
Jesper Franzen 10th grandson Århus 09.01.1961
Steen Andersen 10th grandson Horsens 19.01.1961 Horsens 07.01.1979
Anette Marcher 14th granddaughter Korsør 21.03.1961
Anette Marcher 8th granddaughter Korsør 21.03.1961
Anette Marcher 13th granddaughter Korsør 21.03.1961
Anette Marcher 12th granddaughter Korsør 21.03.1961
Anette Marcher 11th granddaughter Korsør 21.03.1961
Anette Marcher 9th granddaughter Korsør 21.03.1961
Anette Marcher 10th granddaughter Korsør 21.03.1961
Susanne Andersen 10th granddaughter Horsens 08.04.1961
Marianne Simonsen 11th granddaughter Århus 25.12.1961
Vibeke Rolskov 10th granddaughter Vrold Skanderborg 28.2.1962
Anette Dorit Rixen Andersen 10th granddaughter Horsens 23.03.1962
Elisabeth Jacobsen 10th granddaughter Thorsted, Vejle, Vejle, Danmark 22.12.1963
Allen Roy Hansen 10th grandson Ontario, Canada 30.01.1964
Claus Filskov Andersen 10th grandson Horsens 04.05.1964
Jan Michael Andersen 10th grandson Horsens 30.06.1965
Jens Ole Jørgensen 11th grandson Stestrup K Eskildstrup Holbæk, Holbæk 04.04.1966
Maibrit Marcher 14th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Maibrit Marcher 8th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Maibrit Marcher 13th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Maibrit Marcher 12th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Maibrit Marcher 11th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Maibrit Marcher 9th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Maibrit Marcher 10th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Steven Hansen 10th grandson Ontario, Canada 23.05.1966
Rikke Stær Nielsen 11th granddaughter Korsør 05.11.1966
Helen Jacobsen 10th granddaughter Durup 01.05.1967
Per Stær Nielsen 11th grandson Skælskør Sorø, Danmark 02.03.1968
Lars Filskov Andersen 10th grandson Horsens 17.11.1968
Lone Jacobsen 10th granddaughter Nedrehede Skals, Viborg, Danmark 20.03.1969
Tommy Mikkelsen 11th grandson Århus 20.04.1970
Jeanette Hansen 11th granddaughter Vejle 18.10.1970
Mads Kelø 11th grandson Odense 22.06.1971
Anne Dorthe Hansen 11th granddaughter Vejle 14.02.1973
Loise Møller 11th granddaughter Århus 03.07.1974
Melmanat 11th grandson Iran 23.08.1974
Kim Fokdal 11th grandson Roskilde 16.12.1974
Lisbeth Rebekka Kelø 11th granddaughter Odense 14.05.1975
Line Revsbæk 11th granddaughter Illerupvej 24, 8200 Århus N 16.03.1977
Kenneth Fokdal 11th grandson Køge 18.07.1977
Klaus Jørgensen 11th grandson Søndre Sogn, Roskilde 19.10.1979
Morten Revsbæk 11th grandson Illerupvej 24, 8200 Århus N 20.07.1980
Heidi Vedel Hansen 11th granddaughter 20.12.1980
Christian Kiil la Cour 11th grandson Horsens 04.02.1981
Lise Andersen 11th granddaughter Horsens, Central Jutland, Horsens Kommune, Denmark 11.7.1981
Maria Andersen Wael 11th granddaughter Århus 03.11.1981
Michael Rohden 11th grandson Aabenra, Aabenra, Sønderborg, Danmark 10.08.1983
Kathrine Andersen Wael 11th granddaughter Århus 08.01.1984
Heidi Ravnsgaard Rolskov 11th granddaughter Horsens 19.06.1984
Sara Ho Jacobsen 11th granddaughter Horsens 21.06.1984
Timothy Søren Roy Saunders 11th grandson Kingston, Ontario, Canada 15.09.1984
Marianne Andersen 11th granddaughter Horsens 8.11.1984
Casper Strecker 11th grandson 04.09.1985
Maria Ho Jacobsen 11th granddaughter Horsens 24.09.1986
Christian Brandt Rixen Andersen 11th grandson Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 19.06.1987
Asker Laubjerg 11th grandson Tybjerglille Bakker 03.07.1987
Karina Ravnsgaard Rolskov 11th granddaughter Juelsminde 30.07.1987
Casey Christopher Rasmus Saunders 11th grandson Kingston, Ontario, Canada 20.10.1987
Kim Jun Pedersen 11th grandson Seul, Korea 09.10.1988
Joachim Brandt Rixen Andersen 11th grandson Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 01.01.1989
Jesper la Cour Rosendahl Poulsen 11th grandson Tvingstrup, Horsens 05.01.1990
Emil Pedersen 11th grandson Valby, Capital Region, Københavns Kommune, Denmark 2.5.1990
Christina Drejer Stinne 11th granddaughter Hansted, Horsens, Vejle, Danmark 07.07.1990
Anne Rohden 11th granddaughter Aabenra, Aabenra, Sønderborg, Danmark 25.06.1991
Jonas Vendelbo Andersen 11th grandson Tyrsted Uth, Horsens, Vejle, Danmark 14.10.1991
Sebastian Thomsen 11th grandson Holbæk 30.04.1992
Camilla Rixen Andersen 11th granddaughter Horsens 06.06.1992
Michelle Louise Nielsen 11th granddaughter Horsens 05.02.1993
Jonas la Cour Rosendahl Poulsen 11th grandson Serridslev, Vejle, Danmark 13.05.1993
Jara Alexandra Rolskov Thagaard Jensen 11th granddaughter Tyskland 10.1993
Sebastian Bundgaard Rolskov Jensen 11th grandson 12.11.1993
Sophie Thomsen 11th granddaughter Frederiksberg, København, Danmark 15.02.1994
Frederik Brandt Rixen Andersen 11th grandson Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 08.06.1994
Maibritt Line Nielsen 11th grandson Horsens 02.11.1994
Anders la Cour Rosendahl Poulsen 11th grandson Serridslev, Vejle, Danmark 10.05.1995
Nanna Vendelbo Andersen 11th granddaughter Tyrsted Uth, Horsens, Vejle, Danmark 25.07.1995
Casper Rixen Andersen 11th grandson Horsens 22.09.1998
Emil la Cour Rosendahl Poulsen 11th grandson Serridslev, Vejle, Danmark 17.02.1999
Jens Harald Rolskov 11th grandson Måstrup, 9870 Sindal, Danmark 09.09.1999
Lui Valdemar Fausing 11th grandson Frederiksberg, København, Danmark 26.10.1999
Luna Victoria Fausing 11th granddaughter Frederiksberg, København, Danmark 13.02.2001
Tristan Seltz Christensen 11th grandson Rigshospitalet, København 25.07.2002
Magnus Troldeskov Revsbæk 8th grandson Høgh Guldbergsgade 65, Århus, Danmark 23.12.2007
Magnus Troldeskov Revsbæk 12th grandson Høgh Guldbergsgade 65, Århus, Danmark 23.12.2007
Elisabeth Nicole Bush 8th granddaughter Huston, Texas, USA 15.12.2010
Elisabeth Nicole Bush 12th granddaughter Huston, Texas, USA 15.12.2010
Ronja Revsbæk Troldeskov 8th granddaughter Høgh Guldbergsgade 65, Århus, Danmark 31.5.2011
Ronja Revsbæk Troldeskov 12th granddaughter Høgh Guldbergsgade 65, Århus, Danmark 31.5.2011
Victoria Emilie Bush 8th grandson Huston, Texas, USA 22.01.2014
Victoria Emilie Bush 12th grandson Huston, Texas, USA 22.01.2014
Ella Christina Laubjerg 8th granddaughter 26.8.2016
Ella Christina Laubjerg 12th granddaughter 26.8.2016
Vester Martini Revsbæk 8th grandson Aarhus Universitetshospital Skejby, Danmark 05.09.2017
Vester Martini Revsbæk 12th grandson Aarhus Universitetshospital Skejby, Danmark 05.09.2017
Kayla Chan Laubjerg 8th granddaughter Matilda International Hospital, Kina, Hong Kong 15.6.2018
Kayla Chan Laubjerg 12th granddaughter Matilda International Hospital, Kina, Hong Kong 15.6.2018
Svigerforældre
Anders Knudsen Svigerfar
Svigersønner & -døtre
Maren Jensdatter Svigerdatter Odder, Århus, Danmark 1725 Ondrup, Odder, Århus, Danmark 1777
Børnebørn
Åge Pedersen Tip4-oldesvigersøn
Åge Pedersen 9th grandson-in-law
Ane Nielsen Tiptipoldesvigerdatter
Anne Margrethe Hansdatter Tiptipoldesvigerdatter
Annie Elisabeth Grønning Tip5-oldesvigerdatter
Annie Elisabeth Grønning 10th granddaughter-in-law
Cathrine Hansdatter Tørslef Tiptipoldesvigerdatter
Ejner Andersen Tip4-oldesvigersøn
Ejner Andersen 9th grandson-in-law
Erik Kelø Tip5-oldesvigersøn
Erik Kelø 10th grandson-in-law
Gerda Marie Olsen 9th granddaughter-in-law
Gerda Marie Olsen Tip4-oldesvigerdatter
Hans Børge Hansen Tip5-oldesvigersøn
Hans Børge Hansen 10th grandson-in-law
Heinrich Joakim Franzen Tip4-oldesvigersøn
Heinrich Joakim Franzen 9th grandson-in-law
Helle Bundgaard Jensen Tip5-oldesvigerdatter
Helle Bundgaard Jensen 10th granddaughter-in-law
Helle Kiil Rasmussen Tip5-oldesvigerdatter
Helle Kiil Rasmussen 10th granddaughter-in-law
Henning Kristensen Tip5-oldesvigerdatter
Inga Valborg Nielsen Tip4-oldesvigerdatter
Inger Caroline Nielsen Tiptipoldesvigerdatter
Jens Madsen Tip3-oldesvigersøn
Jens Sørensen Oldesvigerdatter
Jytte Thøgersen Tip5-oldesvigerdatter
Laust Christian Nielsen Tip4-oldesvigersøn
Maria Kirstine Andersen Tip4-oldesvigerdatter
Marie Jensen 8th granddaughter-in-law
Marie Christine Pedersen 8th granddaughter-in-law
Meinert Møller Tip5-oldesvigersøn
Mette Poulsdatter Tip4-oldesvigerdatter
Morten Nielsen Tip4-oldesvigersøn
Nancy Olivia Kjeldgaard Kristensen Tip4-oldesvigerdatter
Niels Hansen Danielsen Tip4-oldesvigersøn
Niels Jensen Nielsen Fuglsang 8th grandson-in-law
Niels Sørensen Sønne-/dattersøn
Oda Jensen Bangshåb 9th granddaughter-in-law
Oda Jensen Bangshåb Tip4-oldesvigerdatter
Pia Brandt Johansen Tip5-oldesvigerdatter
Pia Brandt Johansen 10th granddaughter-in-law
Povel Geertsen Tip4-oldesvigersøn
Preben Pedersen Tip5-oldesvigersøn 7.1995
Preben Pedersen 10th grandson-in-law 7.1995
Rasmus Jensen Oldesvigersøn Odder, Århus, Danmark Ørting, Århus, Danmark 09.02.1856
Selmer Viggo Jespersen Tip4-oldesvigersøn
Søren Christian Pedersen Tiptipoldesvigerdatter
Søren Thagaard Jensen Tip5-oldesvigersøn
Søren Thagaard Jensen 10th grandson-in-law
Søren Troldeskov Tip6-oldesvigersøn
Søren Troldeskov 11th grandson-in-law
Susanne Margrethe Madsen Tip5-oldesvigerdatter
Susanne Margrethe Madsen 10th granddaughter-in-law
Svend Niels Kristian Pedersen Tip4-oldesvigersøn
Svend Niels Kristian Pedersen 9th grandson-in-law
Ukendt Tip4-oldesvigerdatter
John Nielsen Lund Tip5-oldesvigersøn Glostrup, Glostrup, København, Danmark 02.06.54
John Nielsen Lund 10th grandson-in-law Glostrup, Glostrup, København, Danmark 02.06.54
Jette Svendsen Tip5-oldesvigerdatter Grenå, Randers, Danmark 14.03.58
Jette Svendsen 10th granddaughter-in-law Grenå, Randers, Danmark 14.03.58
Aage Christensen Tip5-oldesvigersøn Skjern 30.07.59
Aage Christensen 10th grandson-in-law Skjern 30.07.59
Hans Frandsen Hagedorn Oldesvigersøn Solbjerg, Mors, Viborg, Danmark 1680 Jelling, Vejle, Danmark 28.09.1720
Christian Pedersen Mulvad Tipoldesvigersøn Ringive, Vejle, Danmark 1694 Jelling, Vejle, Danmark 1754
Byrgde Jørgensen Datter-/Sønnedatters ægtefælle 1739 Ondrup, Odder, Århus, Danmark 14.05.1828
Kirsten Thomsadatter Tiptipoldesvigerdatter 1743 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 1816
Ellen Sørensdatter Sønne-/datterdatter Ondrup, Odder, Århus, Danmark 1755 Randlev, Århus, Danmark 08.10.1838
Henrich Olufsen Tip3-oldesvigersøn Bankerød, Hvaler, Norge 1755 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 07.09.1829
Knud Sørensen Sønne-/dattersøn Ondrup, Odder, Århus, Danmark 10.02.1760
Jens Sørensen Sønne-/dattersøn Ondrup, Odder, Århus, Danmark 05.12.1762
Karen Sørensdatter Sønne-/datterdatter Ondrup, Odder, Århus, Danmark 16.12.1763
Jens Sørensen Sønne-/dattersøn Ondrup, Odder, Århus, Danmark 12.07.1767
Anne Jensdatter Tip3-oldesvigerdatter Stubkær, Bording, Ringkøbing, Danmark 1776 Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 10.01.1863
Niels Andersen Tip4-oldesvigersøn Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark 10.07.1796 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 16.11.1887
Anders Poulsen Tipoldesvigersøn Thiimhus, Ikast, Ringkøbing, Danmark 08.11.1801 Thiimhus, Ikast, Ringkøbing, Danmark 27.12.1864
Peder Rasmussen Tip5-oldesvigersøn Røgen Tvilum, Silkeborg, Ringkøbing, Danmark 31.12.1813
Inger Kirstine Jensdatter Tip4-oldesvigerdatter Ravnholt, Bording, Ringkøbing, Danmark 1818
Hans Jørgensen Tiptipoldesvigersøn Tved, Svendborg, Svendborg, Danmark 31.05.1826
Henrik Kristensen Tiptipoldesvigersøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 17.06.1828 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 11.07.1902
Mette Kirstine Nielsdatter Tip5-oldesvigerdatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 22.06.1831 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 21.01.1903
Nielsine Nielsdatter Tip5-oldesvigerdatter Gjellerup, Ringkøbing, Danmark 10.10.1833
Jens Thomas Andersen Tip6-oldesvigersøn Ikast, Ringkøbing, Danmark 08.11.1851
Anne Marie Andersen Tiptipoldesvigerdatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 04.04.1856 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 09.12.1930
Ane Marie Kirstine Jensen Tiptipoldesvigerdatter Storring, Århus, Danmark 08.09.1858
Nielsine Christiane Pedersen Tip5-oldesvigerdatter Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 23.03.1861 Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 23.05.1923
Nielsine Nielsen Tip6-oldesvigerdatter Sunds, Ringkøbing, Danmark 18.09.1865
Ane Kirstine Nielsen Tip6-oldesvigerdatter Sønderås, Sunds, Ringkøbing, Danmark 26.01.1868
Peder Sørensen Tiptipoldesvigersøn Ebeltoft, Randers, Danmark 13.05.1872
Amalie Pedersen Tip6-oldesvigerdatter Søndre Ørum, Viborg, Danmark 27.09.1873 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 07.08.1905
Maren Kirstine Jensine Sørensen Tip3-oldesvigerdatter Raklev, Holbæk, Danmark 29.10.1876
Petrea Nielsen Tip6-oldesvigerdatter Favrholt, Ikast, Ringkøbing, Danmark 13.02.1877
Ole Marius Voldby 8th grandson-in-law Stautrup, Kold, Århus, Danmark 06.10.1886
Emma Amalie Sørensen Tip3-oldesvigerdatter 07.04.1890 29.02.1916
Emma Amalie Sørensen 8th granddaughter-in-law 07.04.1890 29.02.1916
Edvard Christian Hamann 8th grandson-in-law Mårslet, Århus, Danmark 05.09.1894 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 08.12.1950
Mette Kirstine Jokumsen Tip3-oldesvigerdatter Askildrup Ølst, Randers, Danmark 1.12.1895 25.7.1981
Mette Kirstine Jokumsen 8th granddaughter-in-law Askildrup Ølst, Randers, Danmark 1.12.1895 25.7.1981
Anders Kristian Andersen 8th grandson-in-law Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 12.02.1899
Otto Marinus Andersen Tip4-oldesvigersøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 01.05.1901 Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 17.10.1983
Kaj Åge Rønnelin Sørensen Tip4-oldesvigersøn Sions sogn, København, Danmark 12.12.1901
Kaj Åge Rønnelin Sørensen 9th grandson-in-law Sions sogn, København, Danmark 12.12.1901
Hans Otto Simonsen Tip4-oldesvigersøn Ørsted, København 13.04.1904 Ørsted, København 6.1984
Hans Otto Simonsen 9th grandson-in-law Ørsted, København 13.04.1904 Ørsted, København 6.1984
Harald August Klingenberg Nielsen Tip4-oldesvigersøn Egebjerg Mark, Hansted, Skanderborg, Århus, Danmark 31.10.1907
Harald August Klingenberg Nielsen 9th grandson-in-law Egebjerg Mark, Hansted, Skanderborg, Århus, Danmark 31.10.1907
Ellen Sørine Karen Pedersen 8th granddaughter-in-law Børsted, Thureby, Præstø, Danmark 26.12.1910
Jens Jensen Skou Tip4-oldesvigersøn Mygind Randers 08.08.1911 Voldum Randers 16.04.1935
Jens Jensen Skou 9th grandson-in-law Mygind Randers 08.08.1911 Voldum Randers 16.04.1935
Anna Frandsen 8th granddaughter-in-law 07.11.1912
Svend Oluf Olesen 9th grandson-in-law Bodholt, Bording, Ringkøbing, Danmark 13.01.1915 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 25.02.2005
Herdis Hansen 8th granddaughter-in-law Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 09.04.1918
Johannes Hjøllund 9th grandson-in-law 22.06.1918
Charles Kornelius Ebbesen 9th grandson-in-law Grindsted, Vejle, Danmark 23.09.1920
Jens Johan Pedersen 8th grandson-in-law Rønkilde, Bording, Ringkøbing, Danmark 16.03.1921 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 14.03.1988
Villy Christian Christensen 9th grandson-in-law 29.07.1921
Otto Salomonsen 9th granddaughter-in-law Septrup, Tem 01.02.1923
Kristian Ernst Laubjerg Tip4-oldesvigersøn Teglværksvej 7, Hellerød 18.06.1926 25.01.2015
Kristian Ernst Laubjerg 9th grandson-in-law Teglværksvej 7, Hellerød 18.06.1926 25.01.2015
Gerda Nielsen 9th granddaughter-in-law Hals, North Jutland, Ålborg Kommune, Denmark 23.11.1928 Horsens 31.7.1981
Gerda Nielsen Tip4-oldesvigerdatter Hals, North Jutland, Ålborg Kommune, Denmark 23.11.1928 Horsens 31.7.1981
Axel Skouenborg Rolskov Tip4-oldesvigersøn Nørre Vissing Vang, Skanderborg 15.10.1929
Axel Skouenborg Rolskov 9th grandson-in-law Nørre Vissing Vang, Skanderborg 15.10.1929
Svend Jacobsen Tip4-oldesvigersøn Roslev, Viborg 14.09.1931 Hobro, Ålborg 02.02.1971
Svend Jacobsen 9th grandson-in-law Roslev, Viborg 14.09.1931 Hobro, Ålborg 02.02.1971
Ketty Skou 11th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 14th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 10th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 9th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 13th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 12th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 8th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou Tip6-oldesvigerdatter Voldum Randers 24.07.1935
Aase La Cour Herlin Jensen 9th granddaughter-in-law Horsens 10.11.1935 02.11.1987
Aase La Cour Herlin Jensen Tip4-oldesvigerdatter Horsens 10.11.1935 02.11.1987
Åse Filskov 9th granddaughter-in-law Holstebro, Holstebro, Ringkøbing, Danmark 03.06.1938
Åse Filskov Tip4-oldesvigerdatter Holstebro, Holstebro, Ringkøbing, Danmark 03.06.1938
Erling Jørgensen Tip5-oldesvigersøn Bellinge Odense 22.09.1939
Erling Jørgensen 10th grandson-in-law Bellinge Odense 22.09.1939
Inger Rasmussen Tip5-oldesvigerdatter 10.10.1939
Inger Rasmussen 10th granddaughter-in-law 10.10.1939
Ulla Svendsen 9th granddaughter-in-law 26.09.1943
Ulla Svendsen Tip4-oldesvigerdatter 26.09.1943
Kurt Fokdal Tip5-oldesvigersøn Ejby Roskilde 15.05.1947
Kurt Fokdal 10th grandson-in-law Ejby Roskilde 15.05.1947
Dennis Milton Saunders Tip5-oldesvigersøn 28.02.1948
Dennis Milton Saunders 10th grandson-in-law 28.02.1948
Berit Annelie Vejrup 9th granddaughter-in-law Varde, Ribe, Ribe, Danmark 16.10.1951
Berit Annelie Vejrup Tip4-oldesvigerdatter Varde, Ribe, Ribe, Danmark 16.10.1951
Allan Revsbæk Tip5-oldesvigersøn Illerupvej 24, 8200 Århus N 09.11.1951
Allan Revsbæk 10th grandson-in-law Illerupvej 24, 8200 Århus N 09.11.1951
Ole Wael Tip5-oldesvigersøn 20.01.1954
Ole Wael 10th grandson-in-law 20.01.1954
Egon Rohden Tip5-oldesvigersøn Klostersogn, Horsens, Vejle, Danmark 17.01.1955
Egon Rohden 10th grandson-in-law Klostersogn, Horsens, Vejle, Danmark 17.01.1955
Tullia Tove Dahlgaard Tip5-oldesvigerdatter Frisersvej Gentofte 06.10.1956
Tullia Tove Dahlgaard 10th granddaughter-in-law Frisersvej Gentofte 06.10.1956
Terrence Nilson Bush Tip6-oldesvigersøn Lincoln, Nebraska, USA 26.10.1956
Terrence Nilson Bush 11th grandson-in-law Lincoln, Nebraska, USA 26.10.1956
Villy Ludvig Marcher Tip5-oldesvigersøn Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 10th grandson-in-law Tårnborg Sorø 20.03.1957
Elin Elida Christophersen Tip5-oldesvigerdatter Færøerne 11.10.1957
Elin Elida Christophersen 10th granddaughter-in-law Færøerne 11.10.1957
Claus Strecker Tip5-oldesvigersøn 22.02.1958
Claus Strecker 10th grandson-in-law 22.02.1958
Jens Christian Jensen Andersen Tip5-oldesvigersøn Glostrup, Glostrup, København, Danmark 02.04.1961
Jens Christian Jensen Andersen 10th grandson-in-law Glostrup, Glostrup, København, Danmark 02.04.1961
Ulla Ravnsgaard Nielsen Tip5-oldesvigerdatter 14.04.1961
Ulla Ravnsgaard Nielsen 10th granddaughter-in-law 14.04.1961
Arnbjørn S Egholm Tip5-oldesvigersøn Thorshavn, Færøerne 19.12.1965
Arnbjørn S Egholm 10th grandson-in-law Thorshavn, Færøerne 19.12.1965
Bo Nielsen Tip5-oldesvigersøn Nimtofte 18.06.1966
Bo Nielsen 10th grandson-in-law Nimtofte 18.06.1966
Frank Rosendahl Poulsen Tip5-oldesvigersøn Serridslev, Vejle, Danmark 13.04.1968
Frank Rosendahl Poulsen 10th grandson-in-law Serridslev, Vejle, Danmark 13.04.1968
Sabrina Ann Callaghan 11th granddaughter-in-law Our Lady of the Lourdes Catholic Church, Drougheda, Ireland 13.01.1987
Sabrina Ann Callaghan Tip6-oldesvigerdatter Our Lady of the Lourdes Catholic Church, Drougheda, Ireland 13.01.1987

Historie

Dato Alder Begivenhed Kategori
25 Dec 1642 - 20 Mar 1726 (-43.5) - 39.7 Isaac Newtons tidsalder Kendte personer
21 Mar 1685 - 28 Jul 1750 (-1.3) - 64.1 Johann Sebastian Bachs tidsalder Kendte personer
24 May 1686 - 16 Sep 1736 (-0.1) - 50.2 Daniel Gabriel Fahrenheits tidsalder Kendte personer
18 Jan 1689 - 10 Feb 1755 2.6 - 68.7 Charles De Secondat, Baron de Montequieus tidsalder Kendte personer
13 Feb 1689 2.6 Vedtagelse af 'Bill of Rights' Storbritannien
12 Jun 1690 4.0 Slaget ved Boyne Storbritannien
17 Jul 1695 9.1 Grundlæggelsen af Bank of Scotland Virksomheder
17 Jan 1706 - 17 Apr 1790 19.6 - 103.9 Benjamin Franklins tidsalder Kendte personer
22 Feb 1732 - 14 Dec 1799 45.7 - 113.5 George Washingtons tidsalder Kendte personer
23 Dec 1732 - 5 Aug 1792 46.5 - 106.2 Richard Arkwrights tidsalder Kendte personer
1737 51.0 Opløsningen af huset Medici Italien
28 Aug 1749 - 22 Mar 1832 63.2 - 145.8 Johann Wolfgang Goethes tidsalder Kendte personer
1 Nov 1755 69.4 Alvorligt jordskælv i Lissabon Katastrofer
1756 - 1763 70.0 - 77.0 Syvårskrigen Krige
10 Feb 1763 76.7 Pariser-freden 1763, Florida bliver britisk USA
15 Aug 1769 - 5 May 1821 83.2 - 134.9 Napoléon Bonapartes tidsalder Kendte personer
17 Dec 1770 - 26 Mar 1827 84.5 - 140.8 Ludwig von Beethovens tidsalder Kendte personer
16 Dec 1773 87.5 Te-selskabet i Boston USA
20 Jan 1775 - 10 Jun 1836 88.6 - 150.0 André Marie Ampères tidsalder Kendte personer
19 Apr 1775 - 3 Sep 1783 88.9 - 97.2 Den amerikaniske Uafhængighedskrig USA
4 Jul 1776 90.1 Den amerikanske uafhængighedserklæring USA
3 Sep 1783 97.2 Pariser-freden 1783, afslutningen på Den amerikaniske Uafhængighedskrig USA