A3et

Thøger Jensen Løvenbalk Broder Thøger

Persondiagram

Forældre

Fader Fødselsdato Moder Fødselsdato
Jens Lauridsen Løvenbalk Helen Pedersdatter Munk 1475

Partnere

Partner Fødselsdato Børn
Anne Pedersdatter 1510 Peder Thøgersen Løvenbalk

Personbegivenheder

Begivenhedstype Dato Sted Beskrivelse
Fødsel 1490 Tjele Gods, Viborg, Danmark
Vielse 25.04.1531 Tjele Gods, Viborg, Danmark
Stilling 1532 Sorte Brødre Kirke, Viborg, Danmark Sognepræst
Død 1538 Sorte Brødre Kirke, Viborg, Danmark
Død 1542

Slægtskabsrapport

Navn Art Fødselssted Fødselsdato Dødssted Dødsdato
Partner
Anne Pedersdatter Ægtehustru 1510
Børn
Peder Thøgersen Løvenbalk Søn Viborg, Viborg, Danmark 1532 03.05.1595
Forældre
Jens Lauridsen Løvenbalk Fader 29.04.1538
Helen Pedersdatter Munk Moder Holbækgaard, Randers, Danmark 1475
Oldebørn
Thøger Jacobsen Holm Oldesøn Viborg, Viborg, Danmark 1579 Ramme, Ringsted, Danmark 1630
Peder Jacobsen Holm Oldesøn 1585 1639
Jacob Jacobsen Holm Oldesøn Viborg, Viborg, Danmark 1587 Nykøbing, Lodderuo, Viborg, Danmark 1663
Kirsten Jacobsen Holm Oldedatter Viborg, Viborg, Danmark 1590 1653
Else Jacobsen Holm Oldedatter Viborg, Viborg, Danmark 1591
Tipoldebørn
Karen Thøgersdatter Tipoldedatter
Anne Thøgersdatter Tipoldedatter Skyum, Thisted, Danmark 1607
Chatrine Thøgersdatter Holm Tipoldedatter Skyum, Thisted, Danmark 1610
Anne Pedersdatter Holm Tipoldedatter 1630 1677
Tiptipoldebørn
Christian Nielsen Schytte Tiptipoldesøn Vestervig, Thisted, Danmark 1645
Knud Nielsen Schytte Tiptipoldesøn Vestervig, Thisted, Danmark 1646
Sofie Nielsdatter Schytte Tiptipoldedatter Vestervig, Thisted, Danmark 1647 Solbjerg, Mors, Viborg, Danmark 1720
Anne Nielsdatter Schytte Tiptipoldedatter Vestervig, Thisted, Danmark 1649
Edel Nielsdatter Schytte Tiptipoldedatter Vestervig, Thisted, Danmark 1650
Ide Rubechsdatter Humble Tiptipoldedatter 1650 1677
Tip3-oldebørn
Helvig Lauridsdatter Bech Tip3-oldedatter 1677 1761
Hans Frandsen Hagedorn Tip3-oldesøn Solbjerg, Mors, Viborg, Danmark 1680 Jelling, Vejle, Danmark 28.09.1720
Vibeke Frandsdatter Hagedorn Tip3-oldedatter Solbjerg, Mors, Viborg, Danmark 1689 02.03.1727
Tip4-oldebørn
Ane Kirstine Hagedorn Tip4-oldedatter Jelling, Vejle, Danmark 1703 Jelling, Vejle, Danmark 1745
Ide Nielsdatter Lang Tip4-oldedatter 1710 1780
Tip5-oldebørn
Peder Christensen Mulvad Tip5-oldersøn Jelling, Vejle, Danmark 1723
Hans Christensen Mulvad Tip5-oldersøn 1725
Clare Marie Christensen Mulvad Tip5-oldedatter Jelling, Vejle, Danmark 1730
Frands Christensen Mulvad Tip5-oldersøn Jelling, Vejle, Danmark 1734 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 1798
Jes Christensen Mulvad Tip5-oldersøn Jelling, Vejle, Danmark 15.03.1736 03.06.1816
Karen Sejrsdatter Leth Tip5-oldedatter 1737 1812
Tip6-oldebørn
Ane Kirstine Frandsdatter Mulvad Tip6-oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark
Anne Kirstine Franddatter Tip6-oldedatter
Christen Frandsen Tip6-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 01.08.1845
Jens Madsen Filtenborg Tip6-oldesøn 1763 1825
Fjern efterslægt
Anders Christian Andersen 11th grandson
Andersen 13th grandson
Anne Rikke Dahlgaard 14th granddaughter
Anton Andersen 11th grandson
Chatrine Hansen 14th granddaughter
Christen Christensen 8th grandson 02.04.1826
Connie Pedersen 14th granddaughter
Ellen Margrethe Jensen 13th granddaughter
Inger Kirstine Nielsen Frandsen 10th grandson
Jens Christensen 8th grandson 10.01.1822
Kirsten Maria Christensen 8th granddaughter
Knud Andersen 11th grandson
Kristian Dahlgaard 14th grandson
Marianne Amstrup 13th granddaughter
Marianne Dahlgaard 14th granddaughter
Niels Martinus Andersen 11th grandson
Oluf Henrichsen 8th grandson 1840
Otto Marinus Andersen 11th grandson
LiselLotte Bangshåb 13th granddaughter Horsens 07.11.59
Anne Mette Bangshåb Andersen 13th granddaughter Horsens 01.07.66
Mira Jun Pedersen 14th granddaughter Seul, Korea 11.05.0082
Maj Bangshåb 14th granddaughter Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 14.04.90
Mads Bangshåb 14th grandson Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 12.12.92
Line Bangshåb Christensen 14th granddaughter Århus 28.04.96
Liv Bangshåb 14th granddaughter Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 22.10.98
Jeppe Bangshåb Christensen 14th grandson Århus 24.11.99
Kirsten Marie Jensdatter Filtenborg 8th granddaughter 1791 1868
Ane Marie Henriksdatter 8th granddaughter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 24.11.1793 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 11.04.1871
Anna Henrichsdatter 8th granddaughter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 26.06.1796
Anna Henrichsdatter 8th granddaughter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 30.06.1799
Kristen Henrichsen 8th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 08.05.1803
Anne Kirstine Henrichsen 8th granddaughter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 20.10.1805
Anne Kirstine Henrichsen 8th granddaughter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 20.03.1808
Frands Henrichsen 8th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 14.07.1811
Bodil Christensen 8th granddaughter Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 17.04.1814
Maren Christensen 8th granddaughter Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 17.04.1814
Karen Nielsdatter 9th granddaughter Julianehede, Bording, Ringkøbing, Danmark 05.03.1818
Christen Poulsen Dahlgaard 9th grandson 1818 1884
Johanne Marie Christensen 8th granddaughter Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 10.08.1818
Ane Kirstine Nielsdatter 9th granddaughter Julianehede, Bording, Ringkøbing, Danmark 03.06.1819 06.09.1819
Niels Frandsen Christensen 8th grandson Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 22.02.1821
Ane Nielsdatter 9th granddaughter Julianehede, Bording, Ringkøbing, Danmark 21.06.1822 Røgen Tvilum, Silkeborg, Ringkøbing, Danmark 31.01.1859
Anders Nielsen 9th grandson Skygge, Kragelund, Viborg, Danmark 17.04.1825 10.05.1826
Anders Nielsen 9th grandson Skygge, Kragelund, Viborg, Danmark 26.04.1828 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 03.02.1925
Heinrich Nielsen 9th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 18.10.1831
Dødfødt dreng 9th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 7.1834
Dødfødt dreng 9th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 8.1835
Charl Andersen 9th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 22.06.1837
Poul Christensen Dahlgaard 10th grandson Lødderup, Mors, Danmark 1848 1897
Ane Kirstine Nielsen 9th granddaughter Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 01.11.1849
Christen Nielsen 9th grandson Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 04.11.1849 Bodholt, Bording, Ringkøbing, Danmark 30.12.1925
Jens Nielsen 9th grandson Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 09.08.1852
Ane Pedersen 10th granddaughter Voel Tvilum, Skanderborg, Danmark 04.10.1853
Marie Andersen 10th granddaughter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 25.06.1854
Karen Marie Pedersen 10th granddaughter Voel Tvilum, Skanderborg, Danmark 03.06.1855
Anne Marie Andersen 10th granddaughter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 04.04.1856 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 09.12.1930
Rasmus Peder Pedersen 10th grandson Voel Tvilum, Skanderborg, Danmark 05.08.1858
Niels Christian Nielsen 10th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 06.01.1859
Niels Kristian Andersen 10th grandson Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 05.05.1859 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 04.12.1945
Niels Anton Nielsen 10th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 30.08.1860 26.12.1861
Ane Marie Nielsen 10th granddaughter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 29.09.1861
Niels Nicolaj Andersen 10th grandson Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 09.05.1862
Niels Anton Nielsen 10th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 30.08.1863 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 16.04.1868
Ane Andersen 10th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 02.04.1865
Maren Nielsen 10th granddaughter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 23.05.1865 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 19.11.1865
Peder Nielsen 10th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 29.07.1866 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 20.08.1866
Maren Nielsen 10th granddaughter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 10.08.1867
Mads Christian Andersen 10th grandson 07.01.1868 27.01.1868
Ole Nielsen 10th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 01.05.1868 1868
Mads Christian Andersen 10th grandson Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 25.02.1869
Anton Nielsen 10th grandson 18.08.1869
Ane Nielsen 10th granddaughter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 03.03.1871 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 14.03.1871
Anton Andersen 10th grandson 16.09.1871 16.01.1895
Niels Peder Nielsen 10th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 03.05.1872
Jens Peter Nielsen 10th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 16.10.1873
Karl Andersen 10th grandson Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 10.05.1875 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 09.02.1977
Carline Mette Kirstine Andersen 11th granddaughter 25.09.1884
Frederik Andersen 11th grandson Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.08.1886 Horsens 15.11.1962
Bertel Dahlgaard 11th grandson Åbakken 4, 7860 Spøttrup, Danmark 7.11.1887 1972
Anders Peter Andersen 11th grandson Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 02.06.1888 17.12.1949
Anders Kristian Andersen 11th grandson Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 21.03.1890
Poul Andersen 11th grandson Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 10.09.1891
Marie Kirstine Andersen 11th granddaughter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 26.11.1891
Ane Kirstine Andersen 11th granddaughter 10.03.1892
Mette Kirstine Andersen 11th granddaughter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 26.05.1893
Niels Peder Nielsen Frandsen 10th grandson Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 29.10.1896
Maren Andersen 11th granddaughter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 16.11.1896
Maren Alvlda Kirstine Andersen 11th granddaughter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 09.10.1897
Anders Andersen 11th grandson Vinding, Ringkøbing, Danmark 26.02.1898
Mette Kristine Andersen 11th granddaughter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 03.01.1899
Ane Cecilie Mette Marie Andersen 11th granddaughter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 11.02.1901 20.04.1997
Poul William Andersen 11th grandson Ikast, Ringkøbing, Danmark 28.05.1901
Klara Frederikke Magne Andersen 11th granddaughter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 17.05.1903 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 14.04.1962
Mette Kirstine Andersen 11th granddaughter Ikast, Ringkøbing, Danmark 27.02.1904
Anne Helene Andersen 11th granddaughter Herning, Ringkøbing, Danmark 21.05.1905
Anders Kristian Andersen 11th grandson Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 21.10.1907 15.07.1908
Jens Poulsen Tværmose Andersen 11th grandson Herning 16.09.1908
Anders Kristian Andersen 11th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 07.03.1909
Jens Kristian Andersen 12th grandson Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 24.07.1910 1915
Amalie Andersen 11th granddaughter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 03.08.1910 08.11.1975
Anton Andersen 11th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 12.02.1912
Agnes Margrethe Andersen 12th granddaughter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 07.04.1912 København 18.12.1996
Poul Andersen 11th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 08.05.1913
Jutta Antonie Helene Andersen 12th granddaughter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 01.10.1914 21.11.1999
Helga Natalie Gudrun Andersen 12th granddaughter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 13.03.1915
Poul Dahlgaard 12th grandson København 31.5.1915 1993
Jens Kristian Andersen 12th grandson Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 5.9.1917 2.6.1936
Lauge Dahlgaard 12th grandson 1.1.1919
Dagmar Viola Andersen 12th granddaughter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 15.1.1919
Rosa Ketty Andersen 12th granddaughter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 30.11.1920
Thyge Dahlgaard 12th grandson København 8.4.1921 København 20.12.1985
Poul Verner Stenholt Andersen 12th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 24.04.1922
Karen Margrete Andersen 12th granddaughter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 25.9.1922
Johannes Jensen Voldby 12th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 13.08.1923
Jens Kristian Helmuth Andersen 12th grandson Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 19.07.1924
Ester Julie Andersen 12th granddaughter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 8.9.1924
Liddy Ruth Stenholt Andersen 12th granddaughter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 24.08.1925 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 23.09.2002
Jens Peter Voldby 12th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 25.02.1926
Søren Åge Andersen 12th grandson Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 7.5.1926 Vejle 16.12.2009
Arne kristian Nielsen Frandsen 11th grandson Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 22.06.1926
Henny Alice Andersen 12th granddaughter Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 08.12.1926
Hans Erik Andersen 12th grandson 22.8.1927
Karl Jensen Fuglsang 13th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 08.04.1928
Lilli Aase Stenholt Andersen 12th granddaughter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.08.1928
Gerda Elisabeth Andersen 12th granddaughter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.11.1928
Elly Marie Hamann 12th granddaughter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 02.01.1929
Ernst Oluf Andersen 12th grandson Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 03.01.1929 18.01.1929
Ester Andersen 12th granddaughter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 18.01.1929
Helga Marie Voldby 12th granddaughter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 20.03.1929
Ella Andersen 12th granddaughter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 18.4.1930 Århus 10.11.2002
Frank Andersen 12th grandson Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 18.04.1930
Karl Andersen Hamann 12th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 14.09.1930 19.09.1966
Svend Børge Andersen 12th grandson Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 09.09.1931
Edith Andersen Hamann 12th granddaughter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 25.12.1931
Karl Heinrich Andersen 12th grandson Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 11.9.1932
Lander Gulhammer Pedersen 13th grandson 08.04.1933
Vagn Kristian Andersen 12th grandson Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 13.12.1933
Ove Henning Andersen 12th grandson Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 22.12.1933
Villy Normand Andersen 12th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 23.02.1934
Signe Marie Nielsen Frandsen 11th granddaughter Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 27.03.1934
Regner Klingenberg Nielsen 13th grandson Horsens Kloster, Horsens, Vejle, Danmark 10.05.1934 1984
Erik Skou 13th grandson Voldum Randers 09.08.1934 06.04.1935
Inger Lise Andersen 12th granddaughter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.7.1935
Ketty Skou 13th granddaughter Voldum Randers 24.07.1935
Lissy Margit Andersen 12th grandson Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 28.01.1936
Annelis Rønnelin Sørensen 13th granddaughter Nørregade 24, Horsens, Horsens, Ringkøbing, Danmark 01.06.1936
Jenny Doris Andersen 12th granddaughter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 12.9.1936 1.7.2013
Anna Helene Voldby 12th granddaughter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 26.03.1937
Arne Simonsen 13th grandson Valore, Ejby, København, Danmark 30.09.1937
Karla Marie Nordmand Andersen 12th granddaughter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 17.12.1937
Randi Skou 13th granddaughter Alrø Århus Amt, Danmark 19.08.1938
Frode Andersen 12th grandson Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 5.12.1938
Bent Villy Andersen 12th grandson Gulforhoved Kolpensig Bording 22.8.1940
Anne Lise Andersen 13th granddaughter Horsens 07.11.1940
Ellen Margrethe Simonsen 13th granddaughter Valore, Ejby, København, Danmark 27.03.1941
Sonja Helene Pedersen 12th granddaughter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 5.1941
Klaus Dahlgaard 13th grandson 25.03.1942
Bruno Nordmand Andersen 12th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 15.12.1943
Joan Guldhammer Pedersen 13th granddaughter 29.07.1944
Peter Dahlgaard 13th grandson 25.09.1944
Thomas Dahlgaard 13th grandson Hellerup 16.1.1945
Mona Skou 13th granddaughter Magleby Sogn Svendborg 11.03.1945 Tårnborg Sorø
Jette Loise Franzen 13th granddaughter Horsens 07.07.1945
Frank Dahlgaard 13th grandson 28.01.1946
Lindy Lindberg Pedersen 12th grandson 20.6.1946 24.11.1917
Kurt Bøje Pedersen 13th grandson Horsens 02.08.1946
Steen Bjarne Christensen 13th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 16.08.1946
Karen Elisabeth Simonsen 13th granddaughter Valore, Ejby, København, Danmark 07.10.1946
Ivan Guldhammer Pedersen 13th grandson Horsens 01.12.1947
Margit Andersen 13th granddaughter Horsens 01.01.1948
Lili Birgit Hamann 13th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 18.02.1948
Tove Elinor Andersen 13th granddaughter Horsens 11.03.1948
Ulla Lilian Pedersen 13th granddaughter 07.04.1948
Leila Anette Stenholt Andersen 13th grandson Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 09.09.1948
Erna Guldhammer Pedersen 13th granddaughter Horsens 14.11.1948 23.03.1949
Marie Louise Andersen 13th granddaughter Horsens 18.11.1948
Eva Annitta Andersen 13th granddaughter Horsens 18.11.1949
John Richie Hansen 13th grandson Ontario, Canada 29.05.1950
Bjarne Salomonsen 13th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 02.06.1950
Sofia (Sonia) Dahlgaard 13th granddaughter 12.09.1950
Trine Dahlgaard 13th granddaughter 28.05.1951
Poul Erik Andersen 13th grandson Horsens 1.11.1951
Ove Bent Pedersen 12th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 22.02.1952
Robert Brian Hansen 13th grandson Ontario, Canada 22.02.1952
Børge Salomonsen 13th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 07.07.1952
Allan Guldhammer Pedersen 13th grandson Horsens 08.07.1952
Preben Edvard Ebbesen 13th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 21.06.1953
Helle Krogh Hansen 13th granddaughter 28.08.1953
Lisbeth Laubjerg 13th granddaughter Sølystgade 56, 8000 Århus C, Danmark 12.09.1953
Jan Finn Andersen 13th grandson Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 01.03.1954
Torkil Stenholt Olesen 13th grandson Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.04.1954
Mogens Riis Laubjerg 13th grandson Sølystgade 56, 8000 Århus C, Danmark 11.11.1954
Hanne Andersen 13th granddaughter Horsens 24.01.1955
Lone Andersen 13th granddaughter Horsens 24.01.1955
Karsten Bangshåb 13th grandson Horsens 25.08.1955
Britta Susanne Andersen 13th granddaughter Lund Tumdrup 11.01.1956
Flemming La Cour Herlin Andersen 13th grandson Horsens 29.03.1956
Tullia Tove Dahlgaard 13th granddaughter Frisersvej Gentofte 06.10.1956
Rikke La Cour Herlin Andersen 13th granddaughter Horsens 28.11.1956
Lone Pedersen 14th granddaughter 17.12.1956
Villy Ludvig Marcher 14th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Bente Andersen 13th granddaughter Horsens 09.08.1957
Torben Johannes Rolskov 13th grandson Vrold Skanderborg 28.07.1958
Heinrich Rene Rixen Andersen 13th grandson Lund Tumdrup 21.11.1958
Kim La Cour Herlin Andersen 13th grandson Horsens 26.05.1959
Hans Henrik Rolskov 13th grandson Vrold Skanderborg 19.12.1959
Birgitte Andersen 13th granddaughter Viby, Århus, Århus, Danmark 09.06.1960
Jesper Franzen 13th grandson Århus 09.01.1961
Steen Andersen 13th grandson Horsens 19.01.1961 Horsens 07.01.1979
Anette Marcher 14th granddaughter Korsør 21.03.1961
Susanne Andersen 13th granddaughter Horsens 08.04.1961
Marianne Simonsen 14th granddaughter Århus 25.12.1961
Vibeke Rolskov 13th granddaughter Vrold Skanderborg 28.2.1962
Anette Dorit Rixen Andersen 13th granddaughter Horsens 23.03.1962
Elisabeth Jacobsen 13th granddaughter Thorsted, Vejle, Vejle, Danmark 22.12.1963
Allen Roy Hansen 13th grandson Ontario, Canada 30.01.1964
Claus Filskov Andersen 13th grandson Horsens 04.05.1964
Jan Michael Andersen 13th grandson Horsens 30.06.1965
Jens Ole Jørgensen 14th grandson Stestrup K Eskildstrup Holbæk, Holbæk 04.04.1966
Maibrit Marcher 14th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Steven Hansen 13th grandson Ontario, Canada 23.05.1966
Rikke Stær Nielsen 14th granddaughter Korsør 05.11.1966
Helen Jacobsen 13th granddaughter Durup 01.05.1967
Dorthe Dahlgaard Dingel 14th granddaughter 10.11.1967
Per Stær Nielsen 14th grandson Skælskør Sorø, Danmark 02.03.1968
Lars Filskov Andersen 13th grandson Horsens 17.11.1968
Louise Lybye Dahlgaard 14th granddaughter 15.01.1969
Lone Jacobsen 13th granddaughter Nedrehede Skals, Viborg, Danmark 20.03.1969
Tommy Mikkelsen 14th grandson Århus 20.04.1970
Jeanette Hansen 14th granddaughter Vejle 18.10.1970
Pernille Dahlgaard 14th granddaughter 16.02.1971
Mads Kelø 14th grandson Odense 22.06.1971
Anne Dorthe Hansen 14th granddaughter Vejle 14.02.1973
Søren Dahlgaard 14th grandson 29.12.1973
Loise Møller 14th granddaughter Århus 03.07.1974
Melmanat 14th grandson Iran 23.08.1974
Kim Fokdal 14th grandson Roskilde 16.12.1974
Lisbeth Rebekka Kelø 14th granddaughter Odense 14.05.1975
Jesper Dahlgaard 14th grandson 13.01.1976
Espen Dittmann 14th grandson 24.09.1976
Mikael Dahlgaard 14th grandson 14.10.1976
Line Revsbæk 14th granddaughter Illerupvej 24, 8200 Århus N 16.03.1977
Kenneth Fokdal 14th grandson Køge 18.07.1977
Niels Dittmann 14th grandson 27.01.1979
Klaus Jørgensen 14th grandson Søndre Sogn, Roskilde 19.10.1979
Martin Dahlgaard 14th grandson 12.6.1980
Morten Revsbæk 14th grandson Illerupvej 24, 8200 Århus N 20.07.1980
Heidi Vedel Hansen 14th granddaughter 20.12.1980
Christian Kiil la Cour 14th grandson Horsens 04.02.1981
Lise Andersen 14th granddaughter Horsens, Central Jutland, Horsens Kommune, Denmark 11.7.1981
Maria Andersen Wael 14th granddaughter Århus 03.11.1981
Michael Rohden 14th grandson Aabenra, Aabenra, Sønderborg, Danmark 10.08.1983
Kathrine Andersen Wael 14th granddaughter Århus 08.01.1984
Heidi Ravnsgaard Rolskov 14th granddaughter Horsens 19.06.1984
Sara Ho Jacobsen 14th granddaughter Horsens 21.06.1984
Timothy Søren Roy Saunders 14th grandson Kingston, Ontario, Canada 15.09.1984
Marianne Andersen 14th granddaughter Horsens 8.11.1984
Casper Strecker 14th grandson 04.09.1985
Maria Ho Jacobsen 14th granddaughter Horsens 24.09.1986
Poul Dittmann 14th grandson 05.11.1986
Christian Brandt Rixen Andersen 14th grandson Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 19.06.1987
Asker Laubjerg 14th grandson Tybjerglille Bakker 03.07.1987
Karina Ravnsgaard Rolskov 14th granddaughter Juelsminde 30.07.1987
Casey Christopher Rasmus Saunders 14th grandson Kingston, Ontario, Canada 20.10.1987
Kim Jun Pedersen 14th grandson Seul, Korea 09.10.1988
Joachim Brandt Rixen Andersen 14th grandson Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 01.01.1989
Jesper la Cour Rosendahl Poulsen 14th grandson Tvingstrup, Horsens 05.01.1990
Emil Pedersen 14th grandson Valby, Capital Region, Københavns Kommune, Denmark 2.5.1990
Christina Drejer Stinne 14th granddaughter Hansted, Horsens, Vejle, Danmark 07.07.1990
Anne Rohden 14th granddaughter Aabenra, Aabenra, Sønderborg, Danmark 25.06.1991
Jonas Vendelbo Andersen 14th grandson Tyrsted Uth, Horsens, Vejle, Danmark 14.10.1991
Sebastian Thomsen 14th grandson Holbæk 30.04.1992
Camilla Rixen Andersen 14th granddaughter Horsens 06.06.1992
Michelle Louise Nielsen 14th granddaughter Horsens 05.02.1993
Jonas la Cour Rosendahl Poulsen 14th grandson Serridslev, Vejle, Danmark 13.05.1993
Jara Alexandra Rolskov Thagaard Jensen 14th granddaughter Tyskland 10.1993
Sebastian Bundgaard Rolskov Jensen 14th grandson 12.11.1993
Sophie Thomsen 14th granddaughter Frederiksberg, København, Danmark 15.02.1994
Frederik Brandt Rixen Andersen 14th grandson Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 08.06.1994
Maibritt Line Nielsen 14th grandson Horsens 02.11.1994
Anders la Cour Rosendahl Poulsen 14th grandson Serridslev, Vejle, Danmark 10.05.1995
Nanna Vendelbo Andersen 14th granddaughter Tyrsted Uth, Horsens, Vejle, Danmark 25.07.1995
Casper Rixen Andersen 14th grandson Horsens 22.09.1998
Emil la Cour Rosendahl Poulsen 14th grandson Serridslev, Vejle, Danmark 17.02.1999
Jens Harald Rolskov 14th grandson Måstrup, 9870 Sindal, Danmark 09.09.1999
Lui Valdemar Fausing 14th grandson Frederiksberg, København, Danmark 26.10.1999
Luna Victoria Fausing 14th granddaughter Frederiksberg, København, Danmark 13.02.2001
Tristan Seltz Christensen 14th grandson Rigshospitalet, København 25.07.2002
Bedsteforældre
Anne Joachimsdatter Flemming Bedstemoder
Laurids Mogensen Løvenbalk Bedstefader Aunsbjerg Herregård Sjørslev, Aunsbjerg, Viborg, Danmark 1454 Tjele Gods, Viborg, Danmark 1500
Oldeforældre
Else Svendsdatter Udson Oldemoder
Mogens Jensen Løvenbalk Oldefader Aunsbjerg Herregård Sjørslev, Aunsbjerg, Viborg, Danmark 1400 Sjørslev, Aunsbjerg, Viborg, Danmark 1441
Tipoldeforældre
Svend Udson Tipoldefader
Ukendt Tipoldemoder
Jens Nielsen Løvenbalk Tipoldefader Aunsbjerg Herregård Sjørslev, Aunsbjerg, Viborg, Danmark 1344 Aunsbjerg Herregård Sjørslev, Aunsbjerg, Viborg, Danmark 1438
Tiptipoldeforældre
Niels Eriksen Løvenbalk Tiptipoldefader Aunsbjerg Herregård Sjørslev, Aunsbjerg, Viborg, Danmark 1331 Aunsbjerg Herregård Sjørslev, Aunsbjerg, Viborg, Danmark 1377
Sophie Johansdatter Rantzau Tiptipoldemoder Holsten 1335 1367
Tip3-oldeforældre
Erik Christoffersen Løvenbalk Tip3-oldefader
Johan Caisen Rantzau Tip3-oldefader
NN Godskesdatter Tip3-oldemoder
Tip4-oldeforældre
Jomfru af Lunge Tip4-oldemoder
Konge Christoffer II Tip4-oldefader 1276 Lolland 02.08.1332
Tip5-oldeforældre
Erik Klippinge Tip5-oldefader 1249 1286
Dronning Agnes Brandenburg Tip5-oldemoder 1257 1304
Fjerne forfædre
Adelaide af Susa og Turin 14th great grandmother
Adele of Normandy 11th great grandmother
Ælfflæd 15th great grandmother
Afonso I of Portugal 10th great grandfather
Agnes 12th great grandmother
Agnes af Loon 10th great grandmother
Agnes af Poitou 14th great grandmother
Agnes af Saarbrücken 11th great grandmother 1147
Albrecht II 8th great grandfather 1261
Alfonso VI of León and Castile Alfonse VI 12th great grandfather
Anastasia 13th great grandmother
Basil Skleros 15th great grandfather
Béatrice of Vermandois 12th great grandmother
Bodil 11th great grandmother
Count of Albon Guy I 13th great grandfather
Count of Poitou William III Towhead 11th great grandfather
Dronning Margrethe Sambria af Pommeren 7th great grandmother
Eadgifu 14th great grandmother
Estrid Svendsdatter 13th great grandmother
Frederik af Saarbrucken 12th great grandfather
Fyrste Volodar 10th great grandfather 1176
Giesela af Schwaberen 15th great grandmother
Greve Oddo af Savoyen 14th great grandfather 1057
Gunhild af Polen 14th great grandmother
Gunhild Sveinsdatter 12th great grandmother
Harald Blåtand 15th great grandfather 986
Hedwig of Saxony 11th great grandmother
Helena Sklerina 14th great grandmother
Henry the Fowler 12th great grandfather
Henry, Count of Portuga 11th great grandfather
Hertuginde Judith 9th great grandmother
Hugh The Great 11th great grandfather
Inés of Barcelona 12th great grandmother
Ingeborg af Novgorod 10th great grandmother 18.1.1122
Kejser af Tyskland Otto den første 12th great grandfather
Kejser af Tyskland Otto den Store 13th great grandfather
Kejser af Tyskland Otto II 14th great grandfather
King Edward the Elder 15th great grandfather
King Robert I of France 12th great grandfather
Konge af Portugal Sancho I 9th great grandfather 1211
Kristina Ingesdatter 11th great grandmother
Mahaut of Albon 11th great grandmother
Matilda of Ringelheim 12th great grandmother
Maud of Savoy 10th great grandmother
Mectide 7th great grandmother
Mectide af Meklenborg 8th great grandmother 23.11.1270
Mieszko I af Poland 15th great grandfather
Otto I 10th great grandfather
Richia af Polen 10th great grandmother
Sofie af Bayern 9th great grandmother
Storfyrste af Kiev Mitislav I 11th great grandfather
Theodosios Monomachos 15th great grandfather
Theophano 14th great grandmother
Ulf Jarl 13th great grandfather 1026
Vendisk princesse Tove 15th great grandmother
Vladimir the Great 15th great grandfather
Ximena Moniz 12th great grandmother
Ludvig II Den Stammende 15th great grandfather 846 879
Rollo af Normandiet 12th great grandfather Fakse 846 Rouen, Fankrig 931
Adelheid 15th great grandmother 855 901
Karl Charles III 14th great grandfather 879 929
Gisela af Frankrig 12th great grandmother 911
Ludvig IV 13th great grandfather 10.09.0920 30.09.0954
Hugo Capet 10th great grandfather 940 996
Adelaide of Poitiers 10th great grandmother 945 1004
Svend Tveskæg 14th great grandfather Jellinge 960 England 1014
Gerberga af Burgund 13th great grandmother 965 1016
Hertug Boleslav III 11th great grandfather 965 1037
Yaroslav I the Wise 14th great grandfather 978 20.2.1054
Konge af Sverige Olof Skötkonung 15th great grandfather 980 1021
Konrad II 15th great grandfather 990 4.6.1039
Gothelene (?) 13th great grandmother 993
Byzantinsk kejser Constantine IX Monomachos 14th great grandfather 1000 11.1.1055
Svensk princesse Ingigerd Olafsdottir 14th great grandmother Sigtuna, Sigtuna Kommun, Stockholm, Sweden 1001 Saint Sophia Cathedral, Novgorod, Rusland 10.2.1050
Henrik III 14th great grandfather 1017 1056
Konge Svend Estridsen 12th great grandfather 1020 28.04.1074
Guy II, Count of Albon 12th great grandfather 1025 1095
Storfyrste af Kiev Versevolod I Yaroslavich 13th great grandfather 1030 Vyshhorod 13.4.1093
Henry, Duke of Burgundy 12th great grandfather 1035 1074
Sybil (Beatriz) of Barcelona 12th great grandmother 1035 1088
Frederik I 12th great grandfather 1050 1105
Kejser Henrik IV 13th great grandfather 1050 1106
Bertha af Savoyen og Torino 13th great grandmother 1051 1087
Storfyrste af Kiev Vladinar II Monomachos 12th great grandfather 1053 19.5.1125
Erik Ejegod 11th great grandfather 1056 1103
Theresa, Countess of Portugal 11th great grandmother 1080 1130
Hertug af Swabien Frederik II 11th great grandfather 1090 1147
Amadeus III of Savoy 11th great grandfather 1095 1148
Konge Knud Lavard 10th great grandfather 1096 1131
Greve Ludwig II 10th great grandfather 1128 Neunberg Castle 1172
Konge Valdemar I den Store Monomakh 9th great grandfather 14.1.1131 12.5.1182
Judith af Hohenstaufen 10th great grandmother 1135 7.7.1191
Dronning Sofia af Minsk 9th great grandmother 1140 05.05.1198
Greve af Thuringen Herman den første 9th great grandfather 1155 25.4.1217
Hertug af Sachsen Greve af Anholt Bernhard III 9th great grandfather 1160 1212
Valdemar II Sejr 8th great grandfather 1170 1241
Dulce Berenguer Af Barcelona og Aragonia 9th great grandmother 1192 1198
Berengaria af Portugel 8th great grandmother 1195 1221
Agnes af Türingen 8th great grandmother 1206 1247
Sambor II 8th great grandfather 1211 1277
Johan I af Brandenburg 7th great grandfather 1213 04.04.1266
Konge Christoffer I 7th great grandfather 1219 1259
Onkler & tanter
Jørgen Lauridsen Løvenbalk Onkel Tjele Gods, Viborg, Danmark 1532
Knud Lauridsen Løvenbalk Onkel Tjele Gods, Viborg, Danmark 1529
Maren Lauridsdatter Løvenbalk Tante Tjele Gods, Viborg, Danmark
Mogens Lauridsen Løvenbalk Onkel 1536
Grand2-onkler & -tanter
Ellen Jensdatter Grand2-tante
Erik Jensen Grand2-onkel Aunsbjerg Herregård Sjørslev, Aunsbjerg, Viborg, Danmark
Gjertrud Jensdatter Grand2-onkel
Maren Jensdatter Grand2-tante Aunsbjerg Herregård Sjørslev, Aunsbjerg, Viborg, Danmark
Margrethe Jensdatter Grand2-tante
Grand4-onkler & -tanter
Johan Eriksen Grand4-onkel
Niels Eriksen Banner Grand4-onkel
Margrethe Eriksdatter Løvenbalk Grand4-tante 1322 1350
Svigeronkler & -tanter
Erik Skram Onkel (indgiftet)
Andre slægtninge
Adeliza 4th cousin 9 times removed up (f)
Ælfred Ætheling 3rd cousin 10 times removed up (m)
Anne Nielsdatter Banner Grand3-halvtante Vinstrup 1475
Edward the Confessor 3rd cousin 10 times removed up (m)
Ellen Pedersdatter Skram Tip3-oldeforældres oldedatter
Emma 2nd cousin 11 times removed up (f)
Goda of England - Godgifu 3rd cousin 10 times removed up (f)
Guldharald 1st cousin 16 times removed up (m)
Gunhilda of Denmark 1st cousin 14 times removed up (f)
Gunhilda of Denmark 3rd cousin 10 times removed up (f)
Harold Harefoot 1st cousin 14 times removed up (m)
Mauger 2nd cousin 11 times removed up (m)
Richard I of Normandie 1st cousin 12 times removed up (m)
Richard II 2nd cousin 11 times removed up (m)
Richard III 3rd cousin 10 times removed up (m)
Robert 2nd cousin 11 times removed up (m)
Robert The Magnificient 3rd cousin 10 times removed up (m)
Svein Knutsson 1st cousin 14 times removed up (m)
Otto I, Duke of Carinthia 2nd cousin 14 times removed up (m) 848
Liutgarde of Saxony 1st cousin 15 times removed up (f) 931 18.11.953
Emma af Normandiet 2nd cousin 11 times removed up (f) 985 6.3.1052
Henrik af Speyer 3rd cousin 13 times removed up (m) 990 1039
Konrad II 4th cousin 12 times removed up (m) 990 4.6.1039
Knud III Hardeknud 3rd cousin 10 times removed up (m) 1018 8.6.1042
Knud III Hardeknud 1st cousin 14 times removed up (m) 1018 8.6.1042
Wiliam The Conqueror 4th cousin 9 times removed up (m) 1028 1087
Jens Nielsen Kaas Tip3-oldeforældres tipoldesøn 1477 Taarupgaard 1519
Niels Jensen Kaas Tip3-oldeforældres tiptipoldesøn 1505 1534
Børnebørn
Åge Pedersen 12th grandson-in-law
Anne Margrethe Hansdatter Tip5-oldesvigerdatter
Annie Elisabeth Grønning 13th granddaughter-in-law
Cathrine Hansdatter Tørslef Tip5-oldesvigerdatter
Ejner Andersen 12th grandson-in-law
Erik Kelø 13th grandson-in-law
Gerda Marie Olsen 12th granddaughter-in-law
Hans Børge Hansen 13th grandson-in-law
Heinrich Joakim Franzen 12th grandson-in-law
Helle Bundgaard Jensen 13th granddaughter-in-law
Helle Kiil Rasmussen 13th granddaughter-in-law
Laust Christian Nielsen 8th grandson-in-law
Maria Nielsdatter Arctand Oldesvigerdatter
Marie Jensen 11th granddaughter-in-law
Marie Christine Pedersen 11th granddaughter-in-law
Mette Poulsdatter 8th granddaughter-in-law
Morten Nielsen 8th grandson-in-law
Niels Hansen Danielsen 8th grandson-in-law
Niels Jensen Nielsen Fuglsang 11th grandson-in-law
Oda Jensen Bangshåb 12th granddaughter-in-law
Peder Jacobsen Holst Tipoldesvigersøn
Pia Brandt Johansen 13th granddaughter-in-law
Povel Geertsen 8th grandson-in-law
Preben Pedersen 13th grandson-in-law 7.1995
Søren Christensen Bhie Oldesvigerdatter Ingstrup, Hjørring, Danmark
Søren Thagaard Jensen 13th grandson-in-law
Søren Troldeskov 14th grandson-in-law
Susanne Margrethe Madsen 13th granddaughter-in-law
Svend Niels Kristian Pedersen 12th grandson-in-law
Thomas Christensen Mumme Oldesvigersøn
Ukendt 8th granddaughter-in-law
John Nielsen Lund 13th grandson-in-law Glostrup, Glostrup, København, Danmark 02.06.54
Jette Svendsen 13th granddaughter-in-law Grenå, Randers, Danmark 14.03.58
Aage Christensen 13th grandson-in-law Skjern 30.07.59
Jacob Jensen Holm Datter-/Sønnedatters ægtefælle Viborg, Viborg, Danmark 1543 Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 29.04.1609
Else Pedersdatter Sønne-/datterdatter 1559 1591
Else Pedersdatter Løvenbalk Sønne-/datterdatter Viborg, Viborg, Danmark 1559
Mette Christoffersdatter Bang Oldesvigerdatter Skyum, Thisted, Danmark 1565
Niels Andersen Schytte Tipoldesvigersøn Tostrup, Roum, Ålborg, Danmark 1608 Vestervig, Thisted, Danmark 1676
Rubech Christensen Humble Tipoldesvigersøn 1610 1673
Frands Hansen Hagedorn Tiptipoldesvigersøn Nykøbing, Mors, Viborg, Danmark 23.09.1650 Solbjerg, Mors, Viborg, Danmark 03.05.1696
Johanne Sørensdatter Tip3-oldesvigerdatter Todbjerg, Randers, Århus, Danmark 1680
Christian Pedersen Mulvad Tip4-oldesvigersøn Ringive, Vejle, Danmark 1694 Jelling, Vejle, Danmark 1754
Mads Jensen Bodrum Filtenborg Tip5-oldesvigersøn 1718 1775
Kirsten Thomsadatter Tip5-oldesvigerdatter 1743 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 1816
Henrich Olufsen Tip6-oldesvigersøn Bankerød, Hvaler, Norge 1755 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 07.09.1829
Kirsten Josephsdatter Tip6-oldesvigerdatter 1758 1833
Anne Jensdatter Tip6-oldesvigerdatter Stubkær, Bording, Ringkøbing, Danmark 1776 Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 10.01.1863
Poul Christensen Dahlgaard 8th grandson-in-law 1794 1833
Niels Andersen 8th grandson-in-law Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark 10.07.1796 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 16.11.1887
Peder Rasmussen 9th grandson-in-law Røgen Tvilum, Silkeborg, Ringkøbing, Danmark 31.12.1813
Inger Kirstine Jensdatter 8th granddaughter-in-law Ravnholt, Bording, Ringkøbing, Danmark 1818
Mette Thomasdatter 9th granddaughter-in-law 1820 1906
Mette Kirstine Nielsdatter 9th granddaughter-in-law Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 22.06.1831 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 21.01.1903
Nielsine Nielsdatter 9th granddaughter-in-law Gjellerup, Ringkøbing, Danmark 10.10.1833
Johanne Pedersen Primdahl 10th granddaughter-in-law 1848 1933
Jens Thomas Andersen 10th grandson-in-law Ikast, Ringkøbing, Danmark 08.11.1851
Nielsine Christiane Pedersen 9th granddaughter-in-law Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 23.03.1861 Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 23.05.1923
Nielsine Nielsen 10th granddaughter-in-law Sunds, Ringkøbing, Danmark 18.09.1865
Ane Kirstine Nielsen 10th granddaughter-in-law Sønderås, Sunds, Ringkøbing, Danmark 26.01.1868
Amalie Pedersen 10th granddaughter-in-law Søndre Ørum, Viborg, Danmark 27.09.1873 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 07.08.1905
Petrea Nielsen 10th granddaughter-in-law Favrholt, Ikast, Ringkøbing, Danmark 13.02.1877
Kristine Dorthea Poulsen 11th granddaughter-in-law Viborg 3.9.1885 1975
Ole Marius Voldby 11th grandson-in-law Stautrup, Kold, Århus, Danmark 06.10.1886
Emma Amalie Sørensen 11th granddaughter-in-law 07.04.1890 29.02.1916
Edvard Christian Hamann 11th grandson-in-law Mårslet, Århus, Danmark 05.09.1894 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 08.12.1950
Mette Kirstine Jokumsen 11th granddaughter-in-law Askildrup Ølst, Randers, Danmark 1.12.1895 25.7.1981
Anders Kristian Andersen 11th grandson-in-law Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 12.02.1899
Kaj Åge Rønnelin Sørensen 12th grandson-in-law Sions sogn, København, Danmark 12.12.1901
Hans Otto Simonsen 12th grandson-in-law Ørsted, København 13.04.1904 Ørsted, København 6.1984
Harald August Klingenberg Nielsen 12th grandson-in-law Egebjerg Mark, Hansted, Skanderborg, Århus, Danmark 31.10.1907
Ellen Sørine Karen Pedersen 11th granddaughter-in-law Børsted, Thureby, Præstø, Danmark 26.12.1910
Jens Jensen Skou 12th grandson-in-law Mygind Randers 08.08.1911 Voldum Randers 16.04.1935
Anna Frandsen 11th granddaughter-in-law 07.11.1912
Johanne Marie Junker 12th granddaughter-in-law Tyrolsgade 13, København, Danmark 8.1.1915
Svend Oluf Olesen 12th grandson-in-law Bodholt, Bording, Ringkøbing, Danmark 13.01.1915 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 25.02.2005
Herdis Hansen 11th granddaughter-in-law Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 09.04.1918
Johannes Hjøllund 12th grandson-in-law 22.06.1918
Tove Karen Jørgensen 12th granddaughter-in-law 13.03.1919 10.05.2013
Charles Kornelius Ebbesen 12th grandson-in-law Grindsted, Vejle, Danmark 23.09.1920
Jens Johan Pedersen 11th grandson-in-law Rønkilde, Bording, Ringkøbing, Danmark 16.03.1921 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 14.03.1988
Villy Christian Christensen 12th grandson-in-law 29.07.1921
Otto Salomonsen 12th granddaughter-in-law Septrup, Tem 01.02.1923
Kristian Ernst Laubjerg 12th grandson-in-law Teglværksvej 7, Hellerød 18.06.1926 25.01.2015
Gerda Nielsen 12th granddaughter-in-law Hals, North Jutland, Ålborg Kommune, Denmark 23.11.1928 Horsens 31.7.1981
Axel Skouenborg Rolskov 12th grandson-in-law Nørre Vissing Vang, Skanderborg 15.10.1929
Svend Jacobsen 12th grandson-in-law Roslev, Viborg 14.09.1931 Hobro, Ålborg 02.02.1971
Ketty Skou 14th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Aase La Cour Herlin Jensen 12th granddaughter-in-law Horsens 10.11.1935 02.11.1987
Åse Filskov 12th granddaughter-in-law Holstebro, Holstebro, Ringkøbing, Danmark 03.06.1938
Erling Jørgensen 13th grandson-in-law Bellinge Odense 22.09.1939
Inger Rasmussen 13th granddaughter-in-law 10.10.1939
Ulla Svendsen 12th granddaughter-in-law 26.09.1943
Helga Lybye 13th granddaughter-in-law 09.10.1943
Karen 13th granddaughter-in-law 30.07.1945
Poul Sørensen 13th grandson-in-law Rakkeby ved Hjørring 31.01.1946
Ludvig Edvard Dittmann 13th grandson-in-law 22.02.1946
Kurt Fokdal 13th grandson-in-law Ejby Roskilde 15.05.1947
Dennis Milton Saunders 13th grandson-in-law 28.02.1948
Berit Annelie Vejrup 12th granddaughter-in-law Varde, Ribe, Ribe, Danmark 16.10.1951
Allan Revsbæk 13th grandson-in-law Illerupvej 24, 8200 Århus N 09.11.1951
Ole Wael 13th grandson-in-law 20.01.1954
Mogens Riis Laubjerg 13th grandson-in-law Sølystgade 56, 8000 Århus C, Danmark 11.11.1954
Egon Rohden 13th grandson-in-law Klostersogn, Horsens, Vejle, Danmark 17.01.1955
Tullia Tove Dahlgaard 13th granddaughter-in-law Frisersvej Gentofte 06.10.1956
Terrence Nilson Bush 14th grandson-in-law Lincoln, Nebraska, USA 26.10.1956
Villy Ludvig Marcher 13th grandson-in-law Tårnborg Sorø 20.03.1957
Elin Elida Christophersen 13th granddaughter-in-law Færøerne 11.10.1957
Claus Strecker 13th grandson-in-law 22.02.1958
Jens Christian Jensen Andersen 13th grandson-in-law Glostrup, Glostrup, København, Danmark 02.04.1961
Ulla Ravnsgaard Nielsen 13th granddaughter-in-law 14.04.1961
Arnbjørn S Egholm 13th grandson-in-law Thorshavn, Færøerne 19.12.1965
Bo Nielsen 13th grandson-in-law Nimtofte 18.06.1966
Frank Rosendahl Poulsen 13th grandson-in-law Serridslev, Vejle, Danmark 13.04.1968
Sabrina Ann Callaghan 14th granddaughter-in-law Our Lady of the Lourdes Catholic Church, Drougheda, Ireland 13.01.1987

Notater

Fra Reventlow:

Thøger Jensen Løvenbalk ( "Broder Thøger" ) munk
Født 1490 i Tjele Sogn, Sønderlyng Herred
Død 6 juni 1538 i viborg
Gift omkring 1530 med Anna Pedersdatter
Thøger Jensen:

Han of Hans hustru Anne Pedersdatter var nogle af de første, som - officielt - brød den katolske kirkes cølibatsbånd. Thøger Jensen var munk i Johanniterordenens (korsbrødrenes) kloster i Viborg, da Hans Tausen engang i løbet af sommeren 1525 blev overflyttet dertil fra Antvorskov Kloster. Senere blev Thøger præst ved Sortebrødre Kirke. Hans familiemæssige tilknytning til adelsfamilien Løvenbalk er blevet diskuteret. I "Atlas Danicus, Viborg Bispedømme" af Peder Hansen Resen omtales Thøger Jensen Løvenbalk i flere sammenhænge: Side 15, fodnote 2: (Jens Nielsen Løvenbalk) lovede engang, da han var stedt i en stor Fare, at han, hvis han kom ud af den vanskelighed, som han var indviklet i, ville overgive denne Søn, skønt han var af adelig Herkomst til et Kloster, og da det også gik ham efter ønske, gjorde han, hvad han havde lovet og overgav sin Søn tillige med meget Gods til Klostret. Thøger Løvenbalk forlod Klostret og ægtede nogle Aar efter en jomfru blandt nonnerne, med hvem han fik en Søn M. Peder Thøgersen, senere Biskop i Viborg.

Side 15, afsnit 6: Et Kloster for fratres minores, som vi på Dansk kalder "Graabrødre" indviet til Skt. Maria, blev paa Reformationens Tid omdannet til et Fattighus. I dette boede Hans Tausens Medarbejder ved Reformationen, Broder Thøger Løvenbalk, der blev indsat som (den reformerede) Gudsdyrkelses første Præst ved den Kirke, som paa Dansk benævness "Sorte-brødre Kirke", men han ønskede at blive begravet i Graabrødrenes Kirke, og her blev han jordfæstet paa Kirkegaarden ved Kirkens sydlige Dør, hvor der engang var bygget et Kapel. Graven er dækket af en hvid Gravsten, hvorunder ogsaa hviler: Jens Nielsen Løvenbalk og hans Hustru Helvig Munk. en adelig Frue, den nævnte Thøgers forældre (forfædre). Viborgbispen Peder Villadsen 1610-1673 - Thøgers søns dattersøn: Meget tyder på, at Resen har fået mange af sine oplysninger fra netop denne betydelige person, der var overordentlig historisk interesseret.

Se iøvrigt under "Noter - Word", der om Thøger Jensens slægtskab med slægten "Løvenbalk" bl.a. konkluderer således: Præster af adel aflagde ved indtræden i den luthersk-evangeliske kirke deres adelsnavn og -våben. Den af Thøger Jensen autoriserede inskription på den løvenbalkske skriftestol tyder på slægtsskab. Det ville have været utilbørligt at indskære sit navn på en fremmed gave til kirken. Det er meget væsentligt fingerpeg i retning af slægtskab, at Thøger Jensen uantastet kan tale reformatorisk i det Graabrødrekapel, hvori Jens Nielsen Løvenbalk og Ellen Pedersdatter Munk lå begravede. Her var altså Løvenbalkske enemærker, og derhen fører Thøger Jensen Hans Tausen, efter at sidstnævnte har udtalt frygt for forfølgelse. I dette kapel finder Thøger Jensen sit sidste hvilested, nær Løvenbalkerne, hvilket turde være det stærkeste vidnesbyrd om slægtsskabet". "Et oldebarn af Thøger, den kendte biskop Peder Villadsen (1610-1676), holdt i 1672 i Viborg ved indsættelsen af en korrektor en tale på latin, hvori han to gange oplyser, at hans oldefar bar slægtsnavnet "Løvenbalk".
I Viborg Stiftsbog 1690 står flg. om Thøger: "Thøger Løvenbalk, født Adel som først var Munk af Graabrødreklostret i Viborg, rejste til København med mag. Hans Tausen og prædikede der den evangeliske Religion, indtil han blev kaldet til dette Sted". Der er altså flere henvisninger og hvad vigtigt er, er "næsten" samtlige kilder enige i, at han er af den adelige slægt.

Kilde: Reventlow

Sadolins har ham med disse forældre


Såfremt han vitterligt er af denne slægt er hans far nu nok Jens Lauridsen Løvenbalk til Tjele, død 29.04.1538 og hans mor Helene Pedersdatter Munk.

Historie

Dato Alder Begivenhed Kategori
10 Nov 1483 - 18 Feb 1546 (-6.6) - 55.7 Martin Luthers tidsalder Kendte personer
22 Aug 1485 - 21 Apr 1509 (-4.9) - 18.8 Engelske konger: Henry VII. Storbritannien
31 Mar 1492 1.8 Alhambra-ediktet Spanien
3 Aug 1492 - 15 Mar 1493 2.1 - 2.7 Columbus‘s første rejse Opdagelser & Kolonisering
25 Sep 1493 - 11 Jun 1496 3.2 - 6.0 Columbus‘s anden rejse Opdagelser & Kolonisering
1495 5.0 Vendig-forbundet (’Det hellige Forbund 1495’) Italien
30 May 1498 - 25 Nov 1500 7.9 - 10.4 Columbus‘s tredie rejse Opdagelser & Kolonisering
11 May 1502 - 7 Nov 1504 11.9 - 14.4 Columbus‘s fjerde rejse Opdagelser & Kolonisering
1505 15.0 Portugal påbegynder oprettelse af støttepunkter på kysten i det østlige Afrika og i Indien Opdagelser & Kolonisering
10 Jul 1509 - 27 May 1564 19.0 - 74.0 Johannes Calvins tidsalder Kendte personer
31 Oct 1517 27.4 Luther slår sine 95 teser op på Allehelgenskirkedøren i Wittenberg Verden
6 May 1527 - 7 Jun 1527 36.9 - 37.0 Roms plyndring Italien
1535 - 1542 45.0 - 52.0 Unionslovene af 1535 Storbritannien
CA 1540 - 28 Jan 1596 50.0 - 105.6 Sir Francis Drakes tidsalder Kendte personer