A3et

Anders Poulsen

Persondiagram

Forældre

Fader Fødselsdato Moder Fødselsdato
Poul Andersen Tyvkjær Post 26.01.1772 Kirstine Nielsdatter 13.05.1770

Personbegivenheder

Begivenhedstype Dato Sted Beskrivelse
Fødsel 08.11.1801 Thiimhus, Ikast, Ringkøbing, Danmark
Vielse 13.02.1829 Odder, Århus, Danmark
Død 27.12.1864 Thiimhus, Ikast, Ringkøbing, Danmark

Slægtskabsrapport

Navn Art Fødselssted Fødselsdato Dødssted Dødsdato
Partner
Karen Rasmusdatter Ægtehustru Odder, Århus, Danmark 26.06.1807 Thiimhus, Ikast, Ringkøbing, Danmark 21.11.1869
Brødre & søstre
Niels Poulsen Broder 26.04.1795 1795
Mette Poulsdatter Søster Ikast, Ringkøbing, Danmark 24.09.1797
Niels Poulsen Broder Ikast, Ringkøbing, Danmark 20.07.1800 Ikast, Ringkøbing, Danmark 28.08.1800
Marianne Poulsen Søster Ikast, Ringkøbing, Danmark 26.12.1805
Nicoline Poulsen Søster Ikast, Ringkøbing, Danmark 20.12.1808 Boes, Dover, Skanderborg, Danmark 08.05.1876
Maren Poulsen Søster 16.12.1810
Børn
Poul Andersen Søn Odder, Århus, Danmark 16.09.1829
Rasmus Andersen Søn Ikast, Ringkøbing, Danmark 28.01.1832
Kirsten Andersen Datter Thiimhus, Ringkøbing, Danmark 07.02.1834
Maren Andersdatter Datter Thiimhus, Ringkøbing, Danmark 02.02.1836
Anders Andersen Søn 20.07.1838 07.04.1840
Mette Marie Andersen Datter Ikast, Ringkøbing, Danmark 17.12.1840
Ane Kirstine Andersen Datter Ikast, Ringkøbing, Danmark 19.10.1843 Elling, Funder, Viborg, Danmark 15.05.1919
Niels Andersen Søn Thiimhus 02.04.1846
Knud Andersen Søn Ikast, Ringkøbing, Danmark 13.03.1848
Jens Thomas Andersen Søn Ikast, Ringkøbing, Danmark 08.11.1851
Forældre
Kirstine Nielsdatter Moder Thorup, Sunds, Ringkøbing, Danmark 13.05.1770 Thiimhus, Ringkøbing, Danmark 12.02.1846
Poul Andersen Tyvkjær Post Fader Lund, Gjellerup, Ringkøbing, Danmark 26.01.1772 Thiimhus, Ikast, Ringkøbing, Danmark 11.02.1839
Oldebørn
Hulda Kristiane Uhrskov Kristensen Oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 20.09.1903 Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 27.05.1989
Peder Vilhelm Uhrkov Kristensen Oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.05.1905
Axel Henrik Uhrskov Kristensen Oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 10.06.1906 04.07.1926
Erna Kathrine Uhrskov Kristensen Oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 28.07.1909
Jens Kristian Andersen Oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 24.07.1910 1915
Anna Margrethe Uhrskov Kristensen Oldedatter Engesvang, Kragelund, Viborg, Danmark 09.09.1911
Agnes Margrethe Andersen Oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 07.04.1912 København 18.12.1996
Jutta Antonie Helene Andersen Oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 01.10.1914 21.11.1999
Helga Natalie Gudrun Andersen Oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 13.03.1915
Harry Immanuel Uhrskov Kristensen Oldesøn Engesvang, Kragelund, Viborg, Danmark 01.06.1916
Jens Kristian Andersen Oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 5.9.1917 2.6.1936
Vagner Harald Uhrskov Kristensen Oldesøn Engesvang, Kragelund, Viborg, Danmark 13.10.1917
Dagmar Viola Andersen Oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 15.1.1919
Viggo Thorvald Uhrskov Kristensen Oldesøn Engesvang, Kragelund, Viborg, Danmark 07.01.1920
Rosa Ketty Andersen Oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 30.11.1920
Karen Margrete Andersen Oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 25.9.1922
Ester Julie Andersen Oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 8.9.1924
Søren Åge Andersen Oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 7.5.1926 Vejle 16.12.2009
Hans Erik Andersen Oldesøn 22.8.1927
Gerda Elisabeth Andersen Oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.11.1928
Ella Andersen Oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 18.4.1930 Århus 10.11.2002
Frank Andersen Oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 18.04.1930
Karl Heinrich Andersen Oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 11.9.1932
Ove Henning Andersen Oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 22.12.1933
Inger Lise Andersen Oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.7.1935
Jenny Doris Andersen Oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 12.9.1936 1.7.2013
Frode Andersen Oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 5.12.1938
Bent Villy Andersen Oldesøn Gulforhoved Kolpensig Bording 22.8.1940
Tipoldebørn
Andersen Tipoldesøn
Ellen Margrethe Jensen Tipoldedatter
LiselLotte Bangshåb Tipoldedatter Horsens 07.11.59
Anne Mette Bangshåb Andersen Tipoldedatter Horsens 01.07.66
Elly Marie Uhrskov Andersen Tipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.11.1923
Gudrun Jensigne Uhrskov Andersen Tipoldedatter Skygge Engesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 28.11.1926
Jens Peder Uhrskov Andersen Tipoldesøn Skygge Engesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 05.08.1928
Svend Åge Uhrskov Andersen Tipoldesøn Skygge Engesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 11.04.1930
Lander Gulhammer Pedersen Tipoldesøn 08.04.1933
Regner Klingenberg Nielsen Tipoldesøn Horsens Kloster, Horsens, Vejle, Danmark 10.05.1934 1984
Erik Skou Tipoldesøn Voldum Randers 09.08.1934 06.04.1935
Ketty Skou Tipoldedatter Voldum Randers 24.07.1935
Annelis Rønnelin Sørensen Tipoldedatter Nørregade 24, Horsens, Horsens, Ringkøbing, Danmark 01.06.1936
Arne Simonsen Tipoldesøn Valore, Ejby, København, Danmark 30.09.1937
Randi Skou Tipoldedatter Alrø Århus Amt, Danmark 19.08.1938
Anne Lise Andersen Tipoldedatter Horsens 07.11.1940
Ellen Margrethe Simonsen Tipoldedatter Valore, Ejby, København, Danmark 27.03.1941
Joan Guldhammer Pedersen Tipoldedatter 29.07.1944
Mona Skou Tipoldedatter Magleby Sogn Svendborg 11.03.1945 Tårnborg Sorø
Jette Loise Franzen Tipoldedatter Horsens 07.07.1945
Kurt Bøje Pedersen Tipoldesøn Horsens 02.08.1946
Karen Elisabeth Simonsen Tipoldedatter Valore, Ejby, København, Danmark 07.10.1946
Else Uhrskov Andersen Tipoldedatter Kjellerup, Viborg, Danmark 22.10.1946
Grethe Uhrskov Andersen Tipoldedatter Kjellerup, Viborg, Danmark 22.10.1946
Ivan Guldhammer Pedersen Tipoldesøn Horsens 01.12.1947
Margit Andersen Tipoldedatter Horsens 01.01.1948
Tove Elinor Andersen Tipoldedatter Horsens 11.03.1948
Ulla Lilian Pedersen Tipoldedatter 07.04.1948
Erna Guldhammer Pedersen Tipoldedatter Horsens 14.11.1948 23.03.1949
Marie Louise Andersen Tipoldedatter Horsens 18.11.1948
Eva Annitta Andersen Tipoldedatter Horsens 18.11.1949
John Richie Hansen Tipoldesøn Ontario, Canada 29.05.1950
Poul Erik Andersen Tipoldesøn Horsens 1.11.1951
Robert Brian Hansen Tipoldesøn Ontario, Canada 22.02.1952
Allan Guldhammer Pedersen Tipoldesøn Horsens 08.07.1952
Helle Krogh Hansen Tipoldedatter 28.08.1953
Lisbeth Laubjerg Tipoldedatter Sølystgade 56, 8000 Århus C, Danmark 12.09.1953
Mogens Riis Laubjerg Tipoldesøn Sølystgade 56, 8000 Århus C, Danmark 11.11.1954
Hanne Andersen Tipoldedatter Horsens 24.01.1955
Lone Andersen Tipoldedatter Horsens 24.01.1955
Karsten Bangshåb Tipoldesøn Horsens 25.08.1955
Britta Susanne Andersen Tipoldedatter Lund Tumdrup 11.01.1956
Flemming La Cour Herlin Andersen Tipoldesøn Horsens 29.03.1956
Rikke La Cour Herlin Andersen Tipoldedatter Horsens 28.11.1956
Bente Andersen Tipoldedatter Horsens 09.08.1957
Torben Johannes Rolskov Tipoldesøn Vrold Skanderborg 28.07.1958
Heinrich Rene Rixen Andersen Tipoldesøn Lund Tumdrup 21.11.1958
Kim La Cour Herlin Andersen Tipoldesøn Horsens 26.05.1959
Hans Henrik Rolskov Tipoldesøn Vrold Skanderborg 19.12.1959
Birgitte Andersen Tipoldedatter Viby, Århus, Århus, Danmark 09.06.1960
Jesper Franzen Tipoldesøn Århus 09.01.1961
Steen Andersen Tipoldesøn Horsens 19.01.1961 Horsens 07.01.1979
Susanne Andersen Tipoldedatter Horsens 08.04.1961
Vibeke Rolskov Tipoldedatter Vrold Skanderborg 28.2.1962
Anette Dorit Rixen Andersen Tipoldedatter Horsens 23.03.1962
Elisabeth Jacobsen Tipoldedatter Thorsted, Vejle, Vejle, Danmark 22.12.1963
Allen Roy Hansen Tipoldesøn Ontario, Canada 30.01.1964
Claus Filskov Andersen Tipoldesøn Horsens 04.05.1964
Jan Michael Andersen Tipoldesøn Horsens 30.06.1965
Steven Hansen Tipoldesøn Ontario, Canada 23.05.1966
Helen Jacobsen Tipoldedatter Durup 01.05.1967
Lars Filskov Andersen Tipoldesøn Horsens 17.11.1968
Lone Jacobsen Tipoldedatter Nedrehede Skals, Viborg, Danmark 20.03.1969
Tiptipoldebørn
Chatrine Hansen Tiptipoldedatter
Connie Pedersen Tiptipoldedatter
Mira Jun Pedersen Tiptipoldedatter Seul, Korea 11.05.0082
Maj Bangshåb Tiptipoldedatter Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 14.04.90
Mads Bangshåb Tiptipoldesøn Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 12.12.92
Line Bangshåb Christensen Tiptipoldedatter Århus 28.04.96
Liv Bangshåb Tiptipoldedatter Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 22.10.98
Jeppe Bangshåb Christensen Tiptipoldesøn Århus 24.11.99
Lone Pedersen Tiptipoldedatter 17.12.1956
Villy Ludvig Marcher Tiptipoldesøn Tårnborg Sorø 20.03.1957
Anette Marcher Tiptipoldedatter Korsør 21.03.1961
Marianne Simonsen Tiptipoldedatter Århus 25.12.1961
Jens Ole Jørgensen Tiptipoldesøn Stestrup K Eskildstrup Holbæk, Holbæk 04.04.1966
Maibrit Marcher Tiptipoldedatter Svendstrup 20.05.1966
Rikke Stær Nielsen Tiptipoldedatter Korsør 05.11.1966
Per Stær Nielsen Tiptipoldesøn Skælskør Sorø, Danmark 02.03.1968
Tommy Mikkelsen Tiptipoldesøn Århus 20.04.1970
Jeanette Hansen Tiptipoldedatter Vejle 18.10.1970
Mads Kelø Tiptipoldesøn Odense 22.06.1971
Anne Dorthe Hansen Tiptipoldedatter Vejle 14.02.1973
Loise Møller Tiptipoldedatter Århus 03.07.1974
Melmanat Tiptipoldesøn Iran 23.08.1974
Kim Fokdal Tiptipoldesøn Roskilde 16.12.1974
Lisbeth Rebekka Kelø Tiptipoldedatter Odense 14.05.1975
Line Revsbæk Tiptipoldedatter Illerupvej 24, 8200 Århus N 16.03.1977
Kenneth Fokdal Tiptipoldesøn Køge 18.07.1977
Klaus Jørgensen Tiptipoldesøn Søndre Sogn, Roskilde 19.10.1979
Morten Revsbæk Tiptipoldesøn Illerupvej 24, 8200 Århus N 20.07.1980
Heidi Vedel Hansen Tiptipoldedatter 20.12.1980
Christian Kiil la Cour Tiptipoldesøn Horsens 04.02.1981
Lise Andersen Tiptipoldedatter Horsens, Central Jutland, Horsens Kommune, Denmark 11.7.1981
Maria Andersen Wael Tiptipoldedatter Århus 03.11.1981
Michael Rohden Tiptipoldesøn Aabenra, Aabenra, Sønderborg, Danmark 10.08.1983
Kathrine Andersen Wael Tiptipoldedatter Århus 08.01.1984
Heidi Ravnsgaard Rolskov Tiptipoldedatter Horsens 19.06.1984
Sara Ho Jacobsen Tiptipoldedatter Horsens 21.06.1984
Timothy Søren Roy Saunders Tiptipoldesøn Kingston, Ontario, Canada 15.09.1984
Marianne Andersen Tiptipoldedatter Horsens 8.11.1984
Casper Strecker Tiptipoldesøn 04.09.1985
Maria Ho Jacobsen Tiptipoldedatter Horsens 24.09.1986
Christian Brandt Rixen Andersen Tiptipoldesøn Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 19.06.1987
Asker Laubjerg Tiptipoldesøn Tybjerglille Bakker 03.07.1987
Karina Ravnsgaard Rolskov Tiptipoldedatter Juelsminde 30.07.1987
Casey Christopher Rasmus Saunders Tiptipoldesøn Kingston, Ontario, Canada 20.10.1987
Kim Jun Pedersen Tiptipoldesøn Seul, Korea 09.10.1988
Joachim Brandt Rixen Andersen Tiptipoldesøn Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 01.01.1989
Jesper la Cour Rosendahl Poulsen Tiptipoldesøn Tvingstrup, Horsens 05.01.1990
Emil Pedersen Tiptipoldesøn Valby, Capital Region, Københavns Kommune, Denmark 2.5.1990
Christina Drejer Stinne Tiptipoldedatter Hansted, Horsens, Vejle, Danmark 07.07.1990
Anne Rohden Tiptipoldedatter Aabenra, Aabenra, Sønderborg, Danmark 25.06.1991
Jonas Vendelbo Andersen Tiptipoldesøn Tyrsted Uth, Horsens, Vejle, Danmark 14.10.1991
Sebastian Thomsen Tiptipoldesøn Holbæk 30.04.1992
Camilla Rixen Andersen Tiptipoldedatter Horsens 06.06.1992
Michelle Louise Nielsen Tiptipoldedatter Horsens 05.02.1993
Jonas la Cour Rosendahl Poulsen Tiptipoldesøn Serridslev, Vejle, Danmark 13.05.1993
Jara Alexandra Rolskov Thagaard Jensen Tiptipoldedatter Tyskland 10.1993
Sebastian Bundgaard Rolskov Jensen Tiptipoldesøn 12.11.1993
Sophie Thomsen Tiptipoldedatter Frederiksberg, København, Danmark 15.02.1994
Frederik Brandt Rixen Andersen Tiptipoldesøn Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 08.06.1994
Maibritt Line Nielsen Tiptipoldesøn Horsens 02.11.1994
Anders la Cour Rosendahl Poulsen Tiptipoldesøn Serridslev, Vejle, Danmark 10.05.1995
Nanna Vendelbo Andersen Tiptipoldedatter Tyrsted Uth, Horsens, Vejle, Danmark 25.07.1995
Casper Rixen Andersen Tiptipoldesøn Horsens 22.09.1998
Emil la Cour Rosendahl Poulsen Tiptipoldesøn Serridslev, Vejle, Danmark 17.02.1999
Jens Harald Rolskov Tiptipoldesøn Måstrup, 9870 Sindal, Danmark 09.09.1999
Lui Valdemar Fausing Tiptipoldesøn Frederiksberg, København, Danmark 26.10.1999
Luna Victoria Fausing Tiptipoldedatter Frederiksberg, København, Danmark 13.02.2001
Tristan Seltz Christensen Tiptipoldesøn Rigshospitalet, København 25.07.2002
Tip3-oldebørn
Soya Martini Revsbæk Tip3-oldedatter
Villy Ludvig Marcher Tip3-oldesøn Tårnborg Sorø 20.03.1957
Anette Marcher Tip3-oldedatter Korsør 21.03.1961
Maibrit Marcher Tip3-oldedatter Svendstrup 20.05.1966
Magnus Troldeskov Revsbæk Tip3-oldesøn Høgh Guldbergsgade 65, Århus, Danmark 23.12.2007
Elisabeth Nicole Bush Tip3-oldedatter Huston, Texas, USA 15.12.2010
Ronja Revsbæk Troldeskov Tip3-oldedatter Høgh Guldbergsgade 65, Århus, Danmark 31.5.2011
Victoria Emilie Bush Tip3-oldesøn Huston, Texas, USA 22.01.2014
Ella Christina Laubjerg Tip3-oldedatter 26.8.2016
Vester Martini Revsbæk Tip3-oldesøn Aarhus Universitetshospital Skejby, Danmark 05.09.2017
Kayla Chan Laubjerg Tip3-oldedatter Matilda International Hospital, Kina, Hong Kong 15.6.2018
Tip4-oldebørn
Villy Ludvig Marcher Tip4-oldesøn Tårnborg Sorø 20.03.1957
Anette Marcher Tip4-oldedatter Korsør 21.03.1961
Maibrit Marcher Tip4-oldedatter Svendstrup 20.05.1966
Tip5-oldebørn
Villy Ludvig Marcher Tip5-oldersøn Tårnborg Sorø 20.03.1957
Anette Marcher Tip5-oldedatter Korsør 21.03.1961
Maibrit Marcher Tip5-oldedatter Svendstrup 20.05.1966
Tip6-oldebørn
Villy Ludvig Marcher Tip6-oldesøn Tårnborg Sorø 20.03.1957
Anette Marcher Tip6-oldedatter Korsør 21.03.1961
Maibrit Marcher Tip6-oldedatter Svendstrup 20.05.1966
Fjern efterslægt
Villy Ludvig Marcher 13th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 9th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 8th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 10th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 12th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 11th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 14th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Anette Marcher 14th granddaughter Korsør 21.03.1961
Anette Marcher 8th granddaughter Korsør 21.03.1961
Anette Marcher 13th granddaughter Korsør 21.03.1961
Anette Marcher 12th granddaughter Korsør 21.03.1961
Anette Marcher 11th granddaughter Korsør 21.03.1961
Anette Marcher 9th granddaughter Korsør 21.03.1961
Anette Marcher 10th granddaughter Korsør 21.03.1961
Maibrit Marcher 14th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Maibrit Marcher 8th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Maibrit Marcher 13th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Maibrit Marcher 12th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Maibrit Marcher 11th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Maibrit Marcher 9th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Maibrit Marcher 10th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Bedsteforældre
Niels Jensen Ulfborg Bedstefader 1720 1802
Anders Poulsen Bedstefader Lund, Gjellerup, Ringkøbing, Danmark 11.05.1727 13.11.1819
Mette Nielsdatter Bedstemoder Thorup, Sunds, Ringkøbing, Danmark 1739 13.07.1825
Anne Sørensdatter Bedstemoder Gjellerup, Ringkøbing, Danmark 1741
Oldeforældre
Fru Christensen Oldemoder
Povel Christensen Oldefader
Niels Sørensen Pathold Oldefader 1714
Maren Christensdatter Oldemoder 1715
Tipoldeforældre
Christen Povelsen Tipoldefader
? Tipoldemoder Lund, Gjellerup, Ringkøbing, Danmark 13.05.1787
Svigerforældre
Rasmus Jensen Svigerfar Odder, Århus, Danmark Ørting, Århus, Danmark 09.02.1856
Maren Byrgdesdatter Svigermor 1780 Ørting, Århus, Danmark 04.08.1846
Svigersønner & -døtre
Ane Nielsen Svigerdatter
Inger Caroline Nielsen Svigerdatter
Søren Christian Pedersen Svigerdatter
Hans Jørgensen Svigersøn Tved, Svendborg, Svendborg, Danmark 31.05.1826
Henrik Kristensen Svigersøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 17.06.1828 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 11.07.1902
Anne Marie Andersen Svigerdatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 04.04.1856 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 09.12.1930
Ane Marie Kirstine Jensen Svigerdatter Storring, Århus, Danmark 08.09.1858
Peder Sørensen Svigersøn Ebeltoft, Randers, Danmark 13.05.1872
Svogre & svigerinder
Rasmus Jensen Svoger Snærild 26.04.1771
Knud Rasmussen Svoger Morsholt, Odder, Århus, Danmark 21.01.1801 02.02.1801
Maren Rasmusdater Svigerinde Ondrup, Odder, Århus, Danmark 27.05.1802
Kristian Henriksen Svoger Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 08.05.1803 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 27.07.1855
Ellen Rasmusdatter Svigerinde Ondrup, Odder, Århus, Danmark 09.05.1804 1815
Knud Rasmussen Svoger Ondrup, Odder, Århus, Danmark 03.05.1809
Jens Rasmussen Svoger Ondrup, Odder, Århus, Danmark 29.06.1811 01.04.1812
Jørgen Rasmussen Svoger Ondrup, Odder, Århus, Danmark 16.05.1814
Jens Rasmussen Svoger Ondrup, Odder, Århus, Danmark 12.11.1816 17.12.1816
Ane Kirstine Rasmusdatter Svigerinde Ondrup, Odder, Århus, Danmark 02.01.1818 02.12.1820
Hans Rasmussen Svoger 08.10.1820 15.04.1822
Kirsten Rasmusdatter Svigerinde Ondrup, Odder, Århus, Danmark 26.08.1823
Nevøer & niecer
Kirsten Kristensdatter Niece Ikast, Ringkøbing, Danmark 27.10.1825
Henrik Kristensen Nevø Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 17.06.1828 11.07.1902
Pvel Christjan Kristensen Nevø Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 01.01.1832 30.08.1832
Povel Christjan Kristensen Nevø Gulforhoved, 7441 Bording, Danmark 16.09.1833 28.01.1839
Frands Kristensen Nevø Gulforhoved, 7441 Bording, Danmark 01.06.1838 13.12.1838
Frands Kristensen Nevø Gulforhoved, 7441 Bording, Danmark 26.05.1841 26.10.1841
Kirstine Linesen Niece Boes, Dover, Skanderborg, Danmark 30.01.1843
Grandnevøer & grandniecer
Maren Sofie Laursen Grandniece Hornum Mark Hvirring, Skanderborg, Danmark 12.02.1852
Ane Katrine Kristensen Grandniece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 26.05.1885 Elling, Funder, Viborg, Danmark
Grand2-nevøer & -niecer
Albert Henry Madsen Grand2-nevø Engesvang, Kragelund, Viborg, Danmark 01.11.1905
Hulda Natalie Madsen Grand2-niece Funder, Viborg, Danmark 27.01.1907
Petrea Nielsine Madsen Grand2-niece Funder, Viborg, Danmark 27.01.1907
Hjalmer Uhrskov Madsen Grand2-nevø Funder, Viborg, Danmark 27.08.1909
Peder Rudolf Madsen Grand2-nevø Funder, Viborg, Danmark 19.05.1911
Svend Børge Madsen Grand2-nevø Funder, Viborg, Danmark 24.05.1913
Arthur Løvgren Madsen Grand2-nevø Funder, Viborg, Danmark 10.09.1915
Oda Kirstine Madsen Grand2-niece Funder, Viborg, Danmark 22.10.1917
Vagner Herløv Madsen Grand2-nevø Funder, Viborg, Danmark 15.03.1920
Egon Lindegaard Madsen Grand2-nevø Funder, Viborg, Danmark 06.04.1922
Iris Agathe Madsen Grand2-niece Funder, Viborg, Danmark 06.04.1922
Doris Irene Madsen Grand2-niece Funder, Viborg, Danmark 14.06.1925
Regner Højmark Madsen Grand2-nevø Funder, Viborg, Danmark 14.09.1926 08.02.1927
Ritta Miga Madsen Grand2-niece Funder, Viborg, Danmark 14.09.1926
Ruth Olivia Madsen Grand2-niece Funder, Viborg, Danmark 19.05.1928
Onkler & tanter
? Andersen Onkel 1746
? Andersen Onkel 1747
? Andersen Onkel 1748
Edel Andersen Tante Lund, Gjellerup, Ringkøbing, Danmark 10.08.1749
Peder Andersen Onkel Lund, Gjellerup, Ringkøbing, Danmark 26.07.1750
Ædel Andersen Tante Lund, Gjellerup, Ringkøbing, Danmark 27.12.1752
Poul Andersen Onkel Lund, Gjellerup, Ringkøbing, Danmark 24.02.1754
Povel Andersen Onkel Lund, Gjellerup, Ringkøbing, Danmark 01.06.1755
Anne Andersen Tante Lund, Gjellerup, Ringkøbing, Danmark 20.08.1758
Maren Nielsdatter Tante Thorup, Sunds, Ringkøbing, Danmark 01.11.1761
Dorethe Marie Nielsdatter Tante Thorup, Sunds, Ringkøbing, Danmark 08.01.1767
Jens Nielsen Onkel Thorup, Sunds, Ringkøbing, Danmark 04.04.1773
Niels Nielsen Onkel 02.10.1774
Jens Nielsen Onkel Thorup, Sunds, Ringkøbing, Danmark 25.05.1777
Mette Poulsen Tante Lund, Gjellerup, Ringkøbing, Danmark 13.05.1787
Pallie Andersen Onkel Lund, Gjellerup, Ringkøbing, Danmark 19.10.1788
Grandonkler & grandtanter
Søren Nielsen Grandonkel Thorup, Sunds, Ringkøbing, Danmark 1736
Karen Nielsdatter Grandtante Thorup, Sunds, Ringkøbing, Danmark 1737
Svigeronkler & -tanter
Iver Boyskov Christensen Onkel (indgiftet)
Mette Poulsdatter Tante (indgiftet)
Svigerbedsteforældre
Anders Knudsen Svigertiptipoldefader
Niels Rasmussen Svigertipoldefader Ørting, Århus, Danmark 1686
Karen Andersdatter Svigertipoldemoder Morsholt, Odder, Århus, Danmark 1690
Søren Nielsen Svigeroldefader Morsholt, Odder, Århus, Danmark 1723 Morsholt, Odder, Århus, Danmark 23.10.1807
Jens Nielsen Svigerbedstefader Odder, Århus, Danmark 1725
Maren Jensdatter Svigeroldemoder Odder, Århus, Danmark 1725 Ondrup, Odder, Århus, Danmark 1777
Maren Nielsdatter Svigerbedstemoder Odder, Århus, Danmark 1728
Byrgde Jørgensen Svigerbedstefader 1739 Ondrup, Odder, Århus, Danmark 14.05.1828
Ellen Sørensdatter Svigerbedstemoder Ondrup, Odder, Århus, Danmark 1755 Randlev, Århus, Danmark 08.10.1838
Børnebørn
Åge Pedersen Oldesvigersøn
Anders Christian Andersen Sønne-/dattersøn
Annie Elisabeth Grønning Tipoldesvigerdatter
Anton Andersen Sønne-/dattersøn
Ejner Andersen Oldesvigersøn
Erik Kelø Tipoldesvigersøn
Gerda Marie Olsen Oldesvigerdatter
Hans Børge Hansen Tipoldesvigersøn
Heinrich Joakim Franzen Oldesvigersøn
Helle Bundgaard Jensen Tipoldesvigerdatter
Helle Kiil Rasmussen Tipoldesvigerdatter
Henning Kristensen Tipoldesvigerdatter
Inga Valborg Nielsen Oldesvigerdatter
Jens Madsen Datter-/Sønnedatters ægtefælle
Jytte Thøgersen Tipoldesvigerdatter
Knud Andersen Sønne-/dattersøn
Maria Kirstine Andersen Oldesvigerdatter
Meinert Møller Tipoldesvigersøn
Nancy Olivia Kjeldgaard Kristensen Oldesvigerdatter
Niels Martinus Andersen Sønne-/dattersøn
Oda Jensen Bangshåb Oldesvigerdatter
Otto Marinus Andersen Sønne-/dattersøn
Pia Brandt Johansen Tipoldesvigerdatter
Preben Pedersen Tipoldesvigersøn 7.1995
Selmer Viggo Jespersen Oldesvigersøn
Søren Thagaard Jensen Tipoldesvigersøn
Søren Troldeskov Tiptipoldesvigersøn
Susanne Margrethe Madsen Tipoldesvigerdatter
Svend Niels Kristian Pedersen Oldesvigersøn
John Nielsen Lund Tipoldesvigersøn Glostrup, Glostrup, København, Danmark 02.06.54
Jette Svendsen Tipoldesvigerdatter Grenå, Randers, Danmark 14.03.58
Aage Christensen Tipoldesvigersøn Skjern 30.07.59
Jørgen Mikkel Hansen Sønne-/dattersøn Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.06.1858
Jørgen Mikkel Jørgensen Sønne-/dattersøn Klovborg, Skanderborg, Danmark 18.04.1863
Carl Martin Jørgensen Sønne-/dattersøn Klovborg, Skanderborg, Danmark 01.11.1865
Christian Peder Sørensen Sønne-/dattersøn Ebeltoft, Randers, Danmark 02.01.1873
Maren Kirstine Jensine Sørensen Datter-/Sønnesøns ægtefælle Raklev, Holbæk, Danmark 29.10.1876
Peter Urskov Kristensen Sønne-/dattersøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 17.09.1881
Poul Andersen Sønne-/dattersøn Linaa, Skanderborg, Danmark 07.10.1881
Johanne Andersen Sønne-/datterdatter Linaa, Skanderborg, Danmark 04.04.1883
Carline Mette Kirstine Andersen Sønne-/datterdatter 25.09.1884
Ane Kathrine Kristensen Sønne-/datterdatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 26.05.1885
Ane Kirstine Andersen Sønne-/datterdatter Linaa, Skanderborg, Danmark 18.03.1886
Frederik Andersen Sønne-/dattersøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.08.1886 Horsens 15.11.1962
Ane Johanne Andersen Sønne-/datterdatter Linaa, Skanderborg, Danmark 25.03.1888
Karen Andersen Sønne-/datterdatter Linaa, Skanderborg, Danmark 21.03.1890
Emma Amalie Sørensen Datter-/Sønnesøns ægtefælle 07.04.1890 29.02.1916
Ane Kirstine Andersen Sønne-/datterdatter 10.03.1892
Povlene Andersen Sønne-/datterdatter Linaa, Skanderborg, Danmark 08.05.1892
Hanne Andersen Sønne-/datterdatter Linaa, Skanderborg, Danmark 17.03.1894
Mette Kirstine Jokumsen Datter-/Sønnesøns ægtefælle Askildrup Ølst, Randers, Danmark 1.12.1895 25.7.1981
Agnes Andersen Sønne-/datterdatter Linaa, Skanderborg, Danmark 18.05.1896
Otto Marinus Andersen Oldesvigersøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 01.05.1901 Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 17.10.1983
Kaj Åge Rønnelin Sørensen Oldesvigersøn Sions sogn, København, Danmark 12.12.1901
Hans Otto Simonsen Oldesvigersøn Ørsted, København 13.04.1904 Ørsted, København 6.1984
Harald August Klingenberg Nielsen Oldesvigersøn Egebjerg Mark, Hansted, Skanderborg, Århus, Danmark 31.10.1907
Jens Jensen Skou Oldesvigersøn Mygind Randers 08.08.1911 Voldum Randers 16.04.1935
Kristian Ernst Laubjerg Oldesvigersøn Teglværksvej 7, Hellerød 18.06.1926 25.01.2015
Gerda Nielsen Oldesvigerdatter Hals, North Jutland, Ålborg Kommune, Denmark 23.11.1928 Horsens 31.7.1981
Axel Skouenborg Rolskov Oldesvigersøn Nørre Vissing Vang, Skanderborg 15.10.1929
Svend Jacobsen Oldesvigersøn Roslev, Viborg 14.09.1931 Hobro, Ålborg 02.02.1971
Ketty Skou 11th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou Tip3-oldesvigerdatter Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou Tip5-oldesvigerdatter Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 14th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 10th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 9th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou Tip4-oldesvigerdatter Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 13th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou Tiptipoldesvigerdatter Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 12th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 8th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou Tip6-oldesvigerdatter Voldum Randers 24.07.1935
Aase La Cour Herlin Jensen Oldesvigerdatter Horsens 10.11.1935 02.11.1987
Åse Filskov Oldesvigerdatter Holstebro, Holstebro, Ringkøbing, Danmark 03.06.1938
Erling Jørgensen Tipoldesvigersøn Bellinge Odense 22.09.1939
Inger Rasmussen Tipoldesvigerdatter 10.10.1939
Ulla Svendsen Oldesvigerdatter 26.09.1943
Kurt Fokdal Tipoldesvigersøn Ejby Roskilde 15.05.1947
Dennis Milton Saunders Tipoldesvigersøn 28.02.1948
Berit Annelie Vejrup Oldesvigerdatter Varde, Ribe, Ribe, Danmark 16.10.1951
Allan Revsbæk Tipoldesvigersøn Illerupvej 24, 8200 Århus N 09.11.1951
Ole Wael Tipoldesvigersøn 20.01.1954
Egon Rohden Tipoldesvigersøn Klostersogn, Horsens, Vejle, Danmark 17.01.1955
Tullia Tove Dahlgaard Tipoldesvigerdatter Frisersvej Gentofte 06.10.1956
Terrence Nilson Bush Tiptipoldesvigersøn Lincoln, Nebraska, USA 26.10.1956
Villy Ludvig Marcher Tipoldesvigersøn Tårnborg Sorø 20.03.1957
Elin Elida Christophersen Tipoldesvigerdatter Færøerne 11.10.1957
Claus Strecker Tipoldesvigersøn 22.02.1958
Jens Christian Jensen Andersen Tipoldesvigersøn Glostrup, Glostrup, København, Danmark 02.04.1961
Ulla Ravnsgaard Nielsen Tipoldesvigerdatter 14.04.1961
Arnbjørn S Egholm Tipoldesvigersøn Thorshavn, Færøerne 19.12.1965
Bo Nielsen Tipoldesvigersøn Nimtofte 18.06.1966
Frank Rosendahl Poulsen Tipoldesvigersøn Serridslev, Vejle, Danmark 13.04.1968
Sabrina Ann Callaghan Tiptipoldesvigerdatter Our Lady of the Lourdes Catholic Church, Drougheda, Ireland 13.01.1987

Historie

Dato Alder Begivenhed Kategori
28 Aug 1749 - 22 Mar 1832 (-52.2) - 30.4 Johann Wolfgang Goethes tidsalder Kendte personer
15 Aug 1769 - 5 May 1821 (-32.3) - 19.5 Napoléon Bonapartes tidsalder Kendte personer
17 Dec 1770 - 26 Mar 1827 (-30.9) - 25.4 Ludwig von Beethovens tidsalder Kendte personer
20 Jan 1775 - 10 Jun 1836 (-26.8) - 34.6 André Marie Ampères tidsalder Kendte personer
4 Mar 1801 - 4 Mar 1809 (-0.7) - 7.3 Amerikanske præsidenter: Thomas Jefferson USA - Præsidenter
1802 0.6 Grundlæggelsen af DuPont Virksomheder
20 Mar 1804 - 6 Apr 1814 2.4 - 12.4 Franske kejsere: Napoleon I Frankrig
2 Dec 1804 3.1 Napoleon sætter Kejserkronen på sit eget hoved Frankrig
6 Aug 1806 - 6 Aug 1813 4.7 - 11.8 Opoøsning af det Hellige romerske Rige Tyskland
1 Sep 1808 - 15 Jan 1812 6.8 - 10.2 Junta Suprema Central Spanien
12 Feb 1809 - 15 Apr 1865 7.3 - 63.5 Abraham Lincolns tidsalder Kendte personer
12 Feb 1809 - 19 Apr 1882 7.3 - 80.5 Charles Robert Darwins tidsalder Kendte personer
4 Mar 1809 - 4 Mar 1817 7.3 - 15.3 Amerikanske præsidenter: James Madison USA - Præsidenter
1810 8.6 Grundlæggelsen af Krupp Virksomheder
7 Feb 1812 - 9 Jun 1870 10.3 - 68.6 Charles John Huffam Dickenss tidsalder Kendte personer
18 Jun 1812 10.6 1812-kriger, den britisk-amerikanske krig begynder. USA
1812 10.6 Grundlæggelsen af Citibank Virksomheder
18 Sep 1813 - 9 Jun 1815 11.9 - 13.6 Wiener-kongressen Europæiske Union
16 Oct 1813 - 19 Oct 1813 11.9 - 12.0 Slaget ved Leipzig Tyskland
11 Dec 1813 12.1 Valençay-traktaten Spanien
16 Mar 1815 - 7 Oct 1840 13.4 - 38.9 Konge af Holland: Willem I Holland
8 Jun 1815 - 24 Aug 1866 13.6 - 64.8 Det tyske Forbund Tyskland
22 Jun 1815 - 7 Jul 1815 13.6 - 13.7 Franske kejsere: Napoleon II Frankrig
1816 14.7 Grundlæggelsen af 'American Colonization Society' Opdagelser & Kolonisering
1816 14.7 Opfindelsen af stetoskopet Medicin
13 Dec 1816 - 6 Dec 1892 15.1 - 91.1 Werner von Siemenss tidsalder Kendte personer
4 Mar 1817 - 4 Mar 1825 15.3 - 23.3 Amerikanske præsidenter: James Monroe USA - Præsidenter
18 Oct 1817 - 19 Oct 1817 16.0 Wartburg festival Tyskland
1818 16.7 Første blodtransfusion Medicin
30 Dec 1819 - 20 Sep 1890 18.2 - 88.9 Theodor Fontanes tidsalder Kendte personer
22 Sep 1823 21.9 Fund af De gyldne Plader (Mormon's Bog) Mormon-historie
2 Dec 1823 22.1 Monroe-doktrinen USA
4 Mar 1825 - 4 Mar 1829 23.3 - 27.3 Amerikanske præsidenter: John Quincy Adams USA - Præsidenter
4 Mar 1829 - 4 Mar 1837 27.3 - 35.3 Amerikanske præsidenter: Andrew Jackson USA - Præsidenter
6 Apr 1830 - 27 Jun 1844 28.4 - 42.7 Præsident for Jesu Kristi Kirke af Sidste Dages Hellige: Joseph Smith Mormon-historie
6 Apr 1830 28.4 Grundlæggelse af Jesus Kristi Kirke Mormon-historie
27 May 1832 - 30 May 1832 30.6 ’Hambacher Fest’ Tyskland
15 Dec 1832 - 27 Dec 1923 31.1 - 122.2 Gustave Eiffels tidsalder Kendte personer
1833 31.7 Grundlæggelsen af Shell Virksomheder
17 Mar 1834 - 6 Mar 1900 32.4 - 98.4 Gottlieb Wilhelm Daimlers tidsalder Kendte personer
4 Mar 1837 - 4 Mar 1841 35.3 - 39.3 Amerikanske præsidenter: Martin Van Buren USA - Præsidenter
20 Jun 1837 - 22 Jan 1901 35.6 - 99.3 Dronning af Det forenede Kongerige: Victoria Storbritannien
1837 35.7 Grundlæggelsen af Colt’s Manufacturing Company Virksomheder
1837 35.7 Grundlæggelsen af Peninsular & Oriental Steam Navigation Company (P&O) Virksomheder
31 Oct 1837 36.0 Grundlæggelsen af Procter & Gamble Virksomheder
8 Jul 1838 - 8 Mar 1917 36.7 - 115.4 Ferdinand Von Zeppelins tidsalder Kendte personer
1839 - 1842 37.7 - 40.7 1. britisk-afghanske krig Krige
7 Oct 1840 - 17 Mar 1849 38.9 - 47.4 Konge af Holland: Willem II Holland
4 Mar 1841 - 4 Apr 1841 39.3 - 39.4 Amerikanske præsidenter: William Henry Harrison USA - Præsidenter
4 Apr 1841 - 4 Mar 1845 39.4 - 43.3 Amerikanske præsidenter: John Tyler USA - Præsidenter
11 Dec 1843 - 27 May 1910 42.1 - 108.6 Robert Kochs tidsalder Kendte personer
25 Nov 1844 - 4 Apr 1929 43.1 - 127.5 Carl Benzs tidsalder Kendte personer
4 Mar 1845 - 4 Mar 1849 43.3 - 47.4 Amerikanske præsidenter: James K. Polk USA - Præsidenter
1846 44.7 Grundlæggelsen af Carl Zeiss AG Virksomheder
1846 44.7 Grundlæggelsen af Associated Press Virksomheder
11 Feb 1847 - 18 Oct 1931 45.3 - 130.0 Thomas Alva Edisons tidsalder Kendte personer
3 Mar 1847 - 1 Aug 1922 45.3 - 120.8 Alexander Graham Bells tidsalder Kendte personer
1847 45.7 Grundlæggelsen af Cartier Virksomheder
1847 45.7 Grundlæggelsen af Siemens Virksomheder
27 Dec 1847 - 29 Aug 1877 46.2 - 75.9 Præsident for Jesu Kristi Kirke af Sidste Dages Hellige: Brigham Young Mormon-historie
1 Mar 1848 - 30 Sep 1849 46.3 - 47.9 Den tyske revolution 1848/1849 Tyskland
31 Mar 1848 - 3 Apr 1849 46.4 - 47.4 Nationalforsamlingen mødes i Sct. Paul’s kirke i Frankfurt Tyskland
1 Dec 1848 47.1 Valget af Louis-Napoléon Bonaparte, begyndelsen på Den 2. Republik Frankrig
4 Mar 1849 - 9 Jul 1850 47.4 - 48.7 Amerikanske præsidenter: Zachary Taylor USA - Præsidenter
17 Mar 1849 - 23 Nov 1890 47.4 - 89.1 Konge af Holland: Willem III Holland
1849 47.7 Grundlæggelsen af Pfizer Virksomheder
1850 48.7 Grundlæggelsen af American Express Company Virksomheder
9 Jul 1850 - 4 Mar 1853 48.7 - 51.4 Amerikanske præsidenter: Millard Fillmore USA - Præsidenter
1851 49.7 Grundlæggelsen af Western Union Virksomheder
1851 49.7 Grundlæggelsen af Reuters Virksomheder
1851 49.7 Grundlæggelsen af The New York Times Virksomheder
2 Dec 1852 - 4 Sep 1870 51.1 - 68.9 Franske kejsere: Napoleon III Frankrig
4 Mar 1853 - 4 Mar 1857 51.4 - 55.4 Amerikanske præsidenter: Franklin Pierce USA - Præsidenter
1853 51.7 Grundlæggelsen af Levi Strauss & Co Virksomheder
6 May 1856 - 23 Sep 1939 54.5 - 138.0 Sigmund Freuds tidsalder Kendte personer
4 Mar 1857 - 4 Mar 1861 55.4 - 59.4 Amerikanske præsidenter: James Buchanan USA - Præsidenter
28 May 1857 - 12 Apr 1858 55.6 - 56.5 Utah-krigen Mormon-historie
1859 57.7 Bygningen af Big Ben Monumenter
4 Mar 1861 - 15 Apr 1865 59.4 - 63.5 Amerikanske præsidenter: Abraham Lincoln USA - Præsidenter
17 Mar 1861 59.4 Viktor Emanuel II. proklameres som den første konge af et forenet Italien Italien
12 Apr 1861 - 9 Apr 1865 59.5 - 63.5 Den amerikanske Borgerkrig USA
23 Sep 1861 - 12 Mar 1942 59.9 - 140.4 Robert Boschs tidsalder Kendte personer
30 Jul 1863 - 7 Apr 1947 61.8 - 145.5 Henry Fords tidsalder Kendte personer
16 Oct 1863 - 17 Mar 1937 62.0 - 135.4 Joseph Austen Chamberlains tidsalder Kendte personer