A3et

Kristian Ernst Laubjerg

Persondiagram

Forældre

Fader Fødselsdato Moder Fødselsdato
Graves Kristian Nielsen Laubjerg 21.02.1884 Marie Riis 10.12.1881

Partnere

Partner Fødselsdato Børn
Ella Andersen 18.4.1930 Lisbeth Laubjerg
Mogens Riis Laubjerg

Personbegivenheder

Begivenhedstype Dato Sted Beskrivelse
Fødsel 18.06.1926 Teglværksvej 7, Hellerød
Bopæl 1928 Æ Brøj Tambohuse Hellerød, Danmark Æ Brøj
Bopæl 1942 Ringgade 68, Struer, Danmark KFUK
Stilling 1942 TW Jensen, Struer, Denmark Komislære
Stilling 1944 TW Jensen, Struer, Denmark Prokurist
Bopæl 1947 Horsens KFUM
Vielse 9.10.1949 Horsens
Bopæl 1950 Sølystgade 56, 8000 Århus C, Danmark Sølystgade 56
Stilling 1955 Phønix Trykkeriet
Bopæl 1965 Nørre Alle 86, 8000 Århus C, Danmark Nørre Alle 86
Stilling 1967 CEL Reklame
Bopæl Høgh Guldbergsgade 65, Århus, Danmark Høgh Guldbergsgade 65
Stilling Jydsk Rotation
Død 25.01.2015
Begravelse 30.01.2015 Århus Domsogn, Århus, Danmark

Slægtskabsrapport

Navn Art Fødselssted Fødselsdato Dødssted Dødsdato
Partner
Ella Andersen Ægtehustru Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 18.4.1930 Århus 10.11.2002
Brødre & søstre
Niels Laubjerg Broder Teglbjerg Thyholm 25.09.1909 12.5.1986
Frederikke Margrethe Laubjerg Søster Teglbjergvej, Danmark 13.12.1912
Marie Laubjerg Søster Teglbjerg Thyholm 30.12.1914
Svend Jørgen Laubjerg Broder Teglbjerg Thyholm 2.3.1917 25.1.1998
Erik Laubjerg Broder Teglbjerg Thyholm 1.1.1922
Børn
Lisbeth Laubjerg Datter Sølystgade 56, 8000 Århus C, Danmark 12.09.1953
Mogens Riis Laubjerg Søn Sølystgade 56, 8000 Århus C, Danmark 11.11.1954
Forældre
Marie Riis Moder Thisted 10.12.1881 Hellerød Thyholm 05.12.1967
Graves Kristian Nielsen Laubjerg Fader Teglbjerg Thyholm 21.02.1884 Hellerød Thyholm 26.12.1967
Oldebørn
Soya Martini Revsbæk Oldedatter
Magnus Troldeskov Revsbæk Oldesøn Høgh Guldbergsgade 65, Århus, Danmark 23.12.2007
Ronja Revsbæk Troldeskov Oldedatter Høgh Guldbergsgade 65, Århus, Danmark 31.5.2011
Ella Christina Laubjerg Oldedatter 26.8.2016
Vester Martini Revsbæk Oldesøn Aarhus Universitetshospital Skejby, Danmark 05.09.2017
Kayla Chan Laubjerg Oldedatter Matilda International Hospital, Kina, Hong Kong 15.6.2018
Bedsteforældre
Christen Knakkergaard Riis Bedstefader Thisted Sogn 13.3.1830 Thisted Sogn 3.6.1919
Niels Nielsen Laubjerg Bedstefader Semb Thyholm, Danmark 30.01.1840 25.12.1900
Maren Marie Sørensdatter Bedstemoder Lavbjerghage Thyholm, Hvidbjerg, Danmark 29.01.1844 27.05.1930
Dorthea Christiane Frederikke Reimers Bedstemoder Gluckstadt, Tyskland 22.7.1849 Thisted Sogn 16.7.1910
Oldeforældre
Johanna Marie Henriette Sørum Oldemoder
Niels Christian Riis Oldefader Thisted Købstad 17.2.1783 Thisted Sogn
Christiane Pedersdatter Knakkergård Oldemoder Thisted, Danmark 3.5.1788
Niels Ernst Nielsen Oldefader Heligkildegård Thyholm 1803 Barslev Thyholm, Hvidbjerg, Thisted, Danmark 3.6.1885
Ane Nielsdatter Oldemoder Søndbjerg 10.12.1808 Barslev Thyholm, Hvidbjerg, Thisted, Danmark 10.4.1888
Søren Pedersen Dahl Oldefader Ølby, Hjerm, Ringkøbing 9.2.1810 Barslev Thyholm, Hvidbjerg, Thisted, Danmark 25.1.1892
Ane Marie Larsdatter Oldemoder Gadegård Lyngs, Thyholm, Thisted, Danmark 18.12.1812 21.04.1859
Henning Johan Heinrich Reimers Oldefader Gluckstadt, Tyskland 1.04.1823 1840
Tipoldeforældre
Ane Margrethe Spleth Tipoldemoder Skårup Præstegård Barslev Thyholm, Hvidbjerg, Thisted, Danmark 19.2.1853
Birgitte Pedersdatter Møller Tipoldemoder
Christian Peder Knakkergård Tipoldefader Knakkegårdsvej, Skyum, Danmark 6.2.1743 Thisted 15.5.1812
Peder Andersen Dahl Tipoldefader Øster Dalgaard, Ølby, Ringkøbing, Danmark 1749 14.2.1816
Hans Nicolai Nielsen Tipoldefader 1755 1840
Christen Jensen Riis Wert Tipoldefader 1757
Maren Pedersdatter Tipoldemoder Thagaard, Humlum, Ringkøbing, Danmark 1763 Lyskær, Fousing Sogn, Ringkøbing, Danmark 31.7.1829
Johan Frederik Sørum Tipoldefader 1764 27.08.1831
Anna Johanna Christensdatter Tipoldemoder Thisted Sogn 10.4.1766 1800
Maren Eriksdatter Tipoldemoder 1766 1817
Lars Christensen Gade Tipoldefader Gadegård Lyngs, Thyholm, Thisted, Danmark 1767 1830
Elsabeth Chatrine Fischer Tipoldemoder 1768 11.04.1805
Niels Christensen Rockier Tipoldefader Humlum 30.3.1777 26.11.1855
Ane Sørensdatter Tipoldemoder 1779 19.01.1857
Hinrich Reimers Tipoldefader 1787
Frederikke Catharina Lüdmann Tipoldemoder 1796
Tiptipoldeforældre
Anders Tiptipoldefader
Ane Olesdatter Tiptipoldemoder
Christian Nielsen Smed Tiptipoldefader
Erik Mortensen Tiptipoldefader
Hinrich Reimers Tiptipoldefader
Kirsten Sørensdatter Tiptipoldemoder
Maren Lauridsdatter Tiptipoldemoder
Margrethe Jensdatter Tiptipoldemoder
Søren Christensen Tiptipoldefader
Ukendt Tiptipoldemoder
Niels Madsen Knakkergård Tiptipoldefader Knakkegårdsvej, Thisted, Danmark 1690 1.8.1772
Maren Lauridsdatter Dybdal Tiptipoldemoder Knakkergård 1701 Skyum Kirke 1.1.1770
Peder Olesen Thagaard Tiptipoldefader Thagaard, Humlum, Ringkøbing, Danmark 1708 Thagaard, Humlum, Ringkøbing, Danmark 18.4.1773
Karen Marie Christensdatter Werth Tiptipoldemoder 1727
Cristian Andersen Spleth Tiptipoldefader Naarup, Verninge, Fyn, Danmark 4.12.1731 23.1.1794
Christen Madsen Tiptipoldefader Stoktoft, Lyngs, Thyholm, Thisted, Danmark 1735 Stoktoft, Lyngs, Thyholm, Thisted, Danmark 1796
Mette Christiansen Graa Tiptipoldemoder Svendborg, Svendborg, Danmark 12.04.1745 Helligkildegaard, Thyholm, Danmark 15.03.1800
Christen Rockier Tiptipoldefader 1746 1798
Sidsel Larsdatter Tiptipoldemoder Stoktoft, Lyngs, Thyholm, Thisted, Danmark 1748 Stoktoft, Lyngs, Thyholm, Thisted, Danmark 1831
Frederik Jensen Riis Tiptipoldefader 1749 1794
Anna Nielsdatter Piiene Tiptipoldemoder 1755 1806
Tip3-oldeforældre
Anders Rasmussen Tip3-oldefader
Anne Sørensdatter Tip3-oldemoder
Birthe Pedersdatter Tip3-oldemoder 1760
Christen Pedersen Tip3-oldefader
Karen Marie Winther Tip3-oldemoder
Laurids Christiansen Dybdal Tip3-oldefader 1.12.1674 Dybdal, Skyum, Thisted, Danmark 17.5.1727
Mads Christensen Knakkergård Tip3-oldefader Skyum, Thisted, Danmark 1675
Maren Pedersdatter Tip3-oldemoder 1.1.1678 Dybdal, Skyum, Thisted, Danmark 1.4.1728
Maren Olufsdatter Tip3-oldemoder 1684 Ølby, Hjerm, Ringkøbing 1764
Oluf Jensen Thagaard Tip3-oldefader Thagaard, Humlum, Ringkøbing, Danmark 1688 Thagaard, Humlum, Ringkøbing, Danmark 1773
Anne Margrethe Jeremiasdatter Spleth Tip3-oldemoder 1697
Inge Jensdatter Tip3-oldemoder 1697 1754
Niels Christensen Rokier Tip3-oldefader Humlum, Thyholm, Danmark 1698 1760
Mads Jensen Stocktoft Tip3-oldefader 1699 1765
Maren Nielsdstter Tip3-oldemoder 1704 1773
Lars Knudsen Stocktoft Tip3-oldefader 1705 Lyngs 1762
Bodil Nielsdatter Tingbjerg Tip3-oldemoder 1710 13.11.1785
Jens Frederiksen Riis Tip3-oldefader 1718
Christian Knudsen Graa Tip3-oldefader 15.01.1719 16.03.1769
Tip4-oldeforældre
Anne Gregersdatter Tip4-oldemoder
Karen Jørgensdatter Tip4-oldemoder
Kirsten Pedersdatter Tip4-oldemoder
Købmand Niels Kristian Tingbjerg Tip4-oldefader
Margrethe Vester Toftum Tip4-oldemoder Humlum
Peder Pedersen Tip4-oldefader
Ukendt Tip4-oldemoder
Christian Christiansen Knakkergård Tip4-oldefader Skyum, Thisted, Danmark 1628
Jeremias Lydersen Spleth Tip4-oldefader Verninge, Odense, Danmark 1631 Verninge, Odense, Danmark 17.3.1703
Jens Laursen Thagaard Tip4-oldefader 1648 Thagaard, Humlum, Ringkøbing, Danmark 25.5.1729
Christen Lauritsen Dybdal Tip4-oldefader 1649 Dybdal, Skyum, Thisted, Danmark 1735
Christen Nielsen Tip4-oldefader Humlum, Thyholm, Danmark 1665 29.04.1738
Peder Pedersen Flovlev Tip4-oldefader Fovlev, Thyholm, Danmark 1678
Frederik Jensen Riis Tip4-oldefader 1689 10.5.1746
Knud Jørgensen Graa Tip4-oldefader 13.10.1689 Svendborg 16.08.1761
Mette Kristensdatter Tip4-oldemoder 12.02.1711 07.07.1733
Tip5-oldeforældre
Jens Mortensen Tip5-oldefader 1715.04.10
Mette Jensdatter Tip5-oldemoder 1715
Lyder Hendrichsen Spleth Tip5-oldefader Kolding 5.1590 7.5.1660
Margrethe Reminch Tip5-oldemoder 1593 Kolding 22.10.1678
Christian Skyum Knakkergård Tip5-oldefader Skyum, Thisted, Danmark 1600
Laurids Christensen Dybdal Tip5-oldefader 1625 1680
Jørgen Pedersen Graa Tip5-oldefader 1659 26.08.1705
Chatrine Knudsdatter Tip5-oldemoder Svendborg 28.12.1667 26.08.1705
Fjerne forfædre
Anna Lauritzdatter 10th great grandmother
Anne Pedersdatter Jyde 9th great grandmother 1617
Dorothea Lydersdatter 7th great grandmother 1690
Gundel Jensdatter 10th great grandmother
Margrethe 7th great grandmother
Margrethe Schumacher 7th great grandmother
Niels Graa 10th great grandfather
Peder Lauridsen Jyde 10th great grandfather
Styne 9th great grandmother
Herman Schumacher 9th great grandfather 1475
Jørgen Anchersen 9th great grandfather 1475
Wilhelm Schumacher 8th great grandfather Coesfeld, Westfalen, Tyskland 1505 Haderslev, Danmark 9.10.1583
Bodil Jørgensdatter Anchersen 8th great grandmother 1520 Haderslev, Danmark 1585
Herman Reminch 7th great grandfather Coesfeld, Westfalen, Tyskland 1550
Hendrich Spleth 7th great grandfather Vejle, Danmark 1553 Vejle, Danmark 28.1.1641
Anna Hansdatter 8th great grandmother 1594 30.09.1628
Niels Lauritzen Graa 8th great grandfather 1599 07.10.1664
Lauritz / Laurs Nielsen Graa 9th great grandfather Ystad, Sverige 1606 1628
Peder Nielsen Grå 7th great grandfather Ystad, Sverige 1620 1693
Svigerforældre
Frederik Andersen Svigerfar Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.08.1886 Horsens 15.11.1962
Mette Kirstine Jokumsen Svigermor Askildrup Ølst, Randers, Danmark 1.12.1895 25.7.1981
Svigersønner & -døtre
Allan Revsbæk Svigersøn Illerupvej 24, 8200 Århus N 09.11.1951
Tullia Tove Dahlgaard Svigerdatter Frisersvej Gentofte 06.10.1956
Svogre & svigerinder
Peder Josefsen Laursen Svoger 17.08.1907 Siriusvej 10, Uglev, Danmark 1994
Jens Kristian Andersen Svoger Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 24.07.1910 1915
Agnes Margrethe Andersen Svigerinde Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 07.04.1912 København 18.12.1996
Vita Marie Nørgaard Christensen Svigerinde Bredgade 4, Lemvig 08.07.1912 Løkken Blokhus, Danmark 26.05.1995
Erik Laursen Svoger Rockjær, Råkjærvej 7, Thyholm, Danmark 17.03.1913 Rockjær, Råkjærvej 7, Thyholm, Danmark 1978
Jutta Antonie Helene Andersen Svigerinde Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 01.10.1914 21.11.1999
Helga Natalie Gudrun Andersen Svigerinde Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 13.03.1915
Svend Harry Jochumsen Svoger Herning 19.02.1916 Horsens 28.09.1974
Jens Kristian Andersen Svoger Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 5.9.1917 2.6.1936
Dagmar Viola Andersen Svigerinde Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 15.1.1919
Rosa Ketty Andersen Svigerinde Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 30.11.1920
Karen Margrete Andersen Svigerinde Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 25.9.1922
Ester Julie Andersen Svigerinde Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 8.9.1924
Kirsten Aase Marie Jensen Svigerinde 6.9.1925 Dianalund, Danmark 25.12.2011
Søren Åge Andersen Svoger Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 7.5.1926 Vejle 16.12.2009
Kirsten Vera Hammer Thomsen Svigerinde Vindelbrohuset, Ringstedvej, Sorø, Danmark 20.08.1926
Hans Erik Andersen Svoger 22.8.1927
Gerda Elisabeth Andersen Svigerinde Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.11.1928
Frank Andersen Svoger Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 18.04.1930
Karl Heinrich Andersen Svoger Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 11.9.1932
Ove Henning Andersen Svoger Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 22.12.1933
Inger Lise Andersen Svigerinde Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.7.1935
Jenny Doris Andersen Svigerinde Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 12.9.1936 1.7.2013
Frode Andersen Svoger Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 5.12.1938
Bent Villy Andersen Svoger Gulforhoved Kolpensig Bording 22.8.1940
Nevøer & niecer
Andersen Svigernevø
Ellen Margrethe Jensen Svigerniece
Kristian Laubjerg Nevø Æ Brøj Tambohuse Hellerød, Danmark
LiselLotte Bangshåb Svigerniece Horsens 07.11.59
Anne Mette Bangshåb Andersen Svigerniece Horsens 01.07.66
Lander Gulhammer Pedersen Svigernevø 08.04.1933
Regner Klingenberg Nielsen Svigernevø Horsens Kloster, Horsens, Vejle, Danmark 10.05.1934 1984
Erik Skou Svigernevø Voldum Randers 09.08.1934 06.04.1935
Hans Jørgen Laursen Nevø Havredalsvej 15, Uglev, Danmark 13.7.1935
Ketty Skou Svigerniece Voldum Randers 24.07.1935
Annelis Rønnelin Sørensen Svigerniece Nørregade 24, Horsens, Horsens, Ringkøbing, Danmark 01.06.1936
Arne Simonsen Svigernevø Valore, Ejby, København, Danmark 30.09.1937
Valborg Laursen Niece 29.07.1938
Randi Skou Svigerniece Alrø Århus Amt, Danmark 19.08.1938
Birthe ( Bitten ) Laubjerg Niece Svankjær, Hvidbjerg , V. Aa Sogn, Hassing Herred, Thisted Amt 08.04.1939
Anne Lise Andersen Svigerniece Horsens 07.11.1940
Ellen Margrethe Simonsen Svigerniece Valore, Ejby, København, Danmark 27.03.1941
Knud Laubjerg Nevø Svankjær, Hvidbjerg , V. Aa Sogn, Hassing Herred, Thisted Amt 29.05.1941 Hammel, Danmark 27.05.1986
Anna Marie Laursen Niece Rockjær, Råkjærvej 7, Thyholm, Danmark 18.12.1941
Niels Ole Laursen Nevø 04.10.1942 05.01.2015
Lars Christian ( Lasse ) Laursen Nevø Rockjær, Råkjærvej 7, Thyholm, Danmark 29.12.1943 Rockjær, Råkjærvej 7, Thyholm, Danmark 07.11.2002
Kirsten Jochumsen Svigerniece Horsens 13.07.1944
Joan Guldhammer Pedersen Svigerniece 29.07.1944
Mona Skou Svigerniece Magleby Sogn Svendborg 11.03.1945 Tårnborg Sorø
Jette Loise Franzen Svigerniece Horsens 07.07.1945
Kurt Bøje Pedersen Svigernevø Horsens 02.08.1946
Karen Elisabeth Simonsen Svigerniece Valore, Ejby, København, Danmark 07.10.1946
Vivi Jochumsen Svigerniece Horsens 29.12.1946 1947
Finn Laubjerg Nevø 24.06.1947 25.11.2014
Inger Laursen Niece Rockjær, Råkjærvej 7, Thyholm, Danmark 20.07.1947
Ivan Guldhammer Pedersen Svigernevø Horsens 01.12.1947
Margit Andersen Svigerniece Horsens 01.01.1948
Tove Elinor Andersen Svigerniece Horsens 11.03.1948
Ulla Lilian Pedersen Svigerniece 07.04.1948
Vivi Margot Jochumsen Svigerniece Horsens 26.08.1948
Erna Guldhammer Pedersen Svigerniece Horsens 14.11.1948 23.03.1949
Marie Louise Andersen Svigerniece Horsens 18.11.1948
Poul Henrik Laubjerg Nevø 27.03.1949
Else Elisabeth Riis Laursen Niece 23.9.1949
Eva Annitta Andersen Svigerniece Horsens 18.11.1949
Merete Hammer Laubjerg Niece Æ Brøj Tambohuse Hellerød, Danmark 18.11.1949
John Richie Hansen Svigernevø Ontario, Canada 29.05.1950
Poul Erik Andersen Svigernevø Horsens 1.11.1951
Anders Laubjerg Nevø Æ Brøj Tambohuse Hellerød, Danmark 04.01.1952
Robert Brian Hansen Svigernevø Ontario, Canada 22.02.1952
Flemming Laubjerg Nevø 24.03.1952
Allan Guldhammer Pedersen Svigernevø Horsens 08.07.1952
Svend Harry Jochumsen Svigernevø Horsens 28.05.1953
Helle Krogh Hansen Svigerniece 28.08.1953
Hanne Andersen Svigerniece Horsens 24.01.1955
Lone Andersen Svigerniece Horsens 24.01.1955
Lise Birgitte Laubjerg Niece 06.08.1955
Karsten Bangshåb Svigernevø Horsens 25.08.1955
Britta Susanne Andersen Svigerniece Lund Tumdrup 11.01.1956
Flemming La Cour Herlin Andersen Svigernevø Horsens 29.03.1956
Rikke La Cour Herlin Andersen Svigerniece Horsens 28.11.1956
Bente Andersen Svigerniece Horsens 09.08.1957
Søren Laubjerg Nevø Æ Brøj Tambohuse Hellerød, Danmark 12.11.1957
Torben Johannes Rolskov Svigernevø Vrold Skanderborg 28.07.1958
Heinrich Rene Rixen Andersen Svigernevø Lund Tumdrup 21.11.1958
Kim La Cour Herlin Andersen Svigernevø Horsens 26.05.1959
Hans Henrik Rolskov Svigernevø Vrold Skanderborg 19.12.1959
Birgitte Andersen Svigerniece Viby, Århus, Århus, Danmark 09.06.1960
Peter Laubjerg Nevø 24.06.1960
Jesper Franzen Svigernevø Århus 09.01.1961
Steen Andersen Svigernevø Horsens 19.01.1961 Horsens 07.01.1979
Susanne Andersen Svigerniece Horsens 08.04.1961
Vibeke Rolskov Svigerniece Vrold Skanderborg 28.2.1962
Anette Dorit Rixen Andersen Svigerniece Horsens 23.03.1962
Elisabeth Jacobsen Svigerniece Thorsted, Vejle, Vejle, Danmark 22.12.1963
Allen Roy Hansen Svigernevø Ontario, Canada 30.01.1964
Claus Filskov Andersen Svigernevø Horsens 04.05.1964
Jan Michael Andersen Svigernevø Horsens 30.06.1965
Steven Hansen Svigernevø Ontario, Canada 23.05.1966
Helen Jacobsen Svigerniece Durup 01.05.1967
Lars Filskov Andersen Svigernevø Horsens 17.11.1968
Lone Jacobsen Svigerniece Nedrehede Skals, Viborg, Danmark 20.03.1969
Grandnevøer & grandniecer
Ayo Reinkilde Laubjerg Grandniece
Chatrine Hansen Svigergrandniece
Connie Pedersen Svigergrandniece
Ida Reinkilde Laubjerg Grandniece
Lars Odgaard Grandnevø
Louise Odgaard Grandniece
Marie Odgaard Grandniece
Robin Laubjerg Olsen Grandnevø
Mira Jun Pedersen Svigergrandniece Seul, Korea 11.05.0082
Maj Bangshåb Svigergrandniece Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 14.04.90
Mads Bangshåb Svigergrandnevø Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 12.12.92
Line Bangshåb Christensen Svigergrandniece Århus 28.04.96
Liv Bangshåb Svigergrandniece Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 22.10.98
Jeppe Bangshåb Christensen Svigergrandnevø Århus 24.11.99
Lone Pedersen Svigergrandniece 17.12.1956
Villy Ludvig Marcher Svigergrandnevø Tårnborg Sorø 20.03.1957
Anette Marcher Svigergrandniece Korsør 21.03.1961
Marianne Simonsen Svigergrandniece Århus 25.12.1961
Birgitte Laursen Grandniece 25.04.1962 05.09.1999
Peter Thinghus Grandnevø 14.08.1964
Lars Thinghus Grandnevø 30.12.1965
Lisbeth Laursen Grandniece 24.02.1966
Jens Ole Jørgensen Svigergrandnevø Stestrup K Eskildstrup Holbæk, Holbæk 04.04.1966
Maibrit Marcher Svigergrandniece Svendstrup 20.05.1966
Rikke Stær Nielsen Svigergrandniece Korsør 05.11.1966
Henrik Munkholm Grandnevø 15.11.1967
Per Stær Nielsen Svigergrandnevø Skælskør Sorø, Danmark 02.03.1968
Ulrik Laursen Grandnevø Havredalsvej 15, Uglev, Danmark 15.01.1969
Tommy Mikkelsen Svigergrandnevø Århus 20.04.1970
Marie Sunna Laubjerg Nüchel Grandniece Korea 5.5.1970
Heidi Munkholm Grandniece 16.05.1970
Jens Thinghus Grandnevø 20.05.1970
Morten Odgaard Grandnevø 02.06.1970
Jeanette Hansen Svigergrandniece Vejle 18.10.1970
Mads Kelø Svigergrandnevø Odense 22.06.1971
Michael Laursen Grandnevø 15.06.1972
Anne Laubjerg Hegn Grandniece Korea 12.01.1973 Ribe, Ribe, Danmark 18.10.1997
Anne Dorthe Hansen Svigergrandniece Vejle 14.02.1973
Jesper Laubjerg Grandnevø 01.08.1973
Christian Laubjerg Grandnevø 6.1.1974
Jan Kasahun Laubjerg Grandnevø Etiopien 29.01.1974
Loise Møller Svigergrandniece Århus 03.07.1974
Melmanat Svigergrandnevø Iran 23.08.1974
Anne Mette Odgaard Grandniece 08.11.1974
Kim Fokdal Svigergrandnevø Roskilde 16.12.1974
Janni Bjerremand Kristensen Svigergrandniece 21.01.1975
Dorthe Egeriis Laursen Grandniece 10.02.1975
Lisbeth Rebekka Kelø Svigergrandniece Odense 14.05.1975
Maria Laubjerg Grandniece 26.01.1976
Jesper Laubjerg Grandnevø 1976
Kenneth Fokdal Svigergrandnevø Køge 18.07.1977
Lise Cecilie Laubjerg Grandniece 12.11.1977
Susanne Odgaard Grandniece 21.11.1977
Morten Laubjerg Grandnevø 15.12.1978 04.05.2002
Klaus Jørgensen Svigergrandnevø Søndre Sogn, Roskilde 19.10.1979
Heidi Vedel Hansen Svigergrandniece 20.12.1980
Christian Kiil la Cour Svigergrandnevø Horsens 04.02.1981
Lise Andersen Svigergrandniece Horsens, Central Jutland, Horsens Kommune, Denmark 11.7.1981
Maria Andersen Wael Svigergrandniece Århus 03.11.1981
Michael Rohden Svigergrandnevø Aabenra, Aabenra, Sønderborg, Danmark 10.08.1983
Kathrine Andersen Wael Svigergrandniece Århus 08.01.1984
Johan Laubjerg Grandnevø Ringkøbing, Danmark 23.05.1984
Heidi Ravnsgaard Rolskov Svigergrandniece Horsens 19.06.1984
Sara Ho Jacobsen Svigergrandniece Horsens 21.06.1984
Timothy Søren Roy Saunders Svigergrandnevø Kingston, Ontario, Canada 15.09.1984
Marianne Andersen Svigergrandniece Horsens 8.11.1984
Casper Strecker Svigergrandnevø 04.09.1985
Kristian Laubjerg Grandnevø 30.06.1986
Maria Ho Jacobsen Svigergrandniece Horsens 24.09.1986
Christian Brandt Rixen Andersen Svigergrandnevø Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 19.06.1987
Karina Ravnsgaard Rolskov Svigergrandniece Juelsminde 30.07.1987
Casey Christopher Rasmus Saunders Svigergrandnevø Kingston, Ontario, Canada 20.10.1987
Kim Jun Pedersen Svigergrandnevø Seul, Korea 09.10.1988
Joachim Brandt Rixen Andersen Svigergrandnevø Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 01.01.1989
Jens Laubjerg Grandnevø Ringkøbing, Danmark 09.01.1989
Jesper la Cour Rosendahl Poulsen Svigergrandnevø Tvingstrup, Horsens 05.01.1990
Emil Pedersen Svigergrandnevø Valby, Capital Region, Københavns Kommune, Denmark 2.5.1990
Christina Drejer Stinne Svigergrandniece Hansted, Horsens, Vejle, Danmark 07.07.1990
Katrine Paola Gjedde Laubjerg Grandnevø Colombia 07.05.1991
Anne Rohden Svigergrandniece Aabenra, Aabenra, Sønderborg, Danmark 25.06.1991
Jonas Vendelbo Andersen Svigergrandnevø Tyrsted Uth, Horsens, Vejle, Danmark 14.10.1991
Sebastian Thomsen Svigergrandnevø Holbæk 30.04.1992
Camilla Rixen Andersen Svigergrandniece Horsens 06.06.1992
Michelle Louise Nielsen Svigergrandniece Horsens 05.02.1993
Jonas la Cour Rosendahl Poulsen Svigergrandnevø Serridslev, Vejle, Danmark 13.05.1993
Jara Alexandra Rolskov Thagaard Jensen Svigergrandniece Tyskland 10.1993
Sebastian Bundgaard Rolskov Jensen Svigergrandnevø 12.11.1993
Casper Mirian Laubjerg Grandnevø Colombia 12.02.1994
Sophie Thomsen Svigergrandniece Frederiksberg, København, Danmark 15.02.1994
Frederik Brandt Rixen Andersen Svigergrandnevø Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 08.06.1994
Maibritt Line Nielsen Svigergrandnevø Horsens 02.11.1994
Delwende Babette Laubjerg Grandniece Burkina Faso 29.11.1994
Anders la Cour Rosendahl Poulsen Svigergrandnevø Serridslev, Vejle, Danmark 10.05.1995
Nanna Vendelbo Andersen Svigergrandniece Tyrsted Uth, Horsens, Vejle, Danmark 25.07.1995
Casper Rixen Andersen Svigergrandnevø Horsens 22.09.1998
Emil la Cour Rosendahl Poulsen Svigergrandnevø Serridslev, Vejle, Danmark 17.02.1999
Jens Harald Rolskov Svigergrandnevø Måstrup, 9870 Sindal, Danmark 09.09.1999
Lui Valdemar Fausing Svigergrandnevø Frederiksberg, København, Danmark 26.10.1999
Alexander Laursen Grandnevø 13.11.1999
Luna Victoria Fausing Svigergrandniece Frederiksberg, København, Danmark 13.02.2001
Tristan Seltz Christensen Svigergrandnevø Rigshospitalet, København 25.07.2002
Sarah Yasmine Laubjerg Grandniece 10.02.2010
Kirsten Zita Laubjerg Grandniece 09.12.2011
Grand2-nevøer & -niecer
Camilla Laursen Grand2-niece
Catrine Laursen Grand2-niece
Ditte Laursen Grand2-niece
Henrik Laursen Grand2-nevø
Pernille Laursen Grand2-niece
Tobias Odgaard Grand2-nevø
Christian Albert Lassen Grand2-nevø 25.7.1964
Alexander Egeriis Grand2-nevø 13.11.1994
Camilla Munkholm Grand2-niece 29.12.1994
Louise Lassen Grand2-niece 10.7.1996
Kathrine Lassen Grand2-niece 29.10.1999
Sofie Brøgger Laursen Grand2-niece 20.01.2001
Mathias Egeriis Grand2-nevø 24.01.2002
Hekena Munkholm Grand2-niece 10.06.2002
Mathilde Munkholm Schade Larsen Grand2-niece 18.06.2002
Mads Brøgger Laursen Grand2-nevø 04.08.2002
Anna Nüchel Grand2-niece 9.6.2009
Sommer Sofie Ernlund Grand2-niece København 12.2012
Mille Helsinghoff Laubjerg Grand2-niece 2015
Onkler & tanter
Maren Jensen Vestergaard Tante
Johan Henrik Kornelius Riis Onkel Thisted 09.08.1871
Kornelius Albert Riis Onkel Thisted Sogn 05.01.1873
Christiane Marie Amalie Riis Tante Vestergade 27, Thisted 04.02.1874 Vestergade 27, Thisted 26.12.1951
Anne Marie Laubjerg Tante Barslev Thyholm, Hvidbjerg, Thisted, Danmark 25.02.1875 Teglbjerg Thyholm 24.05.1882
Christen Knakkergaard Riis Onkel Thisted Sogn 10.11.1876
Søren Nielsen Laubjerg Onkel Barslev Thyholm, Hvidbjerg, Thisted, Danmark 27.02.1877
Anders Christian Riis Onkel Thisted Sogn 14.10.1880
Niels Anton Laubjerg Onkel Teglbjerg Thyholm 9.11.1881
Niels Riis Onkel Thisted Sogn 26.05.1883
Kristen Nielsen Laubjerg Onkel Teglbjerg Thyholm 16.12.1886
Grandonkler & grandtanter
Merry Reimers Grandtante
Johanne Sophia Jacobsdatter Lund Grandtante Thisted 22.10.1810
Christine Birgitte Riis Knakkergaard Grandtante Thisted Købstad 30.1.1817
Bolette Kirstine Riis Knakkegaard Grandtante Thisted Købstad 25.9.1819
Karen Marie Riis Knakkegaard Grandtante Thisted Købstad 12.3.1824
Cornelius Lund Riis Grandonkel 1831
Else Margrethe Nielsen Grandtante 1834
Karen Nielsen Grandtante Barslev Thyholm, Hvidbjerg, Thisted, Danmark 13.8.1837
Peder Sørensen Grandonkel 08.12.1840
Johanne Chatrine Nielsen Grandtante 1842
Christian Nielsen Grandonkel Barslev Thyholm, Hvidbjerg, Thisted, Danmark 28.2.1845 Søndbjerg 16.10.1922
Lars Sørensen Dahl Grandonkel 20.03.1847
Christian Ernst Nielsen Grandonkel Barslev Thyholm, Hvidbjerg, Thisted, Danmark 28.9.1848
Ane Chatrine Maria Nielsen Nielsen Grandtante 28.12.1850
Else Cathrine Sørensen Dahl Grandtante 24.05.1852
Albertine Amalie Margrethe Marie Reimers Grandtante Gluckstadt, Tyskland 24.2.1854
Grand2-onkler & -tanter
Anne Kirstine Knakkergård Grand2-tante 16.8.1784
Gomme Graa Nielsen Grand2-onkel
Mary Reimers Grand2-tante
Anne Margrethe Spleth Grand2-tante Skårup Præstegård 6.7.1769 Skårup Præstegård 6.7.1769
Anna Margretha Charlotte Spleth Grand2-tante Skårup 9.8.1773 Skårup 1.1775
Andreas Kornelius Knakkergård Grand2-onkel Thisted 30.6.1785 1.2.1834
Peder Riis Grand2-onkel 1786
Anne Cathrine Riis Grand2-tante Thisted Sogn 29.11.1788
Dorthe Larsdatter Grand2-tante 1790
Christen Riis Grand2-onkel Thisted Sogn 17.8.1791
Andeas Friedrich Sørum Grand2-onkel Sankt Annæ Plads 4, København, Danmark 8.11.1792
Karen Pedersdatter Grand2-tante Øster Dalgaard, Ølby, Ringkøbing, Danmark 1794
Hans Jacob Sørum Grand2-onkel Sankt Annæ Plads 4, København, Danmark 07.07.1794
Karen Marie Riis Grand2-tante Thisted Sogn 24.11.1794
Christian Nielsen Grand2-onkel Klingstrup, Skårup, Danmark 25.02.1795 19.05.1844
Peder Pedersen Grand2-onkel Øster Dalgaard, Ølby, Ringkøbing, Danmark 1796
Christence Marie Sørum Grand2-tante Sankt Annæ Plads 4, Danmark 30.3.1797
Catharina Hansdatter Grand2-tante 1797
Johanne Katrine Hansdatter Grand2-tante Klingstrup, Skårup, Danmark 1797 Hvidbjjerg 11.07.1867
Charlotte Dorthea Sørum Grand2-tante Sankt Annæ Plads 4 10.4.1799
Andreas Riis Grand2-onkel 1800
Andorthe Pedersdatter Grand2-tante Øster Dalgaard, Ølby, Ringkøbing, Danmark 4.1.1801
Jens Peter Christian Riis Grand2-onkel Thisted Sogn 1804
Knud Graa Nielsen Grand2-onkel Helligkildegaard, Thyholm, Danmark 12.12.1806
Christopher Pedersen Grand2-onkel Øster Dalgaard, Ølby, Ringkøbing, Danmark 27.1.1807
Christien Nilsen Grand2-onkel 1810
Søren Christian Nilsen Grand2-onkel 14.2.1813 1875
Mads Christian Laubjerg Grand2-onkel Serup 16.1.1816 Serup 26.4.1898
Kirsten Nilsdatter Grand2-tante 1820
Amalie Reimers Grand2-tante Gluckstadt, Tyskland 1821
Christian Pedersen Knakkergård Grand2-onkel 17.09.1893 08.06.1923
Else Nielsdatter Grand2-tante 03.11.1895
Christen Pedersen Grand2-onkel Øster Dalgaard, Ølby, Ringkøbing, Danmark 1898 26.4.1898
Mette Sophie Nielsdatter Grand2-tante 07.10.1901
Grand3-onkler & -tanter
Anders Christiansen Spleth Grand3-onkel Skårup 7.1769
Christian Christensen Spleth Grand3-onkel
Zidsel Nielsdatter Knakkergård Grand3-tante
Mads Nielsen Knakkergård Grand3-onkel Knakkegårdsvej 1723
Ane Cathrine Nielsdatter Knakkergård Grand3-tante Knakkergård 1724
Maren Nielsdatter Knakkergård Grand3-tante Knakkergård 1726 Gudnæs, Villerslev, Thisted, Danmark 1763
Else Nielsdatter Knakkergård Grand3-tante Knakkergård 1728
Laurids Nielsen Knakkergård Grand3-onkel Knakkergård 1730
Johanne Nielsdatter Knakkergård Grand3-tante Knakkergård 1732
Else Nielsdatter Knakkergård Grand3-tante Knakkergård 1736
Niels Nielsen Knakkergård Grand3-onkel Knakkergård 1739
Peder Nielsen Knakkergård Grand3-onkel Knakkergård 2.6.1743 Thisted 15.5.1812
Ane Pedersdatter Thagaard Grand3-tante Ølby, Hjerm, Ringkøbing 1753 Wolhøjhus, Gimsing, Ringkøbing, Danmark 8.5.1836
Karen Pedersdatter Thagaard Grand3-tante Thagaard, Humlum, Ringkøbing, Danmark 1756 1792
Ole Pedersen Thagaard Grand3-onkel Thagaard, Humlum, Ringkøbing, Danmark 1759 Thagaardhus, Humlum, Ringkøbing, Danmark 7.12.1850
Marianne Pedersdatter Thagaard Grand3-tante Ølby, Hjerm, Ringkøbing 4.6.1768 Resen, Ringkøbing, Danmark 4.1.1826
Anne Margrethe Christiansen Spleth Grand3-tante Skårup 16.07.1769 16.07.1769
Anne Margrethe Charlotte Christiansen Spleth Grand3-tante Skårup 09.08.1773
Heinrich Spleth Grand3-onkel 1.1775
Anders Christiansen Spleth Grand3-onkel Skårup 26.08.1776
Anders Spleth Grand3-onkel Skårup Præstegård 26.8.1776 1856
Niels Rockier Grand3-onkel Humlum 1778
Karen Marie Riis Grand3-tante 1779
Karen Marie Riis Grand3-tante 1780
Mette Marie Christensdatter Grand3-tante Humlum 1780
Anne Elisabeth Riis Grand3-tante 1781
Maren Christensdatter Rockier Grand3-tante Humlum 1781 1830
Anne Elisabeth Riis Grand3-tante 1782
Poul Christensen Rockier Grand3-onkel Humlum 1785 1862
Anne Christensdatter Rockier Grand3-tante Søndbjerg 1788
Mads Christensen Gade Grand3-onkel Lyngs 1788
Inger Christensdatter Rockier Grand3-tante Søndbjerg 1792
Peder Christensen Rockier Grand3-onkel 1795 1895
Maren Christensdatter Rockier Grand3-tante Søndbjerg 1798
Amalie Reimers Grand3-tante Gluckstadt, Tyskland 1821
Grand4-onkler & -tanter
Anne Jensdatter Riis Grand4-onkel
Bertel Jensen Riis Grand4-onkel
Hermann Andersen Grand4-onkel
Kirsten Lauridsdatter Dybdal Grand4-tante
Johanne Lauridsdatter Dybdahl Grand4-tante Skyum, Thisted, Danmark 1704 28.1.1750
Peder Lauridsen Dybdal Grand4-onkel Dybdal, Skyum, Thisted, Danmark 1707 Dybdal, Skyum, Thisted, Danmark 1769
Maren Olufsdatter Grand4-tante Thagaard, Humlum, Ringkøbing, Danmark 1710
Marie Lisbet Olufsdatter Grand4-tante Thagaard, Humlum, Ringkøbing, Danmark 1712
Ane Cathrine Lauridsdatter Dybdal Grand4-tante Dybdal, Skyum, Thisted, Danmark 1721
Gomme Christensen Graa Grand4-onkel 17.3.1744 17.11.1804
Anna Christensdatter Graa Grand4-tante 14.08.1746 24.05.1747
Knud Christensen Graa Grand4-onkel 13.12.1747 5.6.1786
Niels Christensen Graa Grand4-onkel 20.7.1749 10.12.1784
Anne Cathrine Christensdatter Graa Grand4-tante 9.12.1750 21.03.1795
Christensdatter Sidsel Maria Graa Grand4-tante 19.04.1754 13.05.1832
Anna Weigner Christensdatter Graa Grand4-tante 7.12.1755 24.01.1765
Grand5-onkler & -tanter
Anne Elisabeth Frederiksdatter Grand5-tante
Bertel Jensen Thagaard Grand5-onkel
Christine Elisabeth Soleth Spleth Grand5-tante
Hans Jeremiasen Spleth Grand5-onkel
Henrich Christen Spleth Grand5-onkel
Herman Balthazar Peder Spleth Grand5-onkel
Jens Jensen Thagaard Grand5-onkel
Jørgen Jeremiasen Spleth Grand5-onkel
Karen Marie Frederiksdatter Grand5-tante
Lyder Spleth Grand5-onkel
Lydersen Spleth Grand5-onkel
Mads Jensen Thagaard Grand5-onkel
Niels Jensen Thagaard Grand5-onkel Humlum, Skodsborg, Ringkøbing, Danmark
Peder Spleth Grand5-onkel
Ukendt Spleth Grand5-onkel
Laurids Jensen Thagaard Grand5-onkel Thagaard, Humlum, Ringkøbing, Danmark 1675 Thagaard, Humlum, Ringkøbing, Danmark 8.10.1745
Kirsten Jensdatter Thagaard Grand5-tante Thagaard, Humlum, Ringkøbing, Danmark 1689
Anders Jensen Thagaard Grand5-onkel Thagaard, Humlum, Ringkøbing, Danmark 1701 Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 1771
Anne Katrine Graa Grand5-tante 4.1.1711
Peder Knudsen Graa Grand5-onkel 29.12.1713 23.6.1761
Jørgen Knudsen Graa Grand5-onkel 23.2.1716 28.9.1739
Mette Frederiksdatter Riis Grand5-tante 1716
Anne Marie Frederiksdatter Riis Grand5-tante 1720
Niels Riis Løkkerup-Christensen Grand5-onkel Thisted Købstad 7.2.1783
Grand6-onkler & -tanter
Balzar Spleth Grand6-onkel
Elias Jeremiasen Spleth Grand6-onkel
Lyder Jeremiasen Spleth Grand6-onkel
Hartvig Spleth Grand6-onkel 8.3.1633
Margrethe Spleth Grand6-tante 1636
Dorte Spleth Grand6-tante 3.5.1638
Mette Marie Frederiksdatter Grand6-tante 30.8.1690 30.9.1690
Mads Jørgensen Graa Grand6-onkel 1691 1768
Peder Jørgensen Graa Grand6-onkel Svendborg 1694 Svendborg 10.9.1763
Anna Jørgensen Graa Grand6-tante 1696 1696
Anna Margaretha Jørgensen Graa Grand6-tante 9.1697 12.1701
Anna Margaretha Jørgensen Graa Grand6-tante 3.1704 12.1772
Svigeronkler & -tanter
Thyra Caroline Hegelund Tante (indgiftet)
Fjerne svigeronkler & -tanter
Anna Rasmusdatter Grand6-tante (indgiftet)
Anne Munch Grand6-tante (indgiftet)
Christen Larsen Grand2-onkel (indgiftet) Barslev Thyholm, Hvidbjerg, Thisted, Danmark 27.9.1861
Jens Knudsen Riis Grand5-onkel (indgiftet) Helleriis, Søndbjerg, Thisted, Danmark
Jens Larsen Grand2-onkel (indgiftet) 1858
Johanne Pedersdatter Grand5-tante (indgiftet)
Karen Marie Nielsen Gradtante (indgiftet)
Margrette Svendsdatter Grubbe Grand5-tante (indgiftet) 1736
Mette Kirstine Christensdatter Grand6-tante (indgiftet)
Antonius Battus 8xGreat uncle-in-law Coesfeld, Westfalen, Tyskland 1535 1595
Hendric Giertsen Solter 9xGreat uncle-in-law Ystad, Sverige 1599
Maren Christensdatter Berg Grand5-tante (indgiftet) Vejrum 1696
Peder Knudsen Grøntoft Grand4-onkel (indgiftet) Bedsted, Thisted, Danmark 1700 Bedsted, Thisted, Danmark 14.10.1742
Lars Madsen Bjørndal Grand2-onkel (indgiftet) Ørding, North Jutland, Morsø Kommune, Denmark 14.5.1798
Klara Pauline Marie Hansen Grand2-tante (indgiftet) 20.1.1809 Sankt Hans Hospital 10.11.1881
Ane Marie Bolette Frühstück Grand2-tante (indgiftet) Karby, Mors, Danmark 24.11.1817 Odby, Serup, Danmark 25.8.1904
Sidsel Mortensen Gradtante (indgiftet) Hvidbjerggård 1.10.1857
Niels Korsgaard Andersen Grandonkel (indgiftet) 1877
Fætre/kusiner
Günther Riis Fætter
Inge Elisabeth Laubjerg Kusine
Musse Riis Kusine
Volmer Riis Fætter
Fjerne slægtninge
Kirstine Graugaard Tipoldeforældres tipoldedatter
Andre slægtninge
Ane Margrethe Larsen Grand-halvtante
CIaus Jensen Graae 1st cousin 9 times removed up (m)
Hans Christian Larsen Grand-halvonkel
Jens Larsen Grand-halvonkel
Jens Laursen Thagaard Grand4-halvonkel
Jens Matzsen Graa 1st cousin 10 times removed up (m)
Johanne Katrine Larsen Tipoldeforældres sønne-/dattersøn
Kirsten Thagaard Tip4-oldeforældres oldedatter
Lars Christian Larsen Grand-halvonkel
Lauritz (Laurs) Jensen Graae 1st cousin 9 times removed up (m)
Mads Thagaard Tip4-oldeforældres oldesøn
Maren Laursdatter Thagaard Grand4-halvtante
Maren Thagaard Tip4-oldeforældres oldedatter
Marianne Larsen Grand-halvtante
Mette Marie Thagaard Tip4-oldeforældres oldesøn
Niels Matzsen Graa 1st cousin 10 times removed up (m)
Zander Jensen Graae 1st cousin 9 times removed up (m)
Birgitte Hendricsdatter Solter 1st cousin 9 times removed up (m) Ystad, Sverige 1623
Marne Jensdatter Graae 1st cousin 9 times removed up (f) Ystad, Sverige 1624 Ystad, Sverige 1668
Jens Laursen Thagaard Grand4-halvonkel Thagaard, Humlum, Ringkøbing, Danmark 1717 Søholt, Fuglslev, Djursland, Danmark 2.1.1794
Christen Laursen Stokkendal Grand4-halvonkel Thagaard, Humlum, Ringkøbing, Danmark 1719 Humlum 1788
Karen Lauridsdatter Thagaard Grand4-halvtante Thagaard, Humlum, Ringkøbing, Danmark 1720
Margrethe Laursdatter Thagaard Grand4-halvtante 1728
Laurs Pedersen Grand3-halvonkel 1733
Knud Pedersen Grand3-halvonkel 1735
Maren Pedersdatter Grand3-halvtante 1736
Laursdatter Ide Margrethe Thagaard Grand4-halvtante Thagaard, Humlum, Ringkøbing, Danmark 1738
Christian Pedersen Dybdahl Grand3-halvonkel 1739
Peder Grøntoft Grand3-halvonkel 1741
Jep Pedersen Tip4-oldeforældres oldesøn Thagaard, Humlum, Ringkøbing, Danmark 1747 Resen, Ringkøbing, Danmark 1795
Ane Margrethe Pedersdatter Thagaard Tip4-oldeforældres oldedatter 1755 Gudum 24.5.1834
Lauritz Thagaard Tip4-oldeforældres oldesøn 30.6.1756 Thisted 8.11.1829
Niels Severin Knakkergård Grand2-halvonkel Stragstrup, Thisted, Danmark 17.1.1775 1.9.1821
Karen Thagaard Tip4-oldeforældres tipoldedatter 1791
Maren Thagaard Tip4-oldeforældres tipoldesøn 1794 1813
Kirsten Thagaard Tip4-oldeforældres tipoldedatter 1795
Peder Andreasen Knakkergård Grand-halvonkel Bjergby Sejrselv Mors, Danmark 14.2.1807 Nykøbing Mors 10.12.1869
Jens Andreasen Knakkergård Grand-halvonkel Bjergby Sejrselv Mors, Danmark 2.12.1808
Anne Johanne Andreasdatter Knakkergård Grand-halvtante Bjergby Sogn 24.12.1811 Bjergby Sogn 24.5.1861
Christopher Albrechtsen Knakkergård Tiptipoldeforældres sønne-/dattersøn 16.2.1812 13.12.1873
Severin Andreasen Knakkergård Grand-halvonkel Nørre Dråby Sejrslev Mors 25.11.1813
Mads Christian Andreasen Knakkergård Grand-halvonkel Sejrslev By 12.11.1815 Sejrslev By 22.11.1815
Ane Kirstine Andreasdatter Knakkergård Grand-halvtante Sejrslev By 7.7.1819
Ane Kirstine Andreasdatter Knakkergård Grand-halvtante Sejrslev By 7.9.1819
Bolette Kirstine Riis Knakkergaard Grand4-halvtante Thisted Købstad 25.9.1819
Kirstine Andreasdatter Knakkergård Grand-halvtante Sejrslev By 12.7.1821
Kirstine Andersdatter Knakkergård Grand-halvtante Sejrslev By 12.5.1822
Anne Jensen Dahlgaard Grand-halvtante Thisted Sogn 1823
Christen Jensen Riis Grand-halvonkel Thisted Sogn 1825
Marie Christine Andreasdatter Knakkergård Grand-halvtante Sejrslev By 12.5.1826
Anders Christian Andreasen Knakkergård Grand-halvonkel Sejrslev By 20.1.1828
Niels Christian Andreasen Knakkergård Grand-halvonkel Sejrslev By 28.3.1830
Caroline Andreasdatter Knakkergård Grand-halvtante Sejrslev By 23.9.1832 Sejrslev Klit 14.9.1913
Maren Kirstine Madsen Grand2-halvtante Gadegård Lyngs, Thyholm, Thisted, Danmark 6.11.1832 Lyngs 30.8.1907
Maren Hedegaard Riis Grand-halvtante 1834
Hans Jes Kristian Nielsen Grand-halvonkel 30.8.1835 København 30.11.1860
Johan Schütten Riis Grand-halvonkel Thisted Sogn 1837
Anna Povline Vilhelmine Nielsen Grand-halvtante København 7.1.1838 København 3/2/1839
Anna Povline Vilhelmine Nielsen Grand-halvtante 9.6.1839 29.6.1864
Lene Chatrine Riis Grand-halvtante Thisted Sogn 1839
Ane Caroline Riis Grand-halvtante Thisted Sogn 1840
Niels Madsen Grand-halvonkel 06.02.1841
Julie Marie Skou Nielsen Grand-halvtante 4.5.1841 8.03.1877
Mette Maria Riis Grand-halvtante Thisted Sogn 1841
Jens Peter Christian Schophuus Riis Grand-halvonkel Thisted Sogn 5.1.1845
Nicoline Riis Riis Grand-halvtante Thisted Sogn 1846
Christian Nicolai Madsen Grand-halvonkel 29.08.1846
Anne Marie Madsen Grand-halvtante Søndbjerg Kirke 19.02.1849
Peder Frøikjær Madsen Grand-halvonkel 26.06.1850
Otte Jensen Riis Grand-halvonkel Thisted Sogn 1850
Mads Christensen Nielsen Tiptipoldeforældres sønne-/dattersøn Gadegård Lyngs, Thyholm, Thisted, Danmark 13.2.1855
Petrine Kirstine Madsen Grand-halvtante Odby, Serup, Danmark 17.12.1856
Christian Knakkergaard Henriksen Bunch Tip4-oldeforældres oldesøn Thisted 23.9.1857
Niels Anton Nielsen Halvonkel 1882
Jens Kristen Nielsen Halvonkel 1884
Søren Kristen Nielsen Halvonkel 1886
Ane Nielsen Halvtante 20.4.1888
Inger Marie Nielsen Halvtante 26.9.1889
Kristen Langgren Nielsen Halvonkel 11.12.1892
Karen Nielsen Halvtante 24.4.1895
Otto Peder Nielsen Halvonkel 22.3.1898
Svigerbedsteforældre
Anders Hesselbjerg Svigertip4-oldefader
Anders Knudsen Svigertip5-oldefader
Anders Knudsen 10th great grandfather-in-law
Anders Pind Svigertip5-oldefader
Ane Kirstine Frandsdatter Mulvad Svigertiptiptipoldemoder Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark
Anna Jensdatter Svigertip5-oldemoder
Anne Christensdatter Svigertip5-oldemoder
Anne Jacobsdatter Svigertip5-oldemoder
Anne Joachimsdatter Flemming 14th great grandmother-in-law
Anne Thomasdatter Svigertip4-oldemoder
Cathrine Rosenmeier 8th great grandmother-in-law 1662
Christen Povelsen Svigertip4-oldefader
Christen Willumsen 7th great grandfather-in-law
Christian Hes Svigertip3-oldefader
Fru Christensen Svigertip3-oldemoder
Fru Ryom Svigertip5-oldemoder
Hans Carlsen 10th great grandfather-in-law
Hans Christensen 8th great grandfather-in-law
Hans Jensen Hagedorn 8th great grandfather-in-law
Hans Tygisen 10th great grandfather-in-law Lille Darum, Ribe, Danmerk
Jacob Pedersen Svigertip3-oldefader Nørager, Randers, Danmark 4.1766
Jacob Skiøtte 7th great grandfather-in-law 13.03.1726
Jens Christensen Houlund Svigertip4-oldefader
Jens Holm 11th great grandfather-in-law Viborg, Viborg, Danmark
Jens Jørgensen 7th great grandfather-in-law
Jens Lauridsen Løvenbalk 13th great grandfather-in-law 29.04.1538
Jens Nielsen Thorup Svigertip5-oldefader
Jens Trane 10th great grandfather-in-law
Jørgen Tyrisen Svigertip5-oldefader
Karli Karlsen 13th great grandfather-in-law
Karli Severinsen 11th great grandfather-in-law
Kirsten Sørensdatter Svigertip5-oldemoder
Lave Madsen 8th great grandfather-in-law Århus
Maren Andersdatter Pind Svigertip4-oldemoder
Maren Larsdatter Svigertip3-oldemoder
Maria Carstensdatter 8th great grandmother-in-law
Mette Jensdatter Svigertip5-oldemoder
Morten Refael Svigertip4-oldefader
Niels Jensen Rønkilde Svigertip4-oldefader
Niels Pedersen Coustrup Svigertip5-oldefader Rind, Ringkøbing, Danmark Koustrup, Rind, Ringkøbing, Danmark 07.09.1750
Niels Søvrensen Svigertip5-oldefader
Peder Rosenmeier 8th great grandfather-in-law
Povel Christensen Svigertip3-oldefader
Rasmus Jensen Svigertipoldefader Odder, Århus, Danmark Ørting, Århus, Danmark 09.02.1856
Rasmus Ryom Svigertip5-oldefader
Severin Karlisen 12th great grandfather-in-law 14.03.1537
Ukendt Svigertip4-oldemoder
Ukendt Svigertip4-oldemoder
Laurids Mogensen Løvenbalk 14th great grandfather-in-law Aunsbjerg Herregård Sjørslev, Aunsbjerg, Viborg, Danmark 1454 Tjele Gods, Viborg, Danmark 1500
Helen Pedersdatter Munk 13th great grandmother-in-law Holbækgaard, Randers, Danmark 1475
Thøger Jensen Løvenbalk Broder Thøger 12th great grandfather-in-law Tjele Gods, Viborg, Danmark 1490 1542
Oluf Nielsen Schytte 11th great grandfather-in-law Viborg, Viborg, Danmark 1500 Viborg, Viborg, Danmark 1577
Kjeld Jensen Trane 11th great grandfather-in-law Gunderup, Ålborg, Danmark 1504
Ukendt 11th great grandmother-in-law 1506
Anne Pedersdatter 12th great grandmother-in-law 1510
Christopher Hansen Bang 10th great grandfather-in-law 1525 Skyum, Thisted, Danmark 23.05.1597
Niels Olsen Schytte 10th great grandfather-in-law Gråbrødre Kirke, Viborg, Viborg, Danmark 1530 Kobberup, Viborg, Danmark 1601
Peder Thøgersen Løvenbalk 11th great grandfather-in-law Viborg, Viborg, Danmark 1532 03.05.1595
Jacob Jensen Holm 10th great grandfather-in-law Viborg, Viborg, Danmark 1543 Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 29.04.1609
Ukendt 10th great grandmother-in-law 1545
Karen Kjeldsdatter Trane 10th great grandmother-in-law Gunderup, Ålborg, Danmark 1549
Else Pedersdatter Løvenbalk 10th great grandmother-in-law Viborg, Viborg, Danmark 1559
Jes Hansen Kjærgaard 8th great grandfather-in-law Lundsager, Ribe, Danmark 1560 Ribe, Ribe, Danmark 07.04.1641
Niels Hansen Mulvad 9th great grandfather-in-law Mulvadgård, Bramming, Ribe, Danmark 1560 Hunderup, Ribe, Danmark 1630
Anders Nielsen Schytte 9th great grandfather-in-law Kobberup, Viborg, Danmark 1565 Tostrup, Roum, Ålborg, Danmark 1634
Maren Hansdatter Carlsen 9th great grandmother-in-law Lille Darum, Ribe, Danmerk 1565 Mulvadgård, Bramming, Ribe, Danmark 1630
Mette Christoffersdatter Bang 9th great grandmother-in-law Skyum, Thisted, Danmark 1565
Thøger Jacobsen Holm 9th great grandfather-in-law Viborg, Viborg, Danmark 1579 Ramme, Ringsted, Danmark 1630
Maren Jensdatter Trane 9th great grandmother-in-law Låstrup, Skals, Viborg, Danmark 1582
Henrik Rosenmeyer 9th great grandfather-in-law 1590 Højbrostræde København, Danmark 1638
Ingeborg Nielsdatter Mulvad 8th great grandmother-in-law Mulvadgård, Bramming, Ribe, Danmark 1598 Sct. Catharina, Ribe, Danmark 08.10.1679
Søren Nielsen Svigertip5-oldefader 1607 1688
Niels Andersen Schytte 8th great grandfather-in-law Tostrup, Roum, Ålborg, Danmark 1608 Vestervig, Thisted, Danmark 1676
Chatrine Thøgersdatter Holm 8th great grandmother-in-law Skyum, Thisted, Danmark 1610
Laurids (Laue) Jensen 7th great grandfather-in-law Vester Velling, Viborg, Danmark 1613 Vester Velling, Viborg, Danmark 21.02.1676
Christen Hansen Mulvad 7th great grandfather-in-law 1617 Sct. Catharina, Esbjerg, Ribe, Danmark 19.04.1677
Bernt Lades Rosenmeyer 7th great grandfather-in-law 1620 Kristiansstad, Skåne, Sverige 01.02.1670
Inger Lavesdatter 7th great grandmother-in-law 1620 Kristiansstad, Skåne, Sverige 1668
Maren Jesdatter Mulvad 7th great grandmother-in-law Ribe, Ribe, Danmark 1624 Ribe, Ribe, Danmark 1693
Christen Christensen 7th great grandfather-in-law Vester Velling 1625
Magdalene Pedersdatter 7th great grandmother-in-law Vester Velling, Viborg, Danmark 1630 Vester Velling, Viborg, Danmark 9.1705
Maren Andersdatter 7th great grandmother-in-law Vester Velling 1630 Vester Velling 1.1699
Bodil Michelsdatter 7th great grandmother-in-law Vester Velling 1635 1680
Svenning Søfrensen Svigertip5-oldefader Bregnet, Randers, Danmark 1642
Thyge Nielsen Svigertip5-oldefader Skarresø, Randers, Danmark 1642 Skarresø, Randers, Danmark 1712
Karen Søfrensen Svigertip5-oldemoder 1643 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1712
Lads Rasmussen Svigertip5-oldefader Fårup, Thorsager, Randers, Danmark 1645 Fårup, Thorsager, Randers, Danmark 5.1729
Sofie Nielsdatter Schytte 7th great grandmother-in-law Vestervig, Thisted, Danmark 1647 Solbjerg, Mors, Viborg, Danmark 1720
Søfren Jørgensen Tyrresen Svigertip4-oldefader Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1650 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 3.1704
Frands Hansen Hagedorn 7th great grandfather-in-law Nykøbing, Mors, Viborg, Danmark 23.09.1650 Solbjerg, Mors, Viborg, Danmark 03.05.1696
Mads Shot Svigertip5-oldefader Thorsager, Randers, Danmark 1653 Thorsager, Randers, Danmark 6.1740
Karen Povelsdatter Svigertip5-oldemoder Thorsager, Randers, Danmark 1654 Thorsager, Randers, Danmark 10.1740
Anne Sørensdatter Svigertip5-oldemoder Marie Magdalene, Randers, Randers, Danmark 1655 Marie Magdalene, Randers, Randers, Danmark 1741
Christen Laursen Houlund Svigertip5-oldefader Vester Velling, Viborg, Danmark 1656 Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 1716
Maren Rasmusdatter Svigertip5-oldemoder Skarresø, Randers, Danmark 1657 Skarresø, Randers, Danmark 1731
Christian Pedersen Degn Svigertip5-oldefader Marie Magdalene, Randers, Randers, Danmark 1658 Marie Magdalene, Randers, Randers, Danmark 1713
Maren Søvrensdatter Svigertip4-oldemoder Bregnet, Randers, Danmark 1658 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1.1730
Peder Christensen Mulvad Svigertip5-oldefader Ribe, Ribe, Danmark 1658 Ringive, Vejle, Danmark 1719
Anne Christensdatter Svigertip5-oldemoder Vester Velling, Viborg, Danmark 1659 Vester Velling, Viborg, Danmark 3.1744
Povel Søfrensen Svigertip4-oldefader Thorsager, Randers, Danmark 1659 Thorsager, Randers, Danmark 2.1729
Ukendt Jensdatter Svigertip5-oldemoder Thorsager, Randers, Danmark 1660 Thorsager, Randers, Danmark 1718
Karen Laursdatter Svigertip5-oldemoder Marie Magdalene, Bregnet, Randers, Danmark 1662 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 2.1743
Clara Berntsdatter Rosenmeyer Svigertip5-oldemoder Kristiansstad, Skåne, Sverige 28.09.1662 Ringive, Vejle, Danmark 1700
Christian Andersen Svigertip5-oldefader Fonnesbæk, Ikast, Ringkøbing, Danmark 1663 Fonnesbæk, Ikast, Ringkøbing, Danmark 1748
Anders Ellemholdt Svigertip4-oldefader Ikast, Ringkøbing, Danmark 1664 Ikast, Ringkøbing, Danmark 1740
Jens Nielsen Torup Svigertip5-oldefader Lille Torup, Vester Velling, Viborg, Danmark 1664 Lille Torup, Vester Velling, Viborg, Danmark 1735
Niels Hartvigsen 7th great grandfather-in-law Torup, Vester Velling, Viborg, Danmark 1668 Lille Torup, Vester Velling, Viborg, Danmark 12.1706
Søfren Svenningsen Svigertip4-oldefader Bjødstrup, Thorsager, Randers, Danmark 1668 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 5.1750
Maren Pedersdatter Svigertip5-oldemoder 1669 12.03.1730
Christian Bertelsen Leth Smed Svigertip5-oldefader Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1671 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 3.1742
Maren Christensdatter Willumsen Svigertip5-oldemoder Thorup, Sunds, Ringkøbing, Danmark 1671 1732
Ukendt Svigertip5-oldemoder Fonnesbæk, Ikast, Ringkøbing, Danmark 1671 Fonnesbæk, Ikast, Ringkøbing, Danmark 1752
Rasmus Sørensen Svigertip4-oldefader Skarresø, Randers, Danmark 1673 Mørke, Randers, Danmark 10.1744
Christen Svenningsen Svigertip4-oldefader Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1680
Hans Frandsen Hagedorn Svigertip5-oldefader Solbjerg, Mors, Viborg, Danmark 1680 Jelling, Vejle, Danmark 28.09.1720
Johanne Sørensdatter Svigertip5-oldemoder Todbjerg, Randers, Århus, Danmark 1680
Rasmus Pedersen Svigertip4-oldefader Uggelbølle, Mørke, Randers, Danmark 1680
Maren Michelsdatter Svigertip4-oldemoder Thorsager, Randers, Danmark 1681 Thorsager, Randers, Danmark 3.1776
Dorthe Thygesdatter Svigertip4-oldemoder Skarresø, Randers, Danmark 1683 Skarresø, Randers, Danmark 9.1745
Karen Pedersdatter Svigertip4-oldemoder Uggelbølle, Mørke, Randers, Danmark 1685
Niels Rasmussen 9th great grandfather-in-law Ørting, Århus, Danmark 1686
Niels Rasmussen Svigertip4-oldefader Ørting, Århus, Danmark 1686
Søfren Søfrensen Tyrresen Svigertip3-oldefader Følle, Bregnet, Randers, Danmark 19.9.1686 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 7.6.1748
Karen Andersdatter Svigertip4-oldemoder Morsholt, Odder, Århus, Danmark 1690
Karen Andersdatter 9th great grandmother-in-law Morsholt, Odder, Århus, Danmark 1690
Peder Sørensen Højlund Svigertip4-oldefader 1690 Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 12.1756
Jens Larsen Svigertip4-oldefader Thorsager, Randers, Danmark 1692 Thorsager, Randers, Danmark 5.1758
Anne Madsdatter Svigertip4-oldemoder Thorsager, Randers, Danmark 1693 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1.1754
Luche Rasmusdatter Svigertip4-oldemoder Thorsager, Randers, Danmark 1693
Bodil Jensdatter Svigertip4-oldemoder Lille Torup, Vester Velling, Viborg, Danmark 1694 Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 10.1755
Christian Pedersen Mulvad Svigertip4-oldefader Ringive, Vejle, Danmark 1694 Jelling, Vejle, Danmark 1754
Kirsten Christensdatter Svigertip4-oldemoder Marie Magdalene, Randers, Randers, Danmark 1695 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 10.1762
Maren Andersdatter Pind Svigertip4-oldemoder Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 1697 Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 8.1772
Bertel Christiansen Svigertip4-oldefader Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1698 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1769
Jens Christensen Houlund Svigertip4-oldefader Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 1698 Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 12.1772
Maren Jensdatter Svigertip4-oldemoder Lille Thorup, Vester Velling, Viborg, Danmark 1698
Mads Christensen Fonnesbech Svigertip4-oldefader 1700 Tværmose, Sunds, Ringkøbing, Danmark 1751
Maren Nielsdatter Svigertip4-oldemoder Bjødstrup, Thorsager, Randers, Danmark 1700 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1754
Peders Michelsen Svigertip3-oldefader Skraverup, Fodby, Sorø, Danmark 1702 Skraverup, Fodby, Sorø, Danmark 7.1740
Ane Kirstine Hagedorn Svigertip4-oldemoder Jelling, Vejle, Danmark 1703 Jelling, Vejle, Danmark 1745
Niels Pedersen Dengsø Svigertip4-oldefader Dengsø, Vester Velling, Viborg, Danmark 1703 Terp, Vester Velling, Viborg, Danmark 6.1737
Else Pedersdatter Svigertip3-oldemoder Fodby, Sorø, Danmark 1705
Kirsten Rasmusdatter Svigertip3-oldemoder Skarresø, Randers, Danmark 1709 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 4.1742
Anders Andersen Loeg Svigertip3-oldefader Gjesing, Randers, Danmark 1710 Gjesing, Randers, Danmark 1763
Bodil Nielsdatter Svigertip4-oldemoder Koustrup, Rind, Ringkøbing, Danmark 1711 Ikast, Ringkøbing, Danmark 1774
Niels Sørensen Pathold Svigertip3-oldefader 1714
Søren Andersen Svigertip3-oldefader Ikast, Ringkøbing, Danmark 1714 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 1791
Maren Christensdatter Svigertip3-oldemoder 1715
Niels Sørensen Gye Svigertip3-oldefader 1715
Anne Marie Svendsdatter Svigertip3-oldemoder 1716 Tværmose, Sunds, Ringkøbing, Danmark 1762
Oluf Henrichsen Svigertip3-oldefader Bankerød, Hvaler, Norge 17.07.1717 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 4.1804
Anne Christensdatter Svigertip3-oldemoder Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark 1718
Niels Jensen Ulfborg Svigertiptipoldefader 1720 1802
Jens Andersen Østergaard Svigertip3-oldefader Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark 1721 Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark 1778
Hans Povelsen Svigertip3-oldefader Thorsager, Randers, Danmark 21.2.1723 Thorsager, Randers, Danmark 22.11.1795
Mette Bertelsdatter Svigertip3-oldemoder Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1723 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 11.1790
Søren Nielsen Svigertip3-oldefader Morsholt, Odder, Århus, Danmark 1723 Morsholt, Odder, Århus, Danmark 23.10.1807
Søren Nielsen 8th great grandfather-in-law Morsholt, Odder, Århus, Danmark 1723 Morsholt, Odder, Århus, Danmark 23.10.1807
Mads Svenningsen Svigertip3-oldefader Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1724 5.1763
Niels Thorsen Svigertip3-oldefader Taarmark, Fuirendal, Sorø, Danmark 1724
Else Sørensdatter Svigertip3-oldemoder Glæsborg, Randers, Danmark 1725 Kuckerhusene, Glæsborg, Ringkøbing, Danmark 1785
Jens Nielsen Svigertiptipoldefader Odder, Århus, Danmark 1725
Maren Jensdatter 8th great grandmother-in-law Odder, Århus, Danmark 1725 Ondrup, Odder, Århus, Danmark 1777
Maren Jensdatter Svigertip3-oldemoder Thorsager, Randers, Danmark 1725 Thorsager, Randers, Danmark 22.03.1809
Maren Jensdatter Svigertip3-oldemoder Odder, Århus, Danmark 1725 Ondrup, Odder, Århus, Danmark 1777
Niels Iversen Smed Svigertip3-oldefader Stubkær, Bording, Ringkøbing, Danmark 1725 Stubkær, Bording, Ringkøbing, Danmark 1800
Anne Mortensdatter Svigertip3-oldemoder Stenholt, Kragelund, Viborg, Danmark 1726 Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark 3.1795
Edel Andersdatter Svigertip3-oldemoder Ikast, Ringkøbing, Danmark 1726 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 1800
Anders Poulsen Svigertiptipoldefader Lund, Gjellerup, Ringkøbing, Danmark 11.05.1727 13.11.1819
Christen Jensen Pind Svigertip3-oldefader Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 1727 Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 2.1808
Maren Nielsdatter Svigertiptiptipoldemoder Odder, Århus, Danmark 1728
Margrethe Jensdatter Svigertip3-oldemoder Taarmark, Fuirendal, Sorø, Danmark 1728
Margrethe Rasmusdatter Svigertip3-oldemoder Uggelbølle, Mørke, Randers, Danmark 1728 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 11.1790
Niels Madsen Svigertip3-oldefader Fonnesbæk, Ikast, Ringkøbing, Danmark 1729 isenvad, Ringkøbing, Danmark 1786
Maren Sørensdatter Svigertip3-oldemoder Nørager, Randers, Danmark 1730
Niels Svenningsen Svigertip3-oldefader Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1730 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 27.11.1799
Anne Sørensdatter Svigertip3-oldemoder Stubkær, Bording, Ringkøbing, Danmark 1731 Stubkær, Bording, Ringkøbing, Danmark 1792
Frands Christensen Mulvad Svigertip3-oldefader Jelling, Vejle, Danmark 1734 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 1798
Abelone Nielsdatter Svigertip3-oldemoder Terp, Vester Velling, Viborg, Danmark 1735 Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 1787
Jens Nielsen af Rønkilde Svigertip3-oldefader Rønkilde, Bording, Ringkøbing, Danmark 1735 17.04.1797
Giertrud Rasmusdatter Vestergaard Svigertip3-oldemoder Gjesing, Randers, Danmark 1736 Gjesing, Randers, Danmark 1782
Anders Jensen Pind Svigertip3-oldefader Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 1738 Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 11.1798
Ane Marie Svendsdatter Svigertip3-oldemoder Bankerød, Hvaler, Norge 1738 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 17.07.1819
Byrgde Jørgensen Svigertiptipoldefader 1739 Ondrup, Odder, Århus, Danmark 14.05.1828
Mette Nielsdatter Svigertiptiptipoldemoder Thorup, Sunds, Ringkøbing, Danmark 1739 13.07.1825
Hemming Pedersen Svigertiptipoldefader Fodby, Sorø, Danmark 13.12.1739
Byrgde Jørgensen 7th great grandfather-in-law 1740 14.04.1828
Anders Sørensen Tyrresen Svigertiptipoldefader 1741
Anne Sørensdatter Svigertiptiptipoldemoder Gjellerup, Ringkøbing, Danmark 1741
Christen Knudsen Svigertip3-oldefader Søeberg, Bording, Ringkøbing, Danmark 1741
Mette Pedersdatter Svigertip3-oldemoder Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 1741 Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 10.1795
Anne Nielsdatter Svigertip3-oldemoder Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 1742 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 1782
Kirsten Thomsadatter Svigertip3-oldemoder 1743 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 1816
Hans Heinrich Mohr Svigertiptipoldefader 1745 Silkeborg 1831
Johanne Sørensdatter Svigertiptiptipoldemoder Sorø, Danmark 1751
Frederica Cathrine Hess Svigertiptiptipoldemoder 1752 Århus 1800
Anders Jensen Østergaard Svigertiptipoldefader Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark 1753 Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark 22.07.1819
Mads Nielsen Tværmose Svigertiptipoldefader Sunds, Ringkøbing, Danmark 1753 Gulforhoved, 7441 Bording, Danmark 1833
Ellen Sørensdatter 7th great grandmother-in-law Ondrup, Odder, Århus, Danmark 1755 Randlev, Århus, Danmark 08.10.1838
Ellen Sørensdatter Svigertiptiptipoldemoder Ondrup, Odder, Århus, Danmark 1755 Randlev, Århus, Danmark 08.10.1838
Henrich Olufsen Svigertiptipoldefader Bankerød, Hvaler, Norge 1755 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 07.09.1829
Hans Jensen Rødding Svigertiptipoldefader 1756 Fjellerup, Randers, Danmark 05.03.1833
Maren Hansdatter Svigertiptiptipoldemoder Thorsager, Randers, Danmark 1757 Hjelmager, Skjødstrup, Randers, Danmark 05.02.1850
Bertel Madsen Svigertiptipoldefader Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1758 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1839
Karen Nielsdatter Svigertiptiptipoldemoder Stubkær, Bording, Ringkøbing, Danmark 1759 Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark 06.06.1829
Anders Andersen Laage Svigertiptipoldefader Gjesing, Randers, Danmark 30.03.1760 Nørager, Randers, Danmark 26.03.1826
Maren Jacobsdatter Svigertiptiptipoldemoder Nørager, Randers, Danmark 1760 Nørager, Randers, Danmark 25.01.1839
Niels Jensen Svigertiptipoldefader Engesvang, Kragelund, Viborg, Danmark 17.05.1761 Engesvang, Kragelund, Viborg, Danmark 26.12.1816
Lisbeth Nielsdatter Svigertiptiptipoldemoder Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1763 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1.1833
Jocum Johansen Svigertiptipoldefader 1764 Kvislemark, Fyrendal, Sorø, Danmark 10.11.1829
Jens Christensen Pind Svigertiptipoldefader Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 14.05.1765 Julielund, Vejby, Randers, Danmark 06.07.1836
Gertrud Nielsdatter Svigertiptiptipoldemoder Kuckerhusene, Glæsborg, Ringkøbing, Danmark 05.05.1766 Fjellerup, Randers, Danmark 11.06.1818
Anna Andersdatter Pind Svigertiptiptipoldemoder Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 18.05.1768 Julielund, Vejby, Randers, Danmark 15.08.1844
Mette Sørensdatter Svigertiptiptipoldemoder Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 1769 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 19.06.1850
Kirstine Nielsdatter Svigertipoldemoder Thorup, Sunds, Ringkøbing, Danmark 13.05.1770 Thiimhus, Ringkøbing, Danmark 12.02.1846
Poul Andersen Tyvkjær Post Svigertipoldefader Lund, Gjellerup, Ringkøbing, Danmark 26.01.1772 Thiimhus, Ikast, Ringkøbing, Danmark 11.02.1839
Maren Nielsdatter Svigertiptiptipoldemoder Kvislemark, Fyrendal, Sorø, Danmark 19.08.1772 Kvislemark, Fyrendal, Sorø, Danmark 21.07.1828
Dorthe Christensdatter Svigertiptiptipoldemoder Søeberg, Bording, Ringkøbing, Danmark 01.01.1774 Engesvang, Kragelund, Viborg, Danmark 28.12.1825
Maren Byrgdesdatter Svigertipoldemoder 1780 Ørting, Århus, Danmark 04.08.1846
Søren Hemmingsen Svigertipoldefader Skraverup, Fodby, Sorø, Danmark 31.07.1785 Kvislemark, Fyrendal, Sorø, Danmark 18.01.1832
Mathias Vilhelm Mohr Svigertipoldefader Århus Domsogn, Århus, Danmark 03.08.1786 Sejling, Silkeborg, Viborg, Danmark 15.06.1832
? Svigertip4-oldemoder Lund, Gjellerup, Ringkøbing, Danmark 13.05.1787
Søren Andersen Svigertipoldefader Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 1788 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 17.02.1879
Edel Bertelsdatter Svigertipoldemoder Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 07.02.1792 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 17.03.1873
Ane Marie Henriksdatter Svigertipoldemoder Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 24.11.1793 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 11.04.1871
Niels Andersen Svigertipoldefader Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark 10.07.1796 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 16.11.1887
Karen Jocumsdatter Svigertipoldemoder Kvislemark, Fyrendal, Sorø, Danmark 17.04.1797 Kvislemark, Fyrendal, Sorø, Danmark 24.08.1830
Niels Hansen Rødding Svigertipoldefader Fjellerup, Randers, Danmark 27.08.1797 Lystrup, Vivild, Randers, Danmark 25.10.1857
Abelone Caroline Pind Svigertipoldemoder Karmark Hovedgård, Skern, Viborg, Danmark 27.04.1798 Fausing, Randers, Danmark 29.12.1853
Johanne Andersdatter Svigertipoldemoder Ørsted, Randers, Århus, Danmark 30.12.1798
Anne Nielsdatter Svigertipoldemoder Engesvanghus Kragelund, Silkeborg, Viborg, Danmark 1799 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 26.07.1877
Anders Poulsen Svigeroldefader Thiimhus, Ikast, Ringkøbing, Danmark 08.11.1801 Thiimhus, Ikast, Ringkøbing, Danmark 27.12.1864
Niels Madsen Svigertipoldefader Gulforhoved, 7441 Bording, Danmark 1805 Gulforhoved, 7441 Bording, Danmark 03.06.1895
Karen Rasmusdatter Svigeroldemoder Odder, Århus, Danmark 26.06.1807 Thiimhus, Ikast, Ringkøbing, Danmark 21.11.1869
Mette Sørensdatter Svigeroldemoder Følle, Bregnet, Randers, Danmark 08.08.1823 Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 13.12.1894
Christian Mohr Svigeroldefader Klausholm, Levring, Viborg, Danmark 07.09.1827 Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 20.07.1884
Jokum Frederik Sørensen Svigeroldefader Fyrendal, Sorø, Danmark 06.02.1828 Auning, Randers, Danmark 24.12.1913
Anders Nielsen Svigeroldefader Skygge, Kragelund, Viborg, Danmark 26.04.1828 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 03.02.1925
Mette Kirstine Nielsdatter Svigeroldemoder Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 22.06.1831 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 21.01.1903
Hansine Nielsdatter Røddinge Svigeroldemoder Lystrup, Vivild, Randers, Danmark 13.09.1832 Lystrup, Vivild, Randers, Danmark 08.06.1884
Jens Thomas Andersen Svigerbedstefader Ikast, Ringkøbing, Danmark 08.11.1851
Anne Marie Andersen Svigerbedstemoder Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 04.04.1856 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 09.12.1930
Karen Margrethe Mohr Svigerbedstemoder Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 15.09.1865 Sct Mortens, Randers, Danmark 30.10.1935
Søren Johansen Jokumsen Svigerbedstefader Lystrup, Vivild, Randers, Danmark 13.10.1867 Sct Mortens, Randers, Danmark 16.07.1945
Børnebørn
Søren Troldeskov Datter-/Sønnedatters ægtefælle
Line Revsbæk Sønne-/datterdatter Illerupvej 24, 8200 Århus N 16.03.1977
Morten Revsbæk Sønne-/dattersøn Illerupvej 24, 8200 Århus N 20.07.1980
Sabrina Ann Callaghan Datter-/Sønnesøns ægtefælle Our Lady of the Lourdes Catholic Church, Drougheda, Ireland 13.01.1987
Asker Laubjerg Sønne-/dattersøn Tybjerglille Bakker 03.07.1987

Medier

Billeder

Kristian Ernst Laubjerg

Kristian Ernst Laubjerg

Kristian Ernst Laubjerg

Hvidbjerg Kost og Realskole

Historie

Dato Alder Begivenhed Kategori
25 Nov 1844 - 4 Apr 1929 (-81.6) - 2.8 Carl Benzs tidsalder Kendte personer
11 Feb 1847 - 18 Oct 1931 (-79.4) - 5.3 Thomas Alva Edisons tidsalder Kendte personer
6 May 1856 - 23 Sep 1939 (-70.2) - 13.3 Sigmund Freuds tidsalder Kendte personer
23 Sep 1861 - 12 Mar 1942 (-64.8) - 15.7 Robert Boschs tidsalder Kendte personer
30 Jul 1863 - 7 Apr 1947 (-62.9) - 20.8 Henry Fords tidsalder Kendte personer
16 Oct 1863 - 17 Mar 1937 (-62.7) - 10.8 Joseph Austen Chamberlains tidsalder Kendte personer
30 Nov 1874 - 24 Jan 1965 (-51.6) - 38.6 Sir Winston Leonard Spencer Churchills tidsalder Kendte personer
5 Jan 1876 - 19 Apr 1967 (-50.5) - 40.9 Konrad Adenauers tidsalder Kendte personer
14 Mar 1879 - 18 Apr 1955 (-47.3) - 28.9 Albert Einsteins tidsalder Kendte personer
6 Aug 1881 - 11 Mar 1955 (-44.9) - 28.7 Alexander Flemings tidsalder Kendte personer
21 Jan 1884 - 12 Dec 1963 (-42.4) - 37.5 Theodor Heusss tidsalder Kendte personer
20 Apr 1889 - 30 Apr 1945 (-37.2) - 18.9 Adolf Hitlers tidsalder Kendte personer
14 Oct 1890 - 28 Mar 1969 (-35.7) - 42.8 Dwight David Eisenhowers tidsalder Kendte personer
23 Nov 1890 - 4 Sep 1948 (-35.6) - 22.2 Dronning af Holland: Wilhelmina Holland
5 Dec 1901 - 15 Dec 1966 (-24.6) - 40.5 Walter Elias Disneys tidsalder Kendte personer
6 May 1910 - 20 Jan 1936 (-16.1) - 9.6 Konge af Det forenede Kongerige: George V Storbritannien
29 May 1917 - 22 Nov 1963 (-9.1) - 37.5 John F. Kennedys tidsalder Kendte personer
23 Nov 1918 - 14 May 1945 (-7.6) - 18.9 Præsident for Jesu Kristi Kirke af Sidste Dages Hellige: Heber J. Grant Mormon-historie
2 Aug 1923 - 4 Mar 1929 (-2.9) - 2.7 Amerikanske præsidenter: Calvin Coolidge USA - Præsidenter
12 May 1925 - 2 Aug 1934 (-1.1) - 8.1 Tyske rigskanselere: Paul von Hindenburg Tyskland
14 Jun 1928 - 9 Oct 1967 2.0 - 41.3 Che Guevaras tidsalder Kendte personer
1928 2.0 Opdagelsen af penicillin Medicin
15 Jan 1929 - 4 Apr 1968 2.6 - 41.8 Martin Luther Kings tidsalder Kendte personer
4 Mar 1929 - 4 Mar 1933 2.7 - 6.7 Amerikanske præsidenter: Herbert Hoover USA - Præsidenter
25 Oct 1929 3.4 ’Black Friday’ USA
22 Jan 1930 - 1 May 1931 3.6 - 4.9 Bygningen af Empire State Building Monumenter
30 Mar 1930 - 30 May 1932 3.8 - 6.0 Tyske rigskanselere: Heinrich Brüning Tyskland
5 Aug 1930 - 25 Aug 2012 4.1 - 86.2 Neil Armstrongs tidsalder Kendte personer
14 Apr 1931 4.8 Proklamation af Den 2. spanske Republik Spanien
1931 5.0 Grundlæggelsen af Porsche Virksomheder
11 Dec 1931 5.5 Westminster-statutten Storbritannien
1 Jun 1932 - 17 Nov 1932 6.0 - 6.4 Tyske rigskanselere: Franz von Papen Tyskland
3 Dec 1932 - 28 Jan 1933 6.5 - 6.6 Tyske rigskanselere: Kurt von Schleicher Tyskland
30 Jan 1933 - 30 Apr 1945 6.6 - 18.9 Tyske rigskanselere: Adolf Hitler Tyskland
28 Feb 1933 - 23 Mar 1933 6.7 - 6.8 ‚Rigsdagsbrands-dekretet‘ og ‚Nødretsloven‘: De facto-afslutningen af Weimar-republiken og starten på det nazistiske diktatur Tyskland
4 Mar 1933 - 12 Apr 1945 6.7 - 18.8 Amerikanske præsidenter: Franklin D. Roosevelt USA - Præsidenter
1935 9.0 Italien besætter Ethiopien, det sidste frie afrikanske territorium. Opdagelser & Kolonisering
20 Jan 1936 - 11 Dec 1936 9.6 - 10.5 Konge af Det forenede Kongerige: Edward VIII Storbritannien
11 Dec 1936 - 6 Feb 1952 10.5 - 25.7 Konge af Det forenede Kongerigem: George VI Storbritannien
11 Dec 1936 - 6 Feb 1952 10.5 - 25.7 Dronning af Det forenede Kongerige: Elizabeth Bowes-Lyon ’Dronningemoder’ Storbritannien
6 May 1937 10.9 Hindenburg-katastrofen Luftfartshistorie
1937 11.0 Bygningen af Golden Gate Bridge Monumenter
27 Aug 1939 13.2 Første flyvning med en turbinedrevet jetmaskine Luftfartshistorie
1 Sep 1939 - 2 Sep 1945 13.2 - 19.2 2. verdenskrig Krige
14 May 1940 13.9 Grundlæggelsen af McDonald’s Virksomheder
7 Dec 1941 15.5 Japansk angreb på Pearl Harbor USA
12 Apr 1945 - 20 Jan 1953 18.8 - 26.6 Amerikanske præsidenter: Harry S. Truman USA - Præsidenter
25 Apr 1945 18.9 Grundlæggelsen af de Forenede Nationer Verden
8 May 1945 18.9 Det tyske riges betingelsesløse kapitulation Tyskland
21 May 1945 - 4 Apr 1951 18.9 - 24.8 Præsident for Jesu Kristi Kirke af Sidste Dages Hellige: George Albert Smith Mormon-historie
6 Aug 1945 - 9 Aug 1945 19.1 - 19.2 Atombomber kastes over Hiroshima og Nagasaki USA
14 Oct 1946 20.3 Begyndelse på Den 4. franske Republik Frankrig
14 Oct 1947 21.3 Første overlydsflyvning med Bell X-1 Luftfartshistorie
4 Sep 1948 - 30 Apr 1980 22.2 - 53.9 Dronning af Holland: Juliana Holland
21 Dec 1948 22.5 Den irske Republikslov 1948 Storbritannien
23 May 1949 22.9 Grundlæggelsen af forbundsrepublikken Tyskland Tyskland
1949 23.0 Grundlæggelsen af Circuit City Virksomheder
15 Sep 1949 - 16 Oct 1963 23.3 - 37.4 Bundeskanslere for Forbundsrepublikken Tyskland: Konrad Adenauer Tyskland - Kanslere
7 Oct 1949 23.3 Grundlæggelsen af DDR Tyskland
11 Oct 1949 - 7 Sep 1960 23.3 - 34.2 Statspræsident for DDR: Wilhelm Pieck Østtyskland
17 Jun 1950 24.0 Første vellykkede organtransplantation Medicin
1950 - 1953 24.0 - 27.1 Koreakrigen Krige
9 Apr 1951 - 18 Jan 1970 24.8 - 43.6 Præsident for Jesu Kristi Kirke af Sidste Dages Hellige: David O. McKay Mormon-historie
22 Jan 1952 25.6 Første passager-jet i regulær drift Luftfartshistorie
6 Feb 1952 - Today 25.7 Dronning af Det forenede Kongerige: Elizabeth II. Storbritannien
20 Jan 1953 - 20 Jan 1961 26.6 - 34.6 Amerikanske præsidenter: Dwight D. Eisenhower USA - Præsidenter
17 Jun 1953 27.0 Folkeopstand d. 17. juni 1953 i DDR Tyskland
4 Jul 1954 28.1 FIFA verdensmesterskab 1954: Tyskland Tyskland
24 Feb 1955 - 5 Oct 2011 28.7 - 85.4 Steven ’Steve’ Paul Jobs‘s tidsalder Kendte personer
4 Oct 1957 31.3 Sputnik opsendes: Første satellit i kredsløb om Jorden Teknologi
5 Oct 1958 32.3 Begyndelse på Den 5. franske Republik Frankrig
8 Jan 1959 - 28 Apr 1969 32.6 - 42.9 Frankrigs præsident: Charles de Gaulle Frankrig
1959 - 30 Apr 1975 33.1 - 48.9 Vietnamkrigen Krige
1960 - 1973 34.1 - 47.1 Formand for DDRs statsråd: Walter Ulbricht Østtyskland
20 Jan 1961 - 22 Nov 1963 34.6 - 37.5 Amerikanske præsidenter: John F. Kennedy USA - Præsidenter
12 Apr 1961 34.8 Første menneske i verdensrummet Teknologi
25 May 1961 - 24 Jul 1975 35.0 - 49.1 Apollo-rumprogrammet Teknologi
13 Aug 1961 35.2 Bygningen af Berlin-muren Tyskland
11 Oct 1962 - 8 Dec 1965 36.3 - 39.5 Det andet Vatikanske Koncil Verden
16 Oct 1962 - 28 Oct 1962 36.4 Kuba-krisen ('Oktoberkrisen') USA
16 Oct 1963 - 1 Dec 1966 37.4 - 40.5 Bundeskanslere for Forbundsrepublikken Tyskland: Ludwig Erhard Tyskland - Kanslere
22 Nov 1963 - 20 Jan 1969 37.5 - 42.6 Amerikanske præsidenter: Lyndon B. Johnson USA - Præsidenter
1966 - 1973 40.1 - 47.1 Bygningen af World Trade Center Monumenter
1 Dec 1966 - 21 Oct 1969 40.5 - 43.4 Bundeskanslere for Forbundsrepublikken Tyskland: Kurt Georg Kiesinger Tyskland - Kanslere
1967 41.1 Grundlæggelsen af Det europæiske Fællesskab (EF) Europæiske Union
20 Jan 1969 - 9 Aug 1974 42.6 - 48.2 Amerikanske præsidenter: Richard Nixon USA - Præsidenter
20 Jun 1969 - 2 Apr 1974 43.0 - 47.8 Frankrigs præsident: Georges Pompidou Frankrig
20 Jul 1969 43.1 Første menneske på månen Teknologi
21 Oct 1969 - 7 May 1974 43.4 - 47.9 Bundeskanslere for Forbundsrepublikken Tyskland: Willy Brandt Tyskland - Kanslere
31 Oct 1969 43.4 Grundlæggelsen af Wal Mart Virksomheder
23 Jan 1970 - 2 Jul 1972 43.6 - 46.1 President of The Church of Jesus Christ of Latter-day Saints: Joseph Fielding Smith Mormon-historie
7 Jul 1972 - 26 Dec 1973 46.1 - 47.6 Præsident for Jesu Kristi Kirke af Sidste Dages Hellige: Joseph Fielding Smith Mormon-historie
21 Jul 1972 46.1 Bloody Friday i Belfast Storbritannien
1973 - 1976 47.1 - 50.1 Formand for DDRs statsråd: Willi Stoph Østtyskland
30 Dec 1973 - 5 Nov 1985 47.6 - 59.4 Præsident for Jesu Kristi Kirke af Sidste Dages Hellige: Spencer W. Kimball Mormon-historie
16 May 1974 - 1 Oct 1982 47.9 - 56.3 Bundeskanslere for Forbundsrepublikken Tyskland: Helmut Schmidt Tyskland - Kanslere
27 May 1974 - 21 May 1981 48.0 - 55.0 Frankrigs præsident: Valéry Giscard d'Estaing Frankrig
7 Jul 1974 48.1 FIFA verdensmesterskab 1974: Tyskland Tyskland
8 Jul 1974 48.1 FIFA verdensmesterskab 1990: Tyskland Tyskland
13 Jul 1974 48.1 FIFA verdensmesterskab 2014: Tyskland Tyskland
9 Aug 1974 - 20 Jan 1977 48.2 - 50.6 Amerikanske præsidenter: Gerald Ford USA - Præsidenter
20 Nov 1975 49.5 Franco dør, enden på Franco-regimet Spanien
1 Apr 1976 49.8 Grundlæggelse af Apple Computer Apple Inc. - firmahistorie
1976 - 1989 50.1 - 63.1 Formand for DDRs statsråd: Erich Honecker Østtyskland
20 Jan 1977 - 20 Jan 1981 50.6 - 54.6 Amerikanske præsidenter: Jimmy Carter USA - Præsidenter
16 Apr 1977 50.9 Præsentation af Apple II Apple Inc. - firmahistorie
27 Dec 1979 - 15 Feb 1989 53.6 - 62.7 Sovjetisk-afghanske krig (1979-1989) Krige
30 Apr 1980 - 30 Apr 2013 53.9 - 86.9 Dronning af Holland: Beatrix Holland
22 Sep 1980 - 20 Aug 1988 54.3 - 62.2 1. Golfkrig (’Iran-Irak-krigen’) Krige
20 Jan 1981 - 20 Jan 1989 54.6 - 62.6 Amerikanske præsidenter: Ronald Reagan USA - Præsidenter
21 May 1981 - 17 May 1995 55.0 - 69.0 Frankrigs præsident: François Mitterrand Frankrig
2 Apr 1982 - 14 Jun 1982 55.8 - 56.0 Falklandskrigen Krige
1 Oct 1982 - 27 Oct 1998 56.3 - 72.4 Bundeskanslere for Forbundsrepublikken Tyskland: Helmut Kohl Tyskland - Kanslere
19 Jan 1983 56.6 Præsentation af Apple Lisa Apple Inc. - firmahistorie
1983 57.1 Opdagelsen af HIV Medicin
24 Jan 1984 57.6 Præsentation af Macintosh Apple Inc. - firmahistorie
10 Nov 1985 - 30 May 1994 59.4 - 68.0 Præsident for Jesu Kristi Kirke af Sidste Dages Hellige: Ezra Taft Benson Mormon-historie
20 Jan 1989 - 20 Jan 1993 62.6 - 66.6 Amerikanske præsidenter: George H. W. Bush USA - Præsidenter
18 Oct 1989 - 3 Dec 1989 63.4 - 63.5 Formand for DDRs statsråd: Egon Krenz Østtyskland
2 Aug 1990 - 28 Feb 1991 64.2 - 64.7 2. Golfkrig (’Operation Desert Shield’, ’Operation Desert Storm’) Krige
3 Oct 1990 64.3 Den tyske genforening Tyskland
8 Dec 1991 65.5 Underskrivelsen af Belavezha-aftalerne, der deklarerer opløsningen af Sovjetunionen Rusland
1992 - 1996 66.1 - 70.1 Den afghanske Borgerkrig Krige
20 Jan 1993 - 20 Jan 2001 66.6 - 74.6 Amerikanske præsidenter: Bill Clinton USA - Præsidenter
4 Aug 1993 67.2 Præsentation af Apple Newton Apple Inc. - firmahistorie
1 Nov 1993 67.4 Grundlæggelsen af Den europæiske Union (EU) Europæiske Union
5 Jun 1994 - 3 Mar 1995 68.0 - 68.8 Præsident for Jesu Kristi Kirke af Sidste Dages Hellige: Howard W. Hunter Mormon-historie
1994 - 1996 68.1 - 70.1 1. Tjetjenske krig Krige
17 Jan 1995 68.6 Jordskælvet i Kobe Katastrofer
12 Mar 1995 - 27 Jan 2008 68.8 - 81.7 Præsident for Jesu Kristi Kirke af Sidste Dages Hellige: Gordon B. Hinckley Mormon-historie
17 May 1995 - 16 May 2007 69.0 - 81.0 Frankrigs præsident: Jacques Chirac Frankrig
1998 - 2003 72.1 - 77.1 Den 2. Kongokrig Krige
1998 - 1999 72.1 - 73.1 Kosovokrigen (’Kosovo-konflikten’) Krige
15 Aug 1998 72.2 Præsentation af Apple iMac Apple Inc. - firmahistorie
27 Oct 1998 - 22 Nov 2005 72.4 - 79.5 Bundeskanslere for Forbundsrepublikken Tyskland: Gerhard Schröder Tyskland - Kanslere
1 Jan 1999 72.6 ECU som intern regnskabsenhed i EU Europæiske Union
20 Jan 2001 - 20 Jan 2009 74.6 - 82.6 Amerikanske præsidenter: George W. Bush USA - Præsidenter
11 Sep 2001 75.3 11. september-anslaget ('9/11') USA
7 Oct 2001 - Today 75.4 Krigen i Afghanistan Krige
23 Oct 2001 75.4 Præsentation af Apple iPod Apple Inc. - firmahistorie
1 Jan 2002 75.6 Indførelsen af Euro Europæiske Union
20 Mar 2003 - 1 May 2003 76.8 - 76.9 3. Golfkrig (’Irakkrigen’) Krige
26 Dec 2004 78.6 Tsunami i det Indiske Ocean Katastrofer
6 Jun 2005 79.0 Apple skifter til Intel-processorer Apple Inc. - firmahistorie
22 Nov 2005 - Today 79.5 Bundeskanslere for Forbundsrepublikken Tyskland: Angela Merkel Tyskland - Kanslere
9 Jan 2007 80.6 Præsentation af Apple iPhone Apple Inc. - firmahistorie
16 May 2007 - 15 May 2012 81.0 - 86.0 Frankrigs præsident: Nicolas Sarkozy Frankrig
3 Feb 2008 - 2 Jan 2018 81.7 - 91.6 Præsident for Jesu Kristi Kirke af Sidste Dages Hellige: Thomas S. Monson Mormon-historie
20 Jan 2009 - 20 Jan 2017 82.6 - 90.7 Amerikanske præsidenter: Barack Obama USA - Præsidenter
15 May 2012 - 14 May 2017 86.0 - 91.0 Frankrigs præsident: François Hollande Frankrig
30 Apr 2013 - Today 86.9 Konge af Holland: Willem-Alexander Holland